Piątek, 07 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Kajetana, Doroty, Sykstusa
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2020-06-22, 06:00 Katarzyna Prętkowska

Patryk Tomaszewski [wideo]

Dr Patryk Tomaszewski/fot. Archiwum
Dr Patryk Tomaszewski/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Patryk Tomaszewski
Gościem Rozmowy Dnia w poniedziałek był dr Patryk Tomaszewski - politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tematy to finisz kampanii wyborczej - na czym skupią się i czym zaskoczą wyborców kandydaci na prezydenta RP?


Katarzyna Prętkowska: Kandydaci na urząd prezydenta RP wbiegają chyba na ostatnią prostą, jeśli chodzi o kampanię. Mamy ostatni sondaż IBRIS dla Wirtualnej Polski, który wygrywa prezydent Andrzej Duda z 41-procentowym poparciem, drugi do mety dobiega Rafał Trzaskowski z wynikiem 27,1 proc., trzeci jest Szymon Hołownia. Właściwie ten sondaż nie różniłby się wiele od poprzednich, ale mamy po raz pierwszy przełamanie i wzrost dla urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy. Jest on niewielki, ale jednak. Z czego Pana zdaniem to wynika?
Patryk Tomaszewski: Mamy trochę zmianę narracji w programie pana prezydenta - więcej spraw obyczajowych, być może jest to odciągnięcie fragmentu elektoratu potencjalnie związanego z kandydatem - panem Bosakiem.
Może mieć na to wpływ też sprawa Stanów Zjednoczonych - sporo się mówi w mediach o wyjeździe pana prezydenta do USA. Polacy generalnie lubią Stany Zjednoczone, popieramy je, oczekujemy, że będą naszym wsparciem na arenie międzynarodowej, szczególnie w sprawach bezpieczeństwa. To też może się przełożyć na ten minimalny - trzeba podkreślić - wzrost notowań pana prezydenta.

Mówi Pan o sporze światopoglądowym, czyli wygląda na to, że spór dotyczący środowiska LGBT nie zaszkodził, a pomógł prezydentowi?
- Wydaje się, że mógł pomóc, ponieważ to jest wyraźna polaryzacja. Cała kampania została ustawiona w ten sposób, że oczekiwano wyraźnych deklaracji od innych kandydatów - co sądzą chociażby o małżeństwach tej samej płci. Jest duża grupa wyborców tradycyjnych w Polsce, o poglądach konserwatywnych, związanych z religią katolicką. Być może niektórzy z nich - to jest niewielki odsetek - wahali się, na kogo zagłosują, ale w tej chwili stwierdzili, że jednak - ze względu na brak jasnych deklaracji od niektórych kandydatów - przesuną swój głos na pana Dudę. To jednak nie są wielkie różnice w badaniach.

O czyje głosy walczy prezydent Andrzej Duda? Jeśli spojrzymy na jego wyniki z drugiej tury wyborów w 2015 roku, to jest ponad 51 proc. Teraz ten ostatni sondaż to 41 proc., czyli próbuje odzyskiwać swoich dawnych wyborców? Czy ma szansę na pozyskanie nowych?
- Prezydent jest w trudnej sytuacji, ponieważ raczej nie może zdobyć wyborców, których miał w poprzednich wyborach, czyli centrowych. Ci wyborcy przesunęli się na innych kandydatów, których mamy kilku o poglądach centrowych. Może więc przesunąć się wyłącznie na prawo. To jest dosyć duża pułapka, ponieważ w drugiej turze może zabraknąć głosów tego elektoratu, który dziś prawdopodobnie pójdzie głosować na pana Kosiniaka-Kamysza, na pana Hołownię, więc na tych, którzy są ustawieni w centrum - przesunięci pomiędzy panem Trzaskowskim, a prezydentem Dudą. (...)

Zobacz także

2020-08-07, godz. 06:00 Mirosław Siemieniec Gościem Rozmowy Dnia był Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mowa będzie o wakacyjnej akcji pod hasłem „Bezpieczny piątek” dotyczące ... » więcej 2020-08-06, godz. 06:26 Marcin Lewandowski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był radny Marcin Lewandowski, przewodniczący Komisji Doraźnej Rady Miasta Bydgoszczy zajmującej się odpadami komuna ... » więcej 2020-08-05, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ośrodek wprowadził ostatnio kilka nowych akcji m.in. „Kupuj ... » więcej 2020-08-04, godz. 06:02 Paweł Machalski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był politolog, dr Paweł Machalski. W spotkaniu pojawiły się wątki dotyczące definitywnego wygaśnięcia nadziei opozy ... » więcej 2020-08-03, godz. 06:01 Magdalena Nowak-Paralusz Nowych przypadków zachorowań na COVID-19 przybywa, a Polacy jakby zapomnieli o epidemii. Gdzie podziała się nasza solidarność społeczna, tak widoczna wiosną? ... » więcej 2020-07-31, godz. 08:14 Przemysław Kożan Jak udzielać pierwszej pomocy w dobie pandemii oraz kiedy i jak utworzyć korytarz życia? Gościem „Rozmowy Dnia” był Przemysław Kożan - ratownik medyczny, kier ... » więcej 2020-07-30, godz. 06:00 Honorata Galczewska Czy więcej drzew pójdzie pod topór i zostanie spalonych? Tego obawiają się organizacje ekologiczne w związku z uchwaleniem niedawno przez Sejm nowelizacji ust ... » więcej 2020-07-29, godz. 06:00 Krzysztof Nowak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Nowak - rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmowa dotyczyła przeciążonych ci ... » więcej 2020-07-28, godz. 06:00 Sławomir Mularski W Polsce od początku kwietnia życie nad wodą straciło 196 osób. W miniony weekend utonęło 17 – wynika ze statystyk prowadzonych przez policję. Gościem Rozmowy ... » więcej 2020-07-27, godz. 06:05 Maciej Smolarek Jak wygląda aktualnie sytuacja na rynku pracy w regionie? Czy odmrożenie gospodarki widać w statystykach dotyczących liczby osób bezrobotnych? Jakie branże są ... » więcej
12345