Sobota, 11 lipca 2020 r.   Imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Na własne cztery kąty
2020-05-29, 06:32 Katarzyna Prętkowska

Jerzy Zająkała [wideo]

Jerzy Zająkała. Fot. Prezydent.pl
Jerzy Zająkała. Fot. Prezydent.pl
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Jerzy Zająkała
Gościem Rozmowy Dnia był wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała. Tematy to między innymi odmrażanie gospodarki i znoszenie obostrzeń związanych z epidemią, Zintegrowane Inwestycje Terytorialne oraz 30 lat samorządności w Polsce.

Katarzyna Prętkowska: Co łączy Łubiankę z Bydgoszczą?

Jerzy Zająkała: Blisko jest między nami, raptem 20 kilka kilometrów, to odległość, która na pewno skłania do współpracy, czyli potencjalna możliwość współpracy to jest pierwszy obszar.

Nawiązuję do słów prezydenta Bydgoszczy, Rafała Bruskiego, który w piśmie skierowanym do marszałka województwa, popartym w tym tygodniu przez stanowisko Rady Miasta Bydgoszczy, mówi o tym, że „Bydgoszcz i Toruń mają osobne obszary funkcjonalne. Jeżeli mówimy o współpracy z Toruniem w ramach ZIT musimy też pamiętać o gminach takich jak Obrowo, Czernikowo czy Kowalewo Pomorskie, pewnie też Łubianka, które są bardzo daleko od Bydgoszczy i z którymi Bydgoszcz nie ma żadnych związków funkcjonalnych, natomiast Toruń ma. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Toruń realizował ZIT dla swojego obszaru funkcjonalnego, a Bydgoszcz dla swojego”. Jaka jest perspektywa gminy Łubianka?

Ten obszar w ramach tej perspektywy finansowej funkcjonuje i są dobre owoce tej współpracy, czy optymalne? Można by się zastanawiać, ale są dobre. Tak jak mówiłem, to jest raptem 20 kilometrów. Prawdą jest, że te interesy bezpośrednio dotykających Bydgoszczy gmin są bliże, większe niż mojej gmin. Gmina Łubianka ciąży zdecydowanie w stronę Torunia i mam wspaniałą współpracę, zawsze będzie Łubiance bliżej do Torunia, niż do Bydgoszczy. Jednak ta odległość jest nieduża i są takie funkcje publiczne, które niewątpliwie mogły by dać dla mieszkańców właśnie w relacjach z Bydgoszczą. Z badań, które zostały ostatnio zrobione wynika, że ponad 150 mieszkańców mojej gminy pracuje w Bydgoszczy, niby niewiele, ale jednak.

Władze Bydgoszczy mówią wprost, że bydgosko-toruński ZIT to fikcja, że żadne projekty integrujące nie były dotąd realizowane. Potrafi pan wymienić takie projekty?

Komunikacja - to jest taki obszar w którym ta odległość nie jest żadną odległością. Budowa dróg, a szczególnie dróg o charakterze pieszo-rowerowym to są projekty, które wspólnie realizowaliśmy. Niestety są obszary w których niewątpliwie należało zrobić więcej, ale nie było dobrej woli w tym zakresie, dobrej woli stron, zwłaszcza prezydenta Bydgoszczy, który zamyka się dla sfery najbliższego oddziaływania Bydgoszczy w kierunku najbliższych gmin.


Zobacz także

2020-07-10, godz. 06:03 Łukasz Schreiber [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Rozmawialiśmy o kończącej się kampanii prezydenckiej. - Polska ambit ... » więcej 2020-07-09, godz. 06:50 Krzysztof Gawkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy. Jej tematy, to: wynik kandydata Lewicy, dobiegająca końca kampania ... » więcej 2020-07-08, godz. 06:45 Arkadiusz Myrcha Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Arkadiusz Myrcha (PO). Tematy to kampania wyborcza i bieżąca sytuacja polityczna. - Rafał Trzaskowski nie ... » więcej 2020-07-07, godz. 06:45 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy dnia był poseł Bartosz Kownacki. Rozmawialiśmy o zbliżających się wyborach prezydenckich i o ich politycznych konsekwencjach. - Obecna kampani ... » więcej 2020-07-06, godz. 06:00 Prof. Mieczysław Ryba Naszym rozmówcą był profesor Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Wyższej Szkoły Medialnej w Toruniu. Rozmowa między innymi o ... » więcej 2020-07-03, godz. 06:50 Ireneusz Stachowiak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Ireneusz Stachowiak - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. A jej tematy, to nowe programy ... » więcej 2020-07-02, godz. 06:00 Paweł Borys [wideo] W czwartek rozmawialiśmy z Pawłem Borysem, prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju o tarczy antykryzysowej, a także o bydgoskiej Pesie. - Zaangażowaliśmy się we w ... » więcej 2020-07-01, godz. 06:00 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Marcin Sypniewski, wiceprezes partii Wolność i bydgoski działacz Konfederacji, a rozmawialiśmy oczywiście o drugiej turze wyborów pre ... » więcej 2020-06-30, godz. 06:00 Jadwiga Emilewicz Gościem Rozmowy Dnia była wicepremier Jadwiga Emilewicz, z którą rozmawialiśmy na temat trwającej kampanii przed drugą turą wyborów prezydenckich oraz sytuacj ... » więcej 2020-06-29, godz. 06:00 Sławomir Sadowski [wideo] W powyborczy poniedziałek rozmawiamy z politologiem dr. Sławomirem Sadowskim o wstępnych wynikach wyborów prezydenckich i o przewidywaniach co nas czeka w kam ... » więcej
12345