Sobota, 11 lipca 2020 r.   Imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Małyssak
2020-05-27, 06:00 Michał Jędryka/Redakcja

Tomasz Latos

Tomasz Latos Fot. Archiwum
Tomasz Latos Fot. Archiwum
Rozmowa Dnia - Tomasz Latos
Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Rozmawialiśmy między innymi o łagodzeniu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa oraz o zadłużonych szpitalach.

Michał Jędryka: Spodziewamy się dzisiaj decyzji ministra zdrowia, dzięki której prawdopodobnie zliberalizowane zostaną kolejne obostrzenia epidemiczne między innymi mówi się o tym, że zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na otwartej przestrzeni. W Internecie pojawiają się czasem takie komentarze, szuka się logiki w tym, że teraz, kiedy jest bardzo wiele zachorowań, bo mamy łącznie już 20 000 ponad zakażonych, to mamy zdejmować maseczki, a zakładaliśmy je kiedy tych zachorowań było zaledwie kilka tysięcy. Jaka jest w tym logika?

Jest w tym logika. Pamiętajmy, że trzeba patrzeć na krzywą narastania zachorowań, jak ona się układa, jak procentowo wygląda ta linia w stosunku do liczby osób, które już są zakażone, ile dochodzi nowych zakażeń. Myśmy zakładali maseczki w okresie, w którym te zachorowania narastały szybciej, krzywa była bardziej stroma, niż obecnie. Nie chodziło oczywiście o to, żeby nas chroniły te maseczki, tylko przede wszystkim chodziło o to, abyśmy za pośrednictwem maseczek chronili innych przed zakażeniem, w wypadku gdybyśmy sami byli nosicielami wirusa, nie będąc tego świadomi. Przypomnę, że nosiciel wirusa można nie zachorować, można chorować bezobjawowo, można wreszcie mieć oczywiście objawy choroby, ale wcześniej już mieć wirusa i już wtedy zakażać innych, jeszcze przed wystąpieniem objawów. O to w tym nakazie chodziło. Bądźmy też wszyscy w jakimś sensie konsekwentni. Z jednej strony mówi się o tym, że trzeba odmrażać gospodarkę, że trzeba wracać pomału do normalnego funkcjonowania, jeżeli jest to potrzebne i również niezbędne ze względów ekonomicznych. Jednocześnie krytykujemy później różnego rodzaju działania rządu. Rząd tutaj jest bardzo ostrożny, ale też bierze te wszystkie elementy pod uwagę, żeby, tak jak już to mówiłem w przeszłości, lekarstwo nie było groźniejsze od choroby.

Nasz region ma ostatnio bardzo mało zachorowań, od kilku dni ani jednego. Można się z tego cieszyć.

Można się z tego cieszyć, i to jest oczywiście nasz wspólny duży sukces, pewnie także i pewien element szczęścia, ale to pokazuje w moim przekonaniu również fakt, że mieszkańcy naszego regionu byli bardzo zdyscyplinowani, że przestrzegali, może nawet bardziej niż innych częściach Polski, różnego rodzaju zakazów i obostrzeń, za co możemy wszyscy sobie wspólnie podziękować. (...)

Zobacz także

2020-07-10, godz. 06:03 Łukasz Schreiber [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Rozmawialiśmy o kończącej się kampanii prezydenckiej. - Polska ambit ... » więcej 2020-07-09, godz. 06:50 Krzysztof Gawkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy. Jej tematy, to: wynik kandydata Lewicy, dobiegająca końca kampania ... » więcej 2020-07-08, godz. 06:45 Arkadiusz Myrcha Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Arkadiusz Myrcha (PO). Tematy to kampania wyborcza i bieżąca sytuacja polityczna. - Rafał Trzaskowski nie ... » więcej 2020-07-07, godz. 06:45 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy dnia był poseł Bartosz Kownacki. Rozmawialiśmy o zbliżających się wyborach prezydenckich i o ich politycznych konsekwencjach. - Obecna kampani ... » więcej 2020-07-06, godz. 06:00 Prof. Mieczysław Ryba Naszym rozmówcą był profesor Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Wyższej Szkoły Medialnej w Toruniu. Rozmowa między innymi o ... » więcej 2020-07-03, godz. 06:50 Ireneusz Stachowiak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Ireneusz Stachowiak - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. A jej tematy, to nowe programy ... » więcej 2020-07-02, godz. 06:00 Paweł Borys [wideo] W czwartek rozmawialiśmy z Pawłem Borysem, prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju o tarczy antykryzysowej, a także o bydgoskiej Pesie. - Zaangażowaliśmy się we w ... » więcej 2020-07-01, godz. 06:00 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Marcin Sypniewski, wiceprezes partii Wolność i bydgoski działacz Konfederacji, a rozmawialiśmy oczywiście o drugiej turze wyborów pre ... » więcej 2020-06-30, godz. 06:00 Jadwiga Emilewicz Gościem Rozmowy Dnia była wicepremier Jadwiga Emilewicz, z którą rozmawialiśmy na temat trwającej kampanii przed drugą turą wyborów prezydenckich oraz sytuacj ... » więcej 2020-06-29, godz. 06:00 Sławomir Sadowski [wideo] W powyborczy poniedziałek rozmawiamy z politologiem dr. Sławomirem Sadowskim o wstępnych wynikach wyborów prezydenckich i o przewidywaniach co nas czeka w kam ... » więcej
12345