Sobota, 11 lipca 2020 r.   Imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Centrum Zabaw Rodzinnych
2020-05-26, 06:49 Redakcja

Karol Karski

Karol Karski/fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0-pl/Wikimedia Commons
Karol Karski/fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0-pl/Wikimedia Commons
PR PiK - Rozmowa dnia - Karol Karski
Gościem Magdaleny Ogórek był europoseł Karol Karski, którego pytaliśmy między innymi o debatę w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce.

Magdalena Ogórek: Co to jest komisja LIBE, którą rozwija się jako komisję wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego. Pytam, bo ta komisja bardzo by chciała, żeby Unia Europejska zajęła się stanem demokracji i praworządności w Polsce.
- To jest jedna z komisji Parlamentu Europejskiego, która w tej chwili opracowuje - z własnej inicjatywy - raport dotyczący stanu przestrzegania prawa w Polsce. To dość ciekawe zjawisko – komisja zajmująca się działalnością, nie posuwającą niczego do przodu. Raport, który w tej chwili jest przygotowywany jest zebraniem wszystkiego, co do tej pory powiedziano przeciwko Polsce. Te informacje pochodzą od opozycji, przodują tu posłowie Platformy Obywatelskiej. Przewodniczącym komisji jest Juan Fernando Lopez Aquilar – hiszpański polityk. Niedawno – tuż przed pandemią – widzieliśmy taki film, na którym spotykał się z europosłami Platformy Obywatelskiej i przekonywał ich: „no przecież zrobiłem już wszystko, co chcieliście ode mnie; co jeszcze mogę dla was zrobić?”. Mamy taki raport, takie zebranie wszystkiego – wszystkich bluzgów przeciwko Polsce, które zostały do tej pory sformułowane.

A to jest data przypadkowa? Czy ma związek z tym, że zbliżają się wybory prezydenckie w Polsce?
- To jakaś taka nowa, świecka tradycja, ale jednocześnie jałowa, że kiedy mamy w Polsce do czynienia z wyborami – jakimikolwiek – parlamentarnymi, samorządowymi, teraz prezydenckimi - to uruchamiany jest mechanizm „ulica i zagranica”.
Widzimy małe grupy próbujące demonstrować w kraju. Kiedy próbuje się doprowadzić do stanu zgodności z prawem, to podnosi się wielki krzyk. W tym samym czasie - we Francji na przykład – ogromne demonstracje są rozpędzane i to w sposób brutalny, nie budzi to żadnych wątpliwości.
Drugi element to zagranica – próba destabilizowania sytuacji w Polsce za pomocą różnych instrumentów zewnętrznych. W historii nic nie dzieje się po raz pierwszy. Teraz mamy już zaawansowaną cywilizację, jeśli popatrzymy na historię Polski – na XVIII wiek, to widzimy próby odwoływania się do obcych dworów, ingerencje, elekcje królewskie – nic nowego. Jednocześnie musimy zdać sobie sprawę, że to próby dosyć jałowe. (…)

Czy kryje się za tym jakaś podstawa prawna, czy to tylko „bicie piany”?
- Ogólna wola robienia rozróby, zamieszania. Zgodnie z regulaminem PE można przygotować raport na dowolny temat, natomiast nie ma on żadnego charakteru legislacyjnego, nikogo nie wiąże, nie jest jakimś etapem niezbędnym w jakiejkolwiek procedurze. (...)

Zobacz także

2020-07-10, godz. 06:03 Łukasz Schreiber [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Rozmawialiśmy o kończącej się kampanii prezydenckiej. - Polska ambit ... » więcej 2020-07-09, godz. 06:50 Krzysztof Gawkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy. Jej tematy, to: wynik kandydata Lewicy, dobiegająca końca kampania ... » więcej 2020-07-08, godz. 06:45 Arkadiusz Myrcha Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Arkadiusz Myrcha (PO). Tematy to kampania wyborcza i bieżąca sytuacja polityczna. - Rafał Trzaskowski nie ... » więcej 2020-07-07, godz. 06:45 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy dnia był poseł Bartosz Kownacki. Rozmawialiśmy o zbliżających się wyborach prezydenckich i o ich politycznych konsekwencjach. - Obecna kampani ... » więcej 2020-07-06, godz. 06:00 Prof. Mieczysław Ryba Naszym rozmówcą był profesor Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Wyższej Szkoły Medialnej w Toruniu. Rozmowa między innymi o ... » więcej 2020-07-03, godz. 06:50 Ireneusz Stachowiak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Ireneusz Stachowiak - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. A jej tematy, to nowe programy ... » więcej 2020-07-02, godz. 06:00 Paweł Borys [wideo] W czwartek rozmawialiśmy z Pawłem Borysem, prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju o tarczy antykryzysowej, a także o bydgoskiej Pesie. - Zaangażowaliśmy się we w ... » więcej 2020-07-01, godz. 06:00 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Marcin Sypniewski, wiceprezes partii Wolność i bydgoski działacz Konfederacji, a rozmawialiśmy oczywiście o drugiej turze wyborów pre ... » więcej 2020-06-30, godz. 06:00 Jadwiga Emilewicz Gościem Rozmowy Dnia była wicepremier Jadwiga Emilewicz, z którą rozmawialiśmy na temat trwającej kampanii przed drugą turą wyborów prezydenckich oraz sytuacj ... » więcej 2020-06-29, godz. 06:00 Sławomir Sadowski [wideo] W powyborczy poniedziałek rozmawiamy z politologiem dr. Sławomirem Sadowskim o wstępnych wynikach wyborów prezydenckich i o przewidywaniach co nas czeka w kam ... » więcej
12345