Środa, 03 czerwca 2020 r.   Imieniny: Leszka, Tamary, Karola
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Apartamentowiec
2020-05-21, 06:00 Marcin Kupczyk

Marcin Wroński

Marcin Wroński/fot. Archiwum
Marcin Wroński/fot. Archiwum
Rozmowa Dnia - Marcin Wroński
Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Czy sytuacja ekonomiczna po pandemii może stać się korzystna dla naszego kraju? Czy Polska po pandemii może zdobyć nowe rynki eksportu naszych produktów? Czym jest kampania Produkt Polski? O tym między innymi rozmawialiśmy.

Marcin Kupczyk: Gdzieniegdzie daje się słyszeć, że po pandemii koronawirusa Polska może się szybko odbić, jeśli chodzi o gospodarkę, tę jej część związaną z z produkcją, z eksportem produktów polskich. Czy pan podziela tę opinię?

Podzielam tę opinię. Jeżeli dobrze zorganizujemy wyjście z pandemii, i szybko zaczniemy ekspansję na rynki zagraniczne, to jesteśmy w stanie nawet skorzystać na kryzysie związanym z koronawirusem. Z prostych względów: polska gospodarka względem gospodarek unijnych jest mało zadłużona. Nasz poziom długu wynosi 46 procent, średnia unijna to około 100 procent, już nie wspomnę o gospodarce greckiej z zadłużeniem 180 procent. Mamy więc niskie zadłużenie, a problem zerwania łańcuchów dostaw, umów eksportowych, kontaktów na żywność i nie tylko, dotyczy Polski, ale także innych krajów. Jeżeli szybko wystartujemy, i w miarę łagodnie przejdziemy kryzys względem innych gospodarek - a wszystko na to wskazuje, jesteśmy w stanie uzyskać o wiele więcej, niż mieliśmy, i jeszcze szybciej dogonić kraje Europy zachodniej. My w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, w listopadzie 2019 roku mieliśmy około czterech wyjazdów z polskimi przedsiębiorcami na targi zagraniczne, by nawiązywać kontakty z sieciami w innych krajach. Obecnie planujemy, oczywiście obserwując wciąż sytuację związaną z koronawirusem, zorganizować kilkanaście wyjazdów dla polskich przedsiębiorców. Zbieramy oferty, pytamy, co chcieliby wysłać za granicę, monitorujemy, jakich produktów, jakiej żywności brakuje w danych krajach. Na tej podstawie kojarzymy klientów. (...)

Zobacz także

2020-06-03, godz. 06:00 dr Sławomir Sadowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w środę był dr Sławomir Sadowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Komentator odpowiadał na pytania dotyczące obecnej syt ... » więcej 2020-06-02, godz. 06:47 Radosław Sikorski Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK był europoseł Radosław Sikorski, z którym rozmawialiśmy między innymi o zbliżających się wyborach.Magdalena Ogórek: O ... » więcej 2020-06-01, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był minister Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa o odmrażaniu gospodarki i tarczach anty ... » więcej 2020-05-29, godz. 06:32 Jerzy Zająkała [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała. Tematy to między innymi odmrażanie gospodarki i znoszenie obostrzeń związanych z epidemią, Zinteg ... » więcej 2020-05-28, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Koalicji Polskiej, Paweł Szramka. A jej tematem przygotowania do wyborów: dlaczego w Senacie tak długo trwa praca nad ustawą, d ... » więcej 2020-05-27, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Rozmawialiśmy między innymi o łagodzeniu obostrzeń związanych z epidemią ... » więcej 2020-05-26, godz. 06:49 Karol Karski Gościem Magdaleny Ogórek był europoseł Karol Karski, którego pytaliśmy między innymi o debatę w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce.Magda ... » więcej 2020-05-25, godz. 06:08 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Dariusz Kurzawa (Koalicja Polska), którego zapytaliśmy jak postrzega nowe rozdanie polityczne po wysunięciu kandydatury Rafał ... » więcej 2020-05-22, godz. 06:00 Tomasz Lenz [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był szef PO w regionie poseł Tomasz Lenz. Tematy to kampania wyborcza i zmiana kandydata KO na prezydenta.Katarzyna Prętkowska: Jakie a ... » więcej 2020-05-20, godz. 06:00 Sławomir Mentzen Gościem „Rozmowy Dnia” był polityk Konfederacji Sławomir Mentzen. Rozmawialiśmy między innymi o nowym rozdaniu przed wyborami prezydenckimi.Michał Jędryka: W ... » więcej
12345