Środa, 03 czerwca 2020 r.   Imieniny: Leszka, Tamary, Karola
Opiekunka z bydgoskiego żłobka „Słoneczko” jednak nie jest zakażona. Testy ujemne
Opiekunka z bydgoskiego żłobka „Słoneczko” jednak nie jest zakażona. Testy ujemne
Opiekunka z bydgoskiego żłobka „Słoneczko” jednak nie jest zakażona. Testy ujemne
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Longinówka
2020-05-19, 06:30 Michał Jędryka/Redakcja

Józef Łyczak

Senator Józef Łyczak./fot. Kancelaria Senatu/Wikipedia
Senator Józef Łyczak./fot. Kancelaria Senatu/Wikipedia
PR PiK - Rozmowa dnia - Józef Łyczak
Gościem "Rozmowy dnia" był senator Józef Łyczak, a rozmawialiśmy między innymi o ustawie dotyczącej wyborów, która aktualnie ma być przedmiotem obrad Senatu.

Michał Jędryka: Czy ustawa o wyborach będzie zatrzymywana w Senacie. Z informacji podanych przez media wynika, że Izba Wyższa zajmie się projektem w przyszłym tygodniu, a to oznacza, że być może nie będzie wykorzystywany limit 30 dni na zajęcie się tą ustawą?
Józef Łyczak: Wrócę króciutko do poprzedniej ustawy, dotyczącej głosowania korespondencyjnego. Byłem zwolennikiem takiego rozwiązania, uważam, że wybory powinny były się odbyć 10 maja, były najbezpieczniejsze, odbyły się w wielu krajach Europy. I wtedy również miałem nadzieję, że pan marszałek Grodzki, którego znam od kilku lat i współpracowaliśmy w poprzednich kadencjach, że procedowanie zacznie się szybko. Niestety przeprowadzony był bojkot, który doprowadził do tego, że wybory nie mogły się odbyć. Ustawa trafiła dopiero 30. dnia do Sejmu i w ciągu kilku dni to się nie udało.

Czy w tym czasie 30 dni nic się nie działo w Senacie, żadne prace w komisjach nie były prowadzone?
- Prace były w mojej ocenie pozorowane i zmierzały do tego, żeby udawać, że coś się dzieje. Rzecz rozbijała się o to, że kandydatka PO pani Małgorzata Kidawa-Błońska traciła gwałtownie w sondażach , więc robiono wszystko, żeby wybory się nie odbyły i żeby stało się to wszystko, co dzieje się w tej chwili, czyli żeby nastąpił wybór nowego kandydata.
Pani Kidawie-Błońskiej - z perspektywy czysto ludzkiej – bardzo współczuję, bo widzieliśmy w jakiej formie jej koledzy z PO się z nią rozstali. Zniknął jej sztab wyborczy, sama - odtrącona - musiała wyjść na konferencji i zakomunikować dziennikarzom, że rezygnuje. Nastąpiła wymiana kandydata.

Jak będzie z tą ustawą? Czy Senat wyciągnął z tego wnioski, marszałek wyciągnął wnioski?
- Mam nadzieję, że tak, bo sytuacja jest diametralnie różna. Widzimy metody, które od pierwszej minuty pan Trzaskowski stosuje. Bardzo agresywna kampania, ataki, w ten sposób chce zmienić bieg wydarzeń (...)

Zobacz także

2020-06-03, godz. 06:00 dr Sławomir Sadowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w środę był dr Sławomir Sadowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Komentator odpowiadał na pytania dotyczące obecnej syt ... » więcej 2020-06-02, godz. 06:47 Radosław Sikorski Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK był europoseł Radosław Sikorski, z którym rozmawialiśmy między innymi o zbliżających się wyborach.Magdalena Ogórek: O ... » więcej 2020-06-01, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był minister Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa o odmrażaniu gospodarki i tarczach anty ... » więcej 2020-05-29, godz. 06:32 Jerzy Zająkała [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała. Tematy to między innymi odmrażanie gospodarki i znoszenie obostrzeń związanych z epidemią, Zinteg ... » więcej 2020-05-28, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Koalicji Polskiej, Paweł Szramka. A jej tematem przygotowania do wyborów: dlaczego w Senacie tak długo trwa praca nad ustawą, d ... » więcej 2020-05-27, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Rozmawialiśmy między innymi o łagodzeniu obostrzeń związanych z epidemią ... » więcej 2020-05-26, godz. 06:49 Karol Karski Gościem Magdaleny Ogórek był europoseł Karol Karski, którego pytaliśmy między innymi o debatę w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce.Magda ... » więcej 2020-05-25, godz. 06:08 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Dariusz Kurzawa (Koalicja Polska), którego zapytaliśmy jak postrzega nowe rozdanie polityczne po wysunięciu kandydatury Rafał ... » więcej 2020-05-22, godz. 06:00 Tomasz Lenz [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był szef PO w regionie poseł Tomasz Lenz. Tematy to kampania wyborcza i zmiana kandydata KO na prezydenta.Katarzyna Prętkowska: Jakie a ... » więcej 2020-05-21, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Czy sytuacja ekonomiczna po pandemii może stać ... » więcej
12345