Środa, 03 czerwca 2020 r.   Imieniny: Leszka, Tamary, Karola
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Longinówka
2020-05-13, 06:00 Michał Jędryka

Tadeusz Zwiefka [wideo]

Tadeusz Zwiefka
Tadeusz Zwiefka
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Tadeusz Zwiefka
Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tadeusz Zwiefka z Koalicji Obywatelskiej, którego zapytaliśmy między innymi o sprawy dotyczące organizacji wyborów prezydenckich.


Michał Jędryka: Wczoraj Sejm przyjął ustawę ws. wyborów prezydenckich. KO głosowała przeciw, część opozycji wstrzymała się od głosu. Dlaczego KO była przeciwna tej ustawie?

Tadeusz Zwiefka: Zamieszanie jakie rządząca partia PiS od miesięcy wywołuje wokół wyborów prezydenckich jest czymś kompletnie nie do zaakceptowania. To kolejny krok pokazujący, że tutaj nie chodzi o bezpieczeństwo naszych obywateli, że tutaj nie chodzi o prawidłowo przeprowadzone wybory, w dobie kwarantanny wielu tysięcy ludzi, w dobie zakażeń ludzi przebywających w szpitalach, tutaj chodzi tylko i wyłącznie o to, aby przygotować takie rozwiązania legislacyjne, często niezgodne z Konstytucją, obowiązującym prawem, by doprowadzić do ponownego wyboru Andrzeja Dudy, by doprowadzić do realizacji zamierzeń jednego człowieka, który uzurpuje sobie pełnię władzy w Polsce czyli Jarosława Kaczyńskiego. Trudno jest głosować za czymś takim.

Wspomniał pan Jarosława Kaczyńskiego, on radykalnie inaczej ocenia sytuację. Mówił w jednym z wywiadów: „nasza opozycja nie uznaje reguł demokratycznych, nie respektuje zasad praworządności, nie cofnęli się przed zablokowaniem wyborów z bardzo prostego powodu, ponieśliby w nich ciężką porażkę”.

Jeżeli ktoś takie bzdury opowiada to trudno o nim mówić, że jest poważnym politykiem. Robienie zarzutu demokratycznej większości w Senacie, że w pełni wykorzystuje czas, który jest przewidziany na pracę legislacyjną, po to by jak najdokładniej przyjrzeć się wszelkim możliwościom i wszelkim ewentualnym skutkom tworzonego, nowego prawa. W sytuacji, kiedy samemu stara się tworzyć prawo w ciągu 24 godzin, co jest niemożliwe, aby było ono sensowne, dobrze przygotowane, aby nie trzeba było go wielokrotnie poprawiać. Proszę wybaczyć, ale Jarosław Kaczyński wystawia sobie świadectwo śmieszności.

Faktem jest, że Małgorzata Kidawa-Błońska spadła w sondażach poniże 4% poparcia.

Sondaże nie mają nic wspólnego i nie mają najmniejszego znaczenia, jeśli chodzi o tworzenie prawa. My mówimy o czymś co jest istotą demokracji. Czym jest dziś Sejm? Sejm znów przez PiS po niespełna roku jako takiego podejścia do normalnego funkcjonowania, znowu tworzenie prawa jest dociskane kolanem, wieczorem składane, następnego dnia głosowane, bez odpowiednich prac w komisjach sejmowych, bez odpowiedniej dyskusji, szczególnie gdy pracujemy w bardzo dziwnym systemie głosowań i łączeń zdalnych jest to czymś nieakceptowalnym, w związku z powyższym, poważna opozycja nie może głosować, za takimi rozwiązaniami, tym bardziej że złożyliśmy wielokrotnie świadectwo, że gotowi jesteśmy do prowadzenia normalnych rozmów, PiS nie podjął żadnych rozmów. Mówi, że chce tworzyć prawo z opozycją, a potem głosuje dokładnie w drugą stronę, odrzuca wszystkie poprawki, nie siada do żadnego stołu, no już kompletnym bezsensem jest twierdzenie, że dziś, po uchwaleniu ustawy wyborczej, PiS być może zasiądzie z opozycją do stołu by rozmawiać o tejże właśnie ustawie (...).

Zobacz także

2020-06-03, godz. 06:00 dr Sławomir Sadowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w środę był dr Sławomir Sadowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Komentator odpowiadał na pytania dotyczące obecnej syt ... » więcej 2020-06-02, godz. 06:47 Radosław Sikorski Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK był europoseł Radosław Sikorski, z którym rozmawialiśmy między innymi o zbliżających się wyborach.Magdalena Ogórek: O ... » więcej 2020-06-01, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był minister Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa o odmrażaniu gospodarki i tarczach anty ... » więcej 2020-05-29, godz. 06:32 Jerzy Zająkała [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała. Tematy to między innymi odmrażanie gospodarki i znoszenie obostrzeń związanych z epidemią, Zinteg ... » więcej 2020-05-28, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Koalicji Polskiej, Paweł Szramka. A jej tematem przygotowania do wyborów: dlaczego w Senacie tak długo trwa praca nad ustawą, d ... » więcej 2020-05-27, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Rozmawialiśmy między innymi o łagodzeniu obostrzeń związanych z epidemią ... » więcej 2020-05-26, godz. 06:49 Karol Karski Gościem Magdaleny Ogórek był europoseł Karol Karski, którego pytaliśmy między innymi o debatę w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce.Magda ... » więcej 2020-05-25, godz. 06:08 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Dariusz Kurzawa (Koalicja Polska), którego zapytaliśmy jak postrzega nowe rozdanie polityczne po wysunięciu kandydatury Rafał ... » więcej 2020-05-22, godz. 06:00 Tomasz Lenz [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był szef PO w regionie poseł Tomasz Lenz. Tematy to kampania wyborcza i zmiana kandydata KO na prezydenta.Katarzyna Prętkowska: Jakie a ... » więcej 2020-05-21, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Czy sytuacja ekonomiczna po pandemii może stać ... » więcej
12345