Sobota, 04 lipca 2020 r.   Imieniny: Odona, Malwiny, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
relaks
2020-05-12, 06:00 Redakcja

Łukasz Schreiber

Minister Łukasz Schreiber./fot. premier.gov.pl
Minister Łukasz Schreiber./fot. premier.gov.pl
PR PiK - Rozmowa dnia - Łukasz Schreiber
Magdalena Ogórek rozmawiała z ministrem Łukaszem Schreiberem z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na temat decyzji Państwowej Komisji Wyborczej i jej konsekwencji.

Magdalena Ogórek: Ogromne tempo i niesamowicie pracowite dni ostatnio, ale rozumiem, że jest wypracowany konsensus? Taki model, jaki chcecie ostatnio przyjąć, by przeprowadzić wybory w Polsce, chyba satysfakcjonuje już wszystkie strony?
Łukasz Schreiber: Taką mamy nadzieję. Chcemy, by Polacy mogli pójść do urn stosunkowo oczywiście jak najszybciej – taką szansę otwiera uchwała Państwowej Komisji Wyborczej, ale przede wszystkim - żeby to było powszechne i korespondencyjne, jak zapowiadaliśmy i jak zaleca minister zdrowia, a jednocześnie, by wszyscy, którzy chcą, mogli pójść do lokali wyborczych. To już od państwa będzie zależało, czy ktoś będzie głosował w lokalu, czy korespondencyjnie.

Czyli jeżeli ktoś będzie miał ochotę wrzucić kartkę do urny wyborczej, to będzie mógł to zrobić, a jeżeli ktoś będzie miał wątpliwości, to jest pakiet wyborczy w postaci koperty.

- Korespondencyjne głosowanie będzie również możliwe i to bez kontaktów - ze względu na zdrowie listonosza i na głosujących. Dziś – tak jest zapisane w prawie - listonosz musi do nas przyjść i wręczyć kopertę, a – jeśli nas nie zastanie – przyjść ponownie i odebrać. Teraz, jeśli będziemy chcieli zagłosować korespondencyjnie, to zgadzamy się, aby otrzymać pakiet do swojej skrzynki pocztowej i później będziemy głosowali także wrzucając do odpowiedniej skrzynki pocztowej. Jest to więc bezpieczna metoda, ale oczywiście każdy wybierze własną.
Chodzimy przecież do sklepów, do pracy, więc jeśli ktoś nie będzie miał z tym problemów, a zostaną zachowane wszystkie środki ostrożności i pełen reżim epidemiologiczny, to będzie można pójść także do lokalu wyborczego.

Oczywiście cała Polska chce już mieć wybory za sobą, ale przecież jeszcze kilka dni temu marszałek Grodzki mówił o „śmiercionośnych kopertach”. Minęło kilka dni i opozycja zupełnie zmienia front. Szukam odpowiedzi na pytanie, co się zmieniło?
- Ta cała historia i niestety smutna farsa, którą rozgrywała opozycja nie miała nic wspólnego z problemami i troską o zdrowie czy życie Polaków. (...)

Zobacz także

2020-06-19, godz. 06:45 Joanna Borowiak [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" w Polskim Radiu PiK była w piątek poseł Prawa i Sprawiedliwości Joanna Borowiak. Rozmawialiśmy o kampanii wyborczej, prezydenckim proje ... » więcej 2020-06-18, godz. 06:00 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Piotr Król z PiS, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury. Rozmawialiśmy o obietnicy szybkiej budowy drogi S10, a ta ... » więcej 2020-06-17, godz. 06:50 Robert Biedroń [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Robert Biedroń. Kandydat na prezydenta odpowiadał na pytania dotyczące przebiegu kampanii, sondaży oraz elementów programu.Marcin Kup ... » więcej 2020-06-16, godz. 06:00 Tadeusz Zwiefka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tadeusz Zwiefka z Koalicji Obywatelskiej. Tematem rozmowy była trwająca kampania wyborcza.Michał Jędryka: W kampanii wyborczej ... » więcej 2020-06-15, godz. 06:42 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Zbigniew Girzyński, z którym rozmawiamy między innymi o tym, czy prezydencka kampania wyborcza przekształci się w spór cywiliza ... » więcej 2020-06-12, godz. 06:00 Iwona Michałek Gościem Rozmowy Dnia była Iwona Michałek - wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Parlamentarzystka z regionu mówiła o skali pomocy udzielanej sam ... » więcej 2020-06-11, godz. 06:50 Paweł Machalski Gościem Rozmowy Dnia był dr Paweł Machalski, z którym rozmawialiśmy o społecznych kontekstach święta Bożego Ciała. - Manifestowanie religijności w Polsce w cz ... » więcej 2020-06-10, godz. 06:00 Andrzej Duda [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, z którym rozmawialiśmy bezpośrednio po jego wizycie w Solcu Kujawskim, między innym ... » więcej 2020-06-09, godz. 06:00 Jan Filip Libicki Magdalena Ogórek rozmawiała dziś z senatorem Janem Filipem Libickim z PSL Koalicji Polskiej. Tematem rozmowy była między innymi szansa Władysława Kosiniaka-Ka ... » więcej 2020-06-08, godz. 06:50 Robert Kwiatkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Lewicy Robert Kwiatkowski. Tematy spotkania to kampania wyborcza oraz bieżąca sytuacja polityczna.Katarzyna Prętkowska: Milion ... » więcej
12345