Środa, 03 czerwca 2020 r.   Imieniny: Leszka, Tamary, Karola
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Longinówka
2020-05-12, 06:00 Redakcja

Łukasz Schreiber

Minister Łukasz Schreiber./fot. premier.gov.pl
Minister Łukasz Schreiber./fot. premier.gov.pl
PR PiK - Rozmowa dnia - Łukasz Schreiber
Magdalena Ogórek rozmawiała z ministrem Łukaszem Schreiberem z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na temat decyzji Państwowej Komisji Wyborczej i jej konsekwencji.

Magdalena Ogórek: Ogromne tempo i niesamowicie pracowite dni ostatnio, ale rozumiem, że jest wypracowany konsensus? Taki model, jaki chcecie ostatnio przyjąć, by przeprowadzić wybory w Polsce, chyba satysfakcjonuje już wszystkie strony?
Łukasz Schreiber: Taką mamy nadzieję. Chcemy, by Polacy mogli pójść do urn stosunkowo oczywiście jak najszybciej – taką szansę otwiera uchwała Państwowej Komisji Wyborczej, ale przede wszystkim - żeby to było powszechne i korespondencyjne, jak zapowiadaliśmy i jak zaleca minister zdrowia, a jednocześnie, by wszyscy, którzy chcą, mogli pójść do lokali wyborczych. To już od państwa będzie zależało, czy ktoś będzie głosował w lokalu, czy korespondencyjnie.

Czyli jeżeli ktoś będzie miał ochotę wrzucić kartkę do urny wyborczej, to będzie mógł to zrobić, a jeżeli ktoś będzie miał wątpliwości, to jest pakiet wyborczy w postaci koperty.

- Korespondencyjne głosowanie będzie również możliwe i to bez kontaktów - ze względu na zdrowie listonosza i na głosujących. Dziś – tak jest zapisane w prawie - listonosz musi do nas przyjść i wręczyć kopertę, a – jeśli nas nie zastanie – przyjść ponownie i odebrać. Teraz, jeśli będziemy chcieli zagłosować korespondencyjnie, to zgadzamy się, aby otrzymać pakiet do swojej skrzynki pocztowej i później będziemy głosowali także wrzucając do odpowiedniej skrzynki pocztowej. Jest to więc bezpieczna metoda, ale oczywiście każdy wybierze własną.
Chodzimy przecież do sklepów, do pracy, więc jeśli ktoś nie będzie miał z tym problemów, a zostaną zachowane wszystkie środki ostrożności i pełen reżim epidemiologiczny, to będzie można pójść także do lokalu wyborczego.

Oczywiście cała Polska chce już mieć wybory za sobą, ale przecież jeszcze kilka dni temu marszałek Grodzki mówił o „śmiercionośnych kopertach”. Minęło kilka dni i opozycja zupełnie zmienia front. Szukam odpowiedzi na pytanie, co się zmieniło?
- Ta cała historia i niestety smutna farsa, którą rozgrywała opozycja nie miała nic wspólnego z problemami i troską o zdrowie czy życie Polaków. (...)

Zobacz także

2020-06-03, godz. 06:00 dr Sławomir Sadowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w środę był dr Sławomir Sadowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Komentator odpowiadał na pytania dotyczące obecnej syt ... » więcej 2020-06-02, godz. 06:47 Radosław Sikorski Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK był europoseł Radosław Sikorski, z którym rozmawialiśmy między innymi o zbliżających się wyborach.Magdalena Ogórek: O ... » więcej 2020-06-01, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był minister Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa o odmrażaniu gospodarki i tarczach anty ... » więcej 2020-05-29, godz. 06:32 Jerzy Zająkała [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała. Tematy to między innymi odmrażanie gospodarki i znoszenie obostrzeń związanych z epidemią, Zinteg ... » więcej 2020-05-28, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Koalicji Polskiej, Paweł Szramka. A jej tematem przygotowania do wyborów: dlaczego w Senacie tak długo trwa praca nad ustawą, d ... » więcej 2020-05-27, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Rozmawialiśmy między innymi o łagodzeniu obostrzeń związanych z epidemią ... » więcej 2020-05-26, godz. 06:49 Karol Karski Gościem Magdaleny Ogórek był europoseł Karol Karski, którego pytaliśmy między innymi o debatę w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce.Magda ... » więcej 2020-05-25, godz. 06:08 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Dariusz Kurzawa (Koalicja Polska), którego zapytaliśmy jak postrzega nowe rozdanie polityczne po wysunięciu kandydatury Rafał ... » więcej 2020-05-22, godz. 06:00 Tomasz Lenz [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był szef PO w regionie poseł Tomasz Lenz. Tematy to kampania wyborcza i zmiana kandydata KO na prezydenta.Katarzyna Prętkowska: Jakie a ... » więcej 2020-05-21, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Czy sytuacja ekonomiczna po pandemii może stać ... » więcej
12345