Poniedziałek, 01 czerwca 2020 r.   Imieniny: Justyna, Anieli, Konrada / Dzień Dziecka
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Apartamentowiec
2020-04-02, 06:15 Michał Jędryka

Prof. Radosław Sojak [wideo]

Prof. Radosław Sojak./fot. PR PiK
Prof. Radosław Sojak./fot. PR PiK
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - prof. Radosław Sojak
Rozmowa z prof. Radosławem Sojakiem, socjologiem z UMK, o naszym postrzeganiu epidemii i sytuacji społecznej, która jest z tą zarazą związana.Michał Jędryka: Mamy epidemię, właściwie pandemię choroby, która pojawiła się w Polsce około miesiąc temu, na świecie kilka miesięcy temu. Jak postrzegamy to zagrożenie, które do nas przyszło dosyć niespodziewanie, bo w krótkim czasie? Pewnie jeszcze nie ma badań żadnych na ten temat, ale myślę, że są jakieś spostrzeżenia socjologów jak w ogóle ludzie reagują na tego typu zagrożenia?

Prof. Radosław Sojak: Nie, badania już są. Dzięki różnym metodom technicznym i narzędziom technicznym można je przeprowadzać, także wiemy - może nie dosyć dobrze - ale wiemy jak Polacy postrzegają to zagrożenie. Postrzegamy je właściwie z każdym tygodniem jako coraz bardziej realne i ku ogólnemu zaskoczeniu badaczy jesteśmy raczej społeczeństwem zdyscyplinowanym, to znaczy raczej podporządkowujemy się, respektujemy obostrzenia związane z kontaktami społecznymi, z przemieszczaniem się... Oczywiście jednorazowe zdjęcie zatłoczonych bulwarów czy zatłoczonych parków wywołuje w nas taki naturalny dosyć efekt, że coś jest nie tak, że jednak z tą naszą dyscypliną jest kiepsko, ale myślę, że ci, którzy od czasu do czasu muszą wyjść i w godzinach biznesowych przejść po centrum miast stwierdzą, że one wyglądają na wymarłe zupełnie, co jest takim empirycznym dowodem, że te badania się nie mylą, przynajmniej całkowicie - powiedział prof. Radosław Sojak (...)

Zobacz także

2020-06-01, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był minister Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa o odmrażaniu gospodarki i tarczach anty ... » więcej 2020-05-29, godz. 06:32 Jerzy Zająkała [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała. Tematy to między innymi odmrażanie gospodarki i znoszenie obostrzeń związanych z epidemią, Zinteg ... » więcej 2020-05-28, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Koalicji Polskiej, Paweł Szramka. A jej tematem przygotowania do wyborów: dlaczego w Senacie tak długo trwa praca nad ustawą, d ... » więcej 2020-05-27, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Rozmawialiśmy między innymi o łagodzeniu obostrzeń związanych z epidemią ... » więcej 2020-05-26, godz. 06:49 Karol Karski Gościem Magdaleny Ogórek był europoseł Karol Karski, którego pytaliśmy między innymi o debatę w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce.Magda ... » więcej 2020-05-25, godz. 06:08 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Dariusz Kurzawa (Koalicja Polska), którego zapytaliśmy jak postrzega nowe rozdanie polityczne po wysunięciu kandydatury Rafał ... » więcej 2020-05-22, godz. 06:00 Tomasz Lenz [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był szef PO w regionie poseł Tomasz Lenz. Tematy to kampania wyborcza i zmiana kandydata KO na prezydenta.Katarzyna Prętkowska: Jakie a ... » więcej 2020-05-21, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Czy sytuacja ekonomiczna po pandemii może stać ... » więcej 2020-05-20, godz. 06:00 Sławomir Mentzen Gościem „Rozmowy Dnia” był polityk Konfederacji Sławomir Mentzen. Rozmawialiśmy między innymi o nowym rozdaniu przed wyborami prezydenckimi.Michał Jędryka: W ... » więcej 2020-05-19, godz. 06:30 Józef Łyczak Gościem "Rozmowy dnia" był senator Józef Łyczak, a rozmawialiśmy między innymi o ustawie dotyczącej wyborów, która aktualnie ma być przedmiotem obrad Senatu.M ... » więcej
12345