Poniedziałek, 01 czerwca 2020 r.   Imieniny: Justyna, Anieli, Konrada / Dzień Dziecka
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)
2020-03-31, 06:00 Magdalena Ogórek/Redakcja

Ryszard Czarnecki

Ryszard Czarnecki/fot. Archiwum
Ryszard Czarnecki/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa dnia - Ryszard Czarnecki
Magdalena Ogórek rozmawiała we wtorek w Polskim Radiu PiK z europosłem Ryszardem Czarneckim o tym, czy Unia Europejska zdała egzamin w czasach zarazy.

Magdalena Ogórek: Jak zdrowie? U Pana też trwa akcja #zostań w domu?
- Tak, zostań w domu, ale też łącz się z ludźmi na Skypie, łącz się z mediami i czytaj dużo książek.

Jest też więcej czasu, by przyjrzeć się polityce krajowej. Przyglądał się Pan wczorajszemu posiedzeniu Senatu?
- Do pewnego czasu, bo - powiem szczerze - czasem trudno to wytrzymać. Mam nadzieję, że część senatorów opozycji zrozumiała że w takich chwilach trzeba porzucić podziały partyjne i skupić się na tym, co najważniejsze, czyli walce z pandemią, która atakuje nasze społeczeństwo. Niestety, ciągle dla sporej ilości senatorów walka międzypartyjna jest najważniejsza. Szkoda, że taki przykry spektakl część opozycji zafundowała Polakom.

Pan przygląda się przez cały czas działaniom Unii Europejskiej, która dziś wskazywana jest na wielkiego nieobecnego w czasach koronawirusa. Dlaczego pomoc popłynie tak późno? Dlaczego Włochy zostały same? Dlaczego Hiszpania cały czas czeka na zwiększone środki pomocy? Gdzie jest UE? – pytają wszyscy.
Abdykowała można powiedzieć.

Ale dlaczego?
Myślę, że ta sytuacja przerosła Unię Europejską. Pokazała, że UE jest bardzo sprawna w ingerowaniu w wewnętrzne sprawy państw członkowskich wtedy, kiedy jest spokój, gdy nie ma pandemii. Ale gdy pojawia się kwestia realnej pomocy dla jednego czy kilku z 27 państw członkowskich, czy nawet jej większości, to wtedy UE nie ma, albo jej działania są pozorne. Mówię tu choćby o dawaniu pieniędzy, które – jak się okazuje - Polska dawno otrzymała, tylko teraz może ich użyć. To pokazuje hipokryzję, ale też niesprawność UE. Mam wrażenie, że po tej pandemii wielu eurorealistów stanie się eurosceptykami, a wielu euroentuzjastów, którzy patrzyli w EU jak w święty obrazek, stanie się eurorealistami. Unia straci resztki autorytetu.
To ciężki czas dla Unii, ale dla mnie ważniejsze jest to, że jest to ciężki czas dla ludzi, także w moim kraju. (...)

Zobacz także

2020-06-01, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był minister Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa o odmrażaniu gospodarki i tarczach anty ... » więcej 2020-05-29, godz. 06:32 Jerzy Zająkała [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała. Tematy to między innymi odmrażanie gospodarki i znoszenie obostrzeń związanych z epidemią, Zinteg ... » więcej 2020-05-28, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Koalicji Polskiej, Paweł Szramka. A jej tematem przygotowania do wyborów: dlaczego w Senacie tak długo trwa praca nad ustawą, d ... » więcej 2020-05-27, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Rozmawialiśmy między innymi o łagodzeniu obostrzeń związanych z epidemią ... » więcej 2020-05-26, godz. 06:49 Karol Karski Gościem Magdaleny Ogórek był europoseł Karol Karski, którego pytaliśmy między innymi o debatę w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce.Magda ... » więcej 2020-05-25, godz. 06:08 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Dariusz Kurzawa (Koalicja Polska), którego zapytaliśmy jak postrzega nowe rozdanie polityczne po wysunięciu kandydatury Rafał ... » więcej 2020-05-22, godz. 06:00 Tomasz Lenz [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był szef PO w regionie poseł Tomasz Lenz. Tematy to kampania wyborcza i zmiana kandydata KO na prezydenta.Katarzyna Prętkowska: Jakie a ... » więcej 2020-05-21, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Czy sytuacja ekonomiczna po pandemii może stać ... » więcej 2020-05-20, godz. 06:00 Sławomir Mentzen Gościem „Rozmowy Dnia” był polityk Konfederacji Sławomir Mentzen. Rozmawialiśmy między innymi o nowym rozdaniu przed wyborami prezydenckimi.Michał Jędryka: W ... » więcej 2020-05-19, godz. 06:30 Józef Łyczak Gościem "Rozmowy dnia" był senator Józef Łyczak, a rozmawialiśmy między innymi o ustawie dotyczącej wyborów, która aktualnie ma być przedmiotem obrad Senatu.M ... » więcej
12345