Poniedziałek, 01 czerwca 2020 r.   Imieniny: Justyna, Anieli, Konrada / Dzień Dziecka
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)
2020-03-27, 06:02 Michał Jędryka

prof. Janusz Golinowski [wideo]

prof. Janusz Golinowski
prof. Janusz Golinowski
Polskie Radio PiK - Rozmowa dnia - Janusz Golinowski
Gościem Rozmowy dnia był profesor Janusz Golinowski, politolog, a tematem rozmowy będą konsekwencje polityczne i ekonomiczne obecnego kryzysu epidemicznego.

Michał Jędryka: Kryzys postepidemiczny dopiero przyjdzie, czy już jest?

Prof. Janusz Golinowski: To w zależności od kraju. W niektórych krajach rozwija się pełną parą, natomiast w innych stajemy przed jego epicentrum, w sensie narastania liczby zainfekowanych, a tym samym w jakiejś części liczby zgonów. Myślę, że w Europie i w Stanach Zjednoczonych wszystko przed nami. Wydaje mi się też, że te najbliższe terminy, które były wyznaczane w Polsce, racze będzie można włożyć między bajki, jeśli chodzi o odkorkowywanie gospodarki.

Niektórzy publicyści stawiali taką alternatywę: albo rozwój gospodarczy, albo tamowanie epidemii, że można rozwój gospodarczy podtrzymać nie tamując epidemii, ale okazuje się chyba, że obydwie te drogi prowadzą do tego samego punktu, bo w przypadku Włoch gospodarka i tak stanęła.

Właśnie, patrząc na to od strony pomysłów Borisa Johnsona i ostatnio pomysłów Donalda Trumpa. Zarówno jeden, jak i drugi przywódca stanęli wobec trudnych wyborów. Z jednej strony podtrzymywanie gospodarki, z drugiej strony neutralizacji liczby zainfekowanych. Niestety to się nie udało. Dziś w Stanach Zjednoczonych liczba zainfekowanych przekroczyła stan z Chin, wzrosła do pond 85 tys, w przypadku Wielkiej Brytanii, też ta liczba mocno rośnie. To oznacza, że ludzie ze względu na panikę, nie będą wychodzić z domów, nie będą uczestniczyć w normalnym procesie produkcji i konsumpcji. Pozostaje zatem problem połączenia, czyli znalezienia złotego środka, jak pogodzić te dwie sprawy. Ja tu przywołuje jako przykład działania Chin w mieście Wuhan, to 11 milionowa aglomeracja, która teraz wraca do bardziej ekspansywnego odtworzenia gospodarki. Tam doszło do pełnej izolacji, udało się mocno ograniczyć, a praktycznie na dziś wyeliminować nowe przypadki zakażeń, bo te które się pojawiają pochodzą z zewnątrz. Niektórzy publicyści zapomnieli, że jest to proces nadzwyczajny, pandemia przekracza nasze wyobrażenia. Patrząc na Europę, na to jak ona się zachowywała, myślę o społecznościach, które poczuły się w pewnym momencie, po pierwsze - zawiedzione, że nie można uczestniczyć w życiu publicznym, po drugie - zaczęły to ignorować. Odsetek osób zarażonych, zarówno we Włoszech, jak i w Hiszpanii, już nie mówię o Wielkiej Brytanii, coraz to bardziej narasta. Mówi się o dwóch epicentrach epidemii - Europie i Stanach Zjednoczonych. (...).




Zobacz także

2020-06-01, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był minister Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa o odmrażaniu gospodarki i tarczach anty ... » więcej 2020-05-29, godz. 06:32 Jerzy Zająkała [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała. Tematy to między innymi odmrażanie gospodarki i znoszenie obostrzeń związanych z epidemią, Zinteg ... » więcej 2020-05-28, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Koalicji Polskiej, Paweł Szramka. A jej tematem przygotowania do wyborów: dlaczego w Senacie tak długo trwa praca nad ustawą, d ... » więcej 2020-05-27, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Rozmawialiśmy między innymi o łagodzeniu obostrzeń związanych z epidemią ... » więcej 2020-05-26, godz. 06:49 Karol Karski Gościem Magdaleny Ogórek był europoseł Karol Karski, którego pytaliśmy między innymi o debatę w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce.Magda ... » więcej 2020-05-25, godz. 06:08 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Dariusz Kurzawa (Koalicja Polska), którego zapytaliśmy jak postrzega nowe rozdanie polityczne po wysunięciu kandydatury Rafał ... » więcej 2020-05-22, godz. 06:00 Tomasz Lenz [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był szef PO w regionie poseł Tomasz Lenz. Tematy to kampania wyborcza i zmiana kandydata KO na prezydenta.Katarzyna Prętkowska: Jakie a ... » więcej 2020-05-21, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Czy sytuacja ekonomiczna po pandemii może stać ... » więcej 2020-05-20, godz. 06:00 Sławomir Mentzen Gościem „Rozmowy Dnia” był polityk Konfederacji Sławomir Mentzen. Rozmawialiśmy między innymi o nowym rozdaniu przed wyborami prezydenckimi.Michał Jędryka: W ... » więcej 2020-05-19, godz. 06:30 Józef Łyczak Gościem "Rozmowy dnia" był senator Józef Łyczak, a rozmawialiśmy między innymi o ustawie dotyczącej wyborów, która aktualnie ma być przedmiotem obrad Senatu.M ... » więcej
12345