Poniedziałek, 01 czerwca 2020 r.   Imieniny: Justyna, Anieli, Konrada / Dzień Dziecka
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Longinówka
2020-03-24, 06:51 Michał Jędryka

Paweł Mucha

Paweł Mucha./fot. Wikipedia
Paweł Mucha./fot. Wikipedia
PR PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Mucha
We wtorek Magdalena Ogórek rozmawiała z ministrem Pawłem Muchą, zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, o kryzysie związanym z epidemią i w tym kontekście również o zbliżających się wyborach prezydenckich.

Magdalena Ogórek: Poranek przywitał nas liczbą – 766 przypadków zachorowań na koronawirusa. To będzie ten moment, kiedy zachorowania będą lawinowo wzrastać? Prezydent Andrzej Duda mówi: „Czynimy wszystko, by oddalić niebezpieczeństwo. Mamy ogromną determinację”.
Paweł Mucha: Z perspektywy działalności służb sanitarnych, służb medycznych, wszystkie działania, które były i są na bieżąco prowadzone, mają za zadanie obniżenie przyrostu liczby kolejnych, nowych zachorowań. W wielu aspektach było tak, że państwo polskie podejmowało decyzje, które potem były naśladowane przez naszych sąsiadów, czy inne państwa europejskie. Z jednej strony jesteśmy poniżej liczby zachorowań, którą eksperci przewidywali pierwotnie, z drugiej – jak mówi prof. Łukasz Szumowski – jesteśmy w takim okresie, że na pewno tych przypadków będzie coraz więcej.
Stąd też apele prezydenta Andrzeja Dudy – o mobilizację nas, czyli społeczeństwo - o podejmowanie takich zachowań, które są odpowiedzialne, czyli chronienie nas samych i naszych bliskich, ograniczenie możliwości zarażenia się. Z kolei ze strony prezydenckiej - jest ogromna determinacja, jeśli chodzi o działanie służb państwowych. Pan prezydent - uczestnicząc w formatach takich, jak zwołane wczoraj przez niego posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, rady gabinetowe, czy posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego - całą swoją aktywność skupia dziś na wyzwaniach, związanych właśnie z ograniczeniem zasięgu koronawirusa w Polsce.

Jak Pan może ocenić - jakie było najważniejsze ustalenie wczorajszych spotkań?
Myślę, że jest bardzo duża szansa – i o tym mówił na wczorajszym briefingu pan prezydent Andrzej Duda – by rozwiązania dotyczące tarczy antykryzysowej były sprawnie procedowane w polskim Parlamencie. To jest kompleksowy pakiet działań o szacunkowej wartości 212 mld zł, ale przede wszystkim są to konkretne działania, dotyczące ochrony miejsc pracy, wsparcia dla przedsiębiorstw, także dodatkowe środki na ochronę zdrowia, wzmacnianie systemu finansowego, czy impuls rozwojowy w postaci programu inwestycji publicznych. I tutaj wydarzenie bez precedensu – ogromna skala zaangażowania państwa – potrzeba nam niezwłocznego wprowadzenia rozwiązań, które ograniczą negatywne skutki pandemii. Przede wszystkim to jest dziś walka z koronawirusem na polu życia i zdrowia Polaków, ale aspekt konsekwencji gospodarczych i społecznych jest niezwykle ważny.
Jesteśmy jednym z pierwszych państw na świecie, które proponuje taką kompleksową pomoc dla gospodarki. Sensem wczorajszego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego było to, by propozycje, w których pan prezydent brał istotny udział – mówimy tu m.in. o zwolnieniu rolników z KRUS-u, o zwolnieniu też z opłat ZUS-u dla mikroprzedsiębiorców – by te rozwiązania były wprowadzane nie w atmosferze wielkiej walki politycznej. Dziś ta walka powinna być skierowana nie wewnątrz klasy politycznej, ale w stronę koronawirusa i pan prezydent liczy, że tarcza antykryzysowa będzie realnym wsparciem i będzie przyjmowana w toku współdziałania w Parlamencie. Tego rodzaju apel i dyskusja z udziałem opozycji wczoraj miały miejsce.

Specjalnie przyglądam się temu, co się dzieje we Włoszech, Francji czy Hiszpanii, gdzie ludzie umierają w szpitalach. Tam wszystkie siły wspierają poszczególne rządy w tym, aby wygrać walkę z koronawirusem. Tymczasem w Polsce? Donald Tusk, były premier Polski, na odległość formułuje takie zdanie: „Musimy mieć pewność, że rząd ma strategię, z której jest w stanie publicznie się rozliczyć i że rząd niczego nie ukrywa”. Takie słowa padają w sytuacji, gdy minister Szumowski robi wszystko, by liczbę zachorowań ograniczyć do minimum, by jak najmniej społeczeństwa polskiego ucierpiało!
Mam krytyczną ocenę aktywności pana przewodniczącego Donalda Tuska i w tym okresie, kiedy był przewodniczącym Rady Europejskiej i gdy był polskim premierem. Mnie niestety te wypowiedzi nie zaskakują. Wiem, że dziś retoryka wypowiedzi pana przewodniczącego Tuska jest skrajnie konfrontacyjna. Nie podzielam poglądu, by to dziś budowało jakieś poparcie dla formacji, którą on reprezentuje, z którą się utożsamia, czy której przewodził przez wiele lat. (…)

Zobacz także

2020-06-01, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był minister Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa o odmrażaniu gospodarki i tarczach anty ... » więcej 2020-05-29, godz. 06:32 Jerzy Zająkała [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała. Tematy to między innymi odmrażanie gospodarki i znoszenie obostrzeń związanych z epidemią, Zinteg ... » więcej 2020-05-28, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Koalicji Polskiej, Paweł Szramka. A jej tematem przygotowania do wyborów: dlaczego w Senacie tak długo trwa praca nad ustawą, d ... » więcej 2020-05-27, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Rozmawialiśmy między innymi o łagodzeniu obostrzeń związanych z epidemią ... » więcej 2020-05-26, godz. 06:49 Karol Karski Gościem Magdaleny Ogórek był europoseł Karol Karski, którego pytaliśmy między innymi o debatę w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce.Magda ... » więcej 2020-05-25, godz. 06:08 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Dariusz Kurzawa (Koalicja Polska), którego zapytaliśmy jak postrzega nowe rozdanie polityczne po wysunięciu kandydatury Rafał ... » więcej 2020-05-22, godz. 06:00 Tomasz Lenz [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był szef PO w regionie poseł Tomasz Lenz. Tematy to kampania wyborcza i zmiana kandydata KO na prezydenta.Katarzyna Prętkowska: Jakie a ... » więcej 2020-05-21, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Czy sytuacja ekonomiczna po pandemii może stać ... » więcej 2020-05-20, godz. 06:00 Sławomir Mentzen Gościem „Rozmowy Dnia” był polityk Konfederacji Sławomir Mentzen. Rozmawialiśmy między innymi o nowym rozdaniu przed wyborami prezydenckimi.Michał Jędryka: W ... » więcej 2020-05-19, godz. 06:30 Józef Łyczak Gościem "Rozmowy dnia" był senator Józef Łyczak, a rozmawialiśmy między innymi o ustawie dotyczącej wyborów, która aktualnie ma być przedmiotem obrad Senatu.M ... » więcej
12345