Wtorek, 31 marca 2020 r.   Imieniny: Beniamina, Dobromierza, Leonard
Zderzenie czołowe samochodu osobowego i ciężarówki w Wąrzochewce Polskiej na drodze nr 91, między Włocławkiem i Kowalem. Jedna osoba nie żyje, droga zablokowana
Zderzenie czołowe samochodu osobowego i ciężarówki w Wąrzochewce Polskiej na drodze nr 91, między Włocławkiem i Kowalem. Jedna osoba nie żyje, droga zablokowana
Zderzenie czołowe samochodu osobowego i ciężarówki w Wąrzochewce Polskiej na drodze nr 91, między Włocławkiem i Kowalem. Jedna osoba nie żyje, droga zablokowana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2020-02-18, 06:30 Marcin Kupczyk/Redakcja

Janusz Zemke

Janusz Zemke. Fot. archiwum
Janusz Zemke. Fot. archiwum
PR PiK - Rozmowa dnia - Janusz Zemke
Gościem Marcina Kupczyka w „Rozmowie dnia” w Polskim Radiu PiK był Janusz Zemke. Polityk lewicy został doradcą Roberta Biedronia ds. bezpieczeństwa, a w razie zwycięstwa tego kandydata w wyborach prezydenckich, miałby zostać szefem służb specjalnych.

Marcin Kupczyk: „Były wiceszef MON Janusz Zemke będzie moim doradcą do spraw bezpieczeństwa" – zapowiedział kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Jak doszło do tego zaproszenia?
Janusz Zemke: W naturalny sposób. Znamy się panem posłem Biedroniem, choć nie jest to może znajomość specjalnie bliska. Niemniej, gdy poszukiwał osoby, która wspierałaby go w obszarze, związanym z bezpieczeństwem, to wydaje mi się że, byłem jednym z kandydatów, którzy musieli mu się nasunąć. Zarówno w pracy w polskim Sejmie, jak i przez ostatnie 10 lat w Europarlamencie zajmowałem się kwestiami dotyczącymi bezpieczeństwa i obronności. Do tego przez wiele lat pracowałem w MON, więc wydaje mi się, że byłem jednym z naturalnych kandydatów.

To Pan zgłosił chęć pomocy, czy ktoś Pana osobę podpowiedział?
– Zostałem zaproszony do Sejmu na rozmowę, w której uczestniczył pan Robert Biedroń i kilka innych osób. Zaproponował, żebym go wspierał, a ponieważ zawsze wspierałem kandydatów lewicowych i funkcjonowałem w tych formacjach, więc dla mnie to oczywista sprawa i czynię to z wielką chęcią.

Robert Biedroń powiedział, że Pańska wiedza da gwarancję, że inicjatywy podejmowane przez niego – jako ewentualnego prezydenta – będą realizowane skutecznie i zgodnie z interesem państwa. Mówił, że jest Pan wybitnym ekspertem. To słowa wielkiego uznania, ale też rodzaj zobowiązania.
– Nie chcę się wypowiadać na temat ocen własnych. Zawsze miło, kiedy się o sobie słyszy ciepłe słowa – tym bardziej, że kiedy jest się politykiem, to z reguły słyszy się słowa krytyczne. Nasza praca polega na tym, że co pewien czas odbywamy dyskusje i rozmowy. Pan Robert Biedroń często wypowiada się w tych kwestiach.
Ostatnio miał duże wystąpienie programowe w Świdnicy dwa dni temu. Oczywiście brałem udział w przygotowaniu pewnych tez, chociaż finalnie Robert Biedroń bardzo aktywnie pracuje nad tekstami, które głosi. Zresztą dodam, że największe wrażenie zrobiła na mnie jego niesamowita pracowitość. Ciężko pracuje, zadaje dużo różnych pytań, chce dyskutować, jestem wtedy do dyspozycji.

Co mógłby Pan doradzić, o czym by Pan mówił głowie państwa, jeśli chodzi o politykę bezpieczeństwa?
– Namawiam, żeby trzymać się kilku fundamentalnych zasad. Pierwsza jest taka, żebyśmy zawsze pamiętali, że sprawy bezpieczeństwa i obronności są nie tylko ważne dla jednej czy drugiej partii, ale dla całego społeczeństwa i dla całego państwa. W związku z tym bardzo namawiam, żeby starać się w tym obszarze – na ile się da – prowadzić politykę apartyjną. W polskim modelu mamy taką sytuację, że prezydent kieruje pracami Rady Bezpieczeństwa Narodowego i może tę radę aktywnie wykorzystywać do różnych konsultacji między-politycznie. Bardzo do tego namawiam, by nie działo się tak, że jak zmienia się rząd, to wszystko się zmienia w tym obszarze. To powinna być pewna kontynuacja i korekta oczywiście.
Zasada druga dotyczy tego, by zawsze pamiętać, że sprawy związane z obronnością i bezpieczeństwem to nie są tylko kwestie właściwe dla wojska, policji czy innych służb. Cała struktura państwa powinna brać za to odpowiedzialność i brać w tym udział.
Kolejna ważna sprawa to oczywiście sensowne wykorzystywanie pieniędzy budżetowych. Jeżeli przeznaczamy na wojsko co roku o kilka miliardów złotych więcej, to powinniśmy ciągle sprawdzać, czy te środki są wykorzystywane w racjonalny i sensowny sposób.
Nie mówiąc już o kwestii być może podstawowej - otóż w modelu polskim to prezydent akceptuje strategię bezpieczeństwa narodowego. Bardzo namawiam, żeby w tej strategii zwracać większą uwagę na elementy nowe, które się ostatnimi czasy pojawiają – m.in. różne zagrożenia w cyberprzestrzeni. Dzisiaj jest tak, że można z wielu tysięcy kilometrów bardzo sparaliżować bezpieczeństwo i funkcjonowanie państwa oraz społeczeństwa – można sparaliżować system energetyczny, komunikację itd. (...)

Zobacz także

2020-03-31, godz. 06:00 Ryszard Czarnecki Magdalena Ogórek rozmawiała we wtorek w Polskim Radiu PiK z europosłem Ryszardem Czarneckim o tym, czy Unia Europejska zdała egzamin w czasach zarazy.Magdalen ... » więcej 2020-03-30, godz. 06:05 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Szramka z klubu Koalicja Polska. Pytaliśmy o przyjętą przez Sejm tarczę antykryzysową, o zmiany dotyczące Kodeksu wyborcz ... » więcej 2020-03-27, godz. 06:02 prof. Janusz Golinowski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był profesor Janusz Golinowski, politolog, a tematem rozmowy będą konsekwencje polityczne i ekonomiczne obecnego kryzysu epidemicznego.Mi ... » więcej 2020-03-26, godz. 06:00 Waldemar Gadziński [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był w czwartek Waldemar Gadziński, konsultant medycyny rodzinnej w województwie kujawsko pomorskim. Rozmawialiśmy o tym, jak dbać o zdr ... » więcej 2020-03-25, godz. 06:03 Piotr Całbecki [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był marszałek Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o regionalnym pakiecie antykryzysowym i inicjatywach samorządu województwa związanych z pande ... » więcej 2020-03-24, godz. 06:51 Paweł Mucha We wtorek Magdalena Ogórek rozmawiała z ministrem Pawłem Muchą, zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, o kryzysie związanym z epidemią i w tym ko ... » więcej 2020-03-23, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz. Rozmawialiśmy o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w województwie.Michał Jędryka: ... » więcej 2020-03-20, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich [wideo] Rozmawialiśmy z ministrem Jarosławem Wenderlichem z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na temat epidemii i spowodowanego przez nią kryzysu, a także przygotowan ... » więcej 2020-03-19, godz. 06:00 Prof. Robert Karaszewski [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był prof. Robert Karaszewski - ekonomista z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawialiśmy o skutkach epidemii koronawirusa d ... » więcej 2020-03-18, godz. 06:03 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Marcin Sypniewski, bydgoski działacz Konfederacji. Rozmawialiśmy z nim m.in. na temat wpływu epidemii koronawirusa na gospodarkę i o ... » więcej
12345