Wtorek, 31 marca 2020 r.   Imieniny: Beniamina, Dobromierza, Leonard
Zderzenie czołowe samochodu osobowego i ciężarówki w Wąrzochewce Polskiej na drodze nr 91, między Włocławkiem i Kowalem. Jedna osoba nie żyje, droga zablokowana
Zderzenie czołowe samochodu osobowego i ciężarówki w Wąrzochewce Polskiej na drodze nr 91, między Włocławkiem i Kowalem. Jedna osoba nie żyje, droga zablokowana
Zderzenie czołowe samochodu osobowego i ciężarówki w Wąrzochewce Polskiej na drodze nr 91, między Włocławkiem i Kowalem. Jedna osoba nie żyje, droga zablokowana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2020-02-13, 06:00 Michał Jędryka

Kosma Złotowski

Kosma Złotowski. Źródło: Facebook
Kosma Złotowski. Źródło: Facebook
PR PiK - Rozmowa dnia - Kosma Złotowski
Gościem rozmowy dnia był europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski, którego pytaliśmy między innymi o środową debatę budżetową w Parlamencie Europejskim oraz o wcześniejszą debatę w sprawie Polski.

Michał Jędryka: W Parlamencie Europejskim wczoraj dyskutowano na temat wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027. Przedstawiciele Komisji Europejskiej, największych grup politycznych mówili, że wspólnota europejska nie powinna dokonywać cięć w najważniejszych w programach unijnych. To chyba dobra wiadomość dla Polski?
Kosma Złotowski: No tak, bo jak się nie dokonuje cięć, to znaczy, że pieniędzy jest więcej i z tego powodu jest to dobra wiadomość. Teraz jednak cały ciężar rozmów przenosi się na Radę Unii Europejskiej – tam będą się toczyły rozmowy między szefami poszczególnych rządów. Wiadomo, że Parlament zawsze chciałby, żeby budżet był jak największy, w jak największej ilości obszarów, ale już w poprzedniej kadencji uchwalił ramy finansowe i niestety trzeba się liczyć nie tylko z tym, że Wielka Brytania odeszła, ale też z nowymi koncepcjami. Z takimi, że fundusz spójności zostaje ograniczony, czemu Polska – ale nie tylko Polska – bardzo ostro się przeciwstawia. Za to zostanie zwiększony fundusz na tzw. innowacje, a to jest też coś, na czym nam zależy. Natomiast jak to wszystko będzie wyglądało – myślę, że to jest sprawa jesieni.

To pierwsze posiedzenie plenarne Parlamentu Europejskiego bez Wielkiej Brytanii. Czy odczuwa się tę różnicę?
– Różnicę odczuwa się przede wszystkim w ten sposób, że Brytyjczyków nie ma. Nie ma wielu znanych twarzy, wielu znanych mówców, a w związku z tym nie ma też wielu uwag, na które byśmy czekali.

Wcześniej, zanim rozpoczęła się debata o budżecie, w Parlamencie Europejskim odbyła się kolejna dyskusja na temat praworządności w Polsce, w której podkreślano, że rządy współczesnej Europy nie mają takiej władzy nad sądami jak w Polsce. Co jest w niej istotne i co nowego się pojawia w tej debacie?
– Najbardziej istotne jest to, że nie pojawiają się żadne fakty – zwłaszcza ze strony tych, którzy krytykują polską reformę sądownictwa. Bo mówienie, że sądy mają być zależne od rządu, to jest najzwyklejsza brednia. Po pierwsze więc – nie ma faktów, po drugie – jest dużo emocji, ale odniosłem wrażenie, że w tej debacie emocji było mniej niż w poprzedniej, a przypomnijmy, że to już druga w tym roku – pierwsza miała miejsce w zeszłym miesiącu.
Obecna debata odbyła się przy nikłym zainteresowaniu szerokiej publiczności. Na sali było 30-40 posłów na 750 prawie. Owszem, ta debata zapala jej uczestników, ale nie pochłania uwagi Parlamentu Europejskiego jako całości. (…)

Zobacz także

2020-03-31, godz. 06:00 Ryszard Czarnecki Magdalena Ogórek rozmawiała we wtorek w Polskim Radiu PiK z europosłem Ryszardem Czarneckim o tym, czy Unia Europejska zdała egzamin w czasach zarazy.Magdalen ... » więcej 2020-03-30, godz. 06:05 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Szramka z klubu Koalicja Polska. Pytaliśmy o przyjętą przez Sejm tarczę antykryzysową, o zmiany dotyczące Kodeksu wyborcz ... » więcej 2020-03-27, godz. 06:02 prof. Janusz Golinowski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był profesor Janusz Golinowski, politolog, a tematem rozmowy będą konsekwencje polityczne i ekonomiczne obecnego kryzysu epidemicznego.Mi ... » więcej 2020-03-26, godz. 06:00 Waldemar Gadziński [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był w czwartek Waldemar Gadziński, konsultant medycyny rodzinnej w województwie kujawsko pomorskim. Rozmawialiśmy o tym, jak dbać o zdr ... » więcej 2020-03-25, godz. 06:03 Piotr Całbecki [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był marszałek Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o regionalnym pakiecie antykryzysowym i inicjatywach samorządu województwa związanych z pande ... » więcej 2020-03-24, godz. 06:51 Paweł Mucha We wtorek Magdalena Ogórek rozmawiała z ministrem Pawłem Muchą, zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, o kryzysie związanym z epidemią i w tym ko ... » więcej 2020-03-23, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz. Rozmawialiśmy o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w województwie.Michał Jędryka: ... » więcej 2020-03-20, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich [wideo] Rozmawialiśmy z ministrem Jarosławem Wenderlichem z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na temat epidemii i spowodowanego przez nią kryzysu, a także przygotowan ... » więcej 2020-03-19, godz. 06:00 Prof. Robert Karaszewski [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był prof. Robert Karaszewski - ekonomista z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawialiśmy o skutkach epidemii koronawirusa d ... » więcej 2020-03-18, godz. 06:03 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Marcin Sypniewski, bydgoski działacz Konfederacji. Rozmawialiśmy z nim m.in. na temat wpływu epidemii koronawirusa na gospodarkę i o ... » więcej
12345