Poniedziałek, 06 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Izoldy, Celestyna, Wilhelma
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2020-01-31, 06:00 Michał Jędryka/Redakcja

Paweł Szramka

Paweł Szramka. Fot. Archiwum
Paweł Szramka. Fot. Archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Szramka
O coraz bardziej komplikującej się sytuacji politycznej w kraju w kontekście reformy sądownictwa i zbliżających się wyborach prezydenckich. Rozmowa Dnia z Pawłem Szramką - posłem Koalicji Polskiej PSL - Kukiz'15.Michał Jędryka: Trwa spór o reformę sądów. Prezydent podjął wczoraj decyzję, aby wstrzymać się z nominacjami sędziowskim do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny sporu konstytucyjnego, o co wniosek złożyła marszałek Sejmu. Kiedy o decyzję prezydenta zapytano Pawła Kukiza powiedział: „ Nareszcie zrobił coś mądrego. Byłem przekonany po relacjach ze spotkania liderów opozycji z prezydentem, że będzie szedł na twardo przy ustawie kagańcowej” - tak ocenił Paweł Kukiz. Czyta pan się zgadza z tą oceną?

Paweł Szramka: Tak, natomiast Paweł Kukiz zastosował tutaj taki spory skrót myślowy, bo myślę, że trzeba by było to również rozłożyć na czynniki pierwsze - czy faktycznie jest to decyzja prezydenta, która ma na celu znalezienie jakiegoś kompromisu w tym sporze o wymiar sprawiedliwości, czy raczej jest to podyktowane tym, że niedługo pan prezydent będzie ubiegał się o reelekcję i może walczy tutaj o głosy zwolenników nie tylko Prawa i Sprawiedliwości.

Ale trudno to rozdzielić, bo tak chyba działa demokracja, że każde działanie polityczne jest oceniane przez wyborców.

Tak. Na pewno tak to działa, tylko pytanie czy jeśli pan prezydent Andrzej Duda wygrałby najbliższe wybory, to czy kolejne ustawy również będzie kierował do sprawdzenia czy będzie po prostu podpisywał zgodnie z wolą ugrupowania, które go wystawiło. Tutaj oczywiście należy pochwalić prezydenta, że zdecydował się na ten krok, ponieważ zabrnęliśmy już bardzo daleko w tym sporze. Myślę, że nasi słuchacze, ale i politycy i nawet może niektórzy prawnicy już pogubili się w tym wszystkim z czym mamy do czynienia, bo nastąpił totalny bałagan. Różne instytucje zaczynają spierać się o to, co jest prawem, a co nie jest prawem, którzy sędziowie zostali wybrani zgodnie z prawem, a którzy nie (...)

Zobacz także

2020-03-09, godz. 06:00 Radosław Sajna [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” był prof. Radosław Sajna, medioznawca z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rozmowa o telewizji publicznej w Polsce.Michał ... » więcej 2020-03-06, godz. 06:00 Joanna Czerska-Thomas [wideo] Gościem Rozmowy Dnia była bydgoska radna i działaczka społeczna, Joanna Czerska Thomas. Rozmawialiśmy o ostatnim posiedzeniu Bydgoskiej Rady do spraw Równego ... » więcej 2020-03-05, godz. 06:00 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, z którym rozmawialiśmy między innymi o drogach ekspresowych w naszym regionie, i oczywiście o aktualnej sytuacji po ... » więcej 2020-03-04, godz. 06:45 Paweł Grzybowski [wideo] Gościem Michała Jędryki w „Rozmowie dnia” na antenie Polskiego Radia PiK był burmistrz Rypina Paweł Grzybowski. Tematem rozmowy była Samorządowa Karta Praw Ro ... » więcej 2020-03-03, godz. 06:45 Łukasz Schreiber Gościem rozmowy dnia Radia PiK był minister Łukasz Schreiber z kancelarii premiera, z którym rozmawiała Magdalena Ogórek. Jednym z tematów była sprawa gotowoś ... » więcej 2020-03-02, godz. 06:42 Ewa Nowak - Wąsicka Gościem Rozmowy Dnia była Ewa Nowak-Wąsicka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu. Temat to epidemia koronawirusa. Czym różni się od dotychczas z ... » więcej 2020-02-28, godz. 08:45 Marcin Sypniewski [wideo] O kampanii prezydenckiej, wpływie epidemii koronawirusa na politykę oraz o tym, co powinno być w centrum debaty publicznej. Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sy ... » więcej 2020-02-27, godz. 05:58 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był minister Jarosław Wenderlich z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmawialiśmy o koronawirusie, kampanii wyborczej i sprawach bydgos ... » więcej 2020-02-26, godz. 06:00 Joanna Scheuring-Wielgus [wideo] Kampania prezydencka oraz Samorządowa Karta Praw Rodzin, którą w Kujawsko-Pomorskiem przyjął tylko Rypin - były to tematy środowej Rozmowy Dnia z udziałem pos ... » więcej 2020-02-25, godz. 06:50 Sławomir Sadowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był politolog, dr Sławomir Sadowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Komentatora poprosiliśmy m.in. o skomentowanie najn ... » więcej
12345