Piątek, 03 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Ryszarda, Pankracego, Ingi
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2020-01-31, 06:00 Michał Jędryka/Redakcja

Paweł Szramka

Paweł Szramka. Fot. Archiwum
Paweł Szramka. Fot. Archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Szramka
O coraz bardziej komplikującej się sytuacji politycznej w kraju w kontekście reformy sądownictwa i zbliżających się wyborach prezydenckich. Rozmowa Dnia z Pawłem Szramką - posłem Koalicji Polskiej PSL - Kukiz'15.Michał Jędryka: Trwa spór o reformę sądów. Prezydent podjął wczoraj decyzję, aby wstrzymać się z nominacjami sędziowskim do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny sporu konstytucyjnego, o co wniosek złożyła marszałek Sejmu. Kiedy o decyzję prezydenta zapytano Pawła Kukiza powiedział: „ Nareszcie zrobił coś mądrego. Byłem przekonany po relacjach ze spotkania liderów opozycji z prezydentem, że będzie szedł na twardo przy ustawie kagańcowej” - tak ocenił Paweł Kukiz. Czyta pan się zgadza z tą oceną?

Paweł Szramka: Tak, natomiast Paweł Kukiz zastosował tutaj taki spory skrót myślowy, bo myślę, że trzeba by było to również rozłożyć na czynniki pierwsze - czy faktycznie jest to decyzja prezydenta, która ma na celu znalezienie jakiegoś kompromisu w tym sporze o wymiar sprawiedliwości, czy raczej jest to podyktowane tym, że niedługo pan prezydent będzie ubiegał się o reelekcję i może walczy tutaj o głosy zwolenników nie tylko Prawa i Sprawiedliwości.

Ale trudno to rozdzielić, bo tak chyba działa demokracja, że każde działanie polityczne jest oceniane przez wyborców.

Tak. Na pewno tak to działa, tylko pytanie czy jeśli pan prezydent Andrzej Duda wygrałby najbliższe wybory, to czy kolejne ustawy również będzie kierował do sprawdzenia czy będzie po prostu podpisywał zgodnie z wolą ugrupowania, które go wystawiło. Tutaj oczywiście należy pochwalić prezydenta, że zdecydował się na ten krok, ponieważ zabrnęliśmy już bardzo daleko w tym sporze. Myślę, że nasi słuchacze, ale i politycy i nawet może niektórzy prawnicy już pogubili się w tym wszystkim z czym mamy do czynienia, bo nastąpił totalny bałagan. Różne instytucje zaczynają spierać się o to, co jest prawem, a co nie jest prawem, którzy sędziowie zostali wybrani zgodnie z prawem, a którzy nie (...)

Zobacz także

2020-03-19, godz. 06:00 Prof. Robert Karaszewski [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był prof. Robert Karaszewski - ekonomista z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawialiśmy o skutkach epidemii koronawirusa d ... » więcej 2020-03-18, godz. 06:03 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Marcin Sypniewski, bydgoski działacz Konfederacji. Rozmawialiśmy z nim m.in. na temat wpływu epidemii koronawirusa na gospodarkę i o ... » więcej 2020-03-17, godz. 06:15 Kosma Złotowski W Rozmowie Dnia spotkaliśmy się z europosłem Kosmą Złotowskim (PiS). Rozmawialiśmy na temat epidemii koronawirusa w Europie i wpływie tej sytuacji na politykę ... » więcej 2020-03-16, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Rozmowy dnia był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz z którym będziemy rozmawiać o stanie zagrożenia epidemią oraz o działaniach władz mają ... » więcej 2020-03-13, godz. 06:00 Michał Wróblewski [wideo] O społecznym odbiorze sytuacji związanej z koronawirusem w Polsce. Jak nie ulegać panice i działać racjonalnie w kryzysie? „Rozmowa Dnia” z socjologiem Michał ... » więcej 2020-03-12, godz. 06:00 Tomasz Latos [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, a główny temat rozmowy to przyjęte przez władze centralne środki ostro ... » więcej 2020-03-11, godz. 06:08 Łukasz Krupa [wideo] Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK był Łukasz Krupa, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa i dyrektor Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą bydgoskie ... » więcej 2020-03-10, godz. 06:15 Paweł Olszewski Magdalena Ogórek spotkała się w „Rozmowie dnia" Polskiego Radia PiK z posłem Pawłem Olszewskim, a jednym z tematów rozmowy był koronawirus, który może stać si ... » więcej 2020-03-09, godz. 06:00 Radosław Sajna [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” był prof. Radosław Sajna, medioznawca z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rozmowa o telewizji publicznej w Polsce.Michał ... » więcej 2020-03-06, godz. 06:00 Joanna Czerska-Thomas [wideo] Gościem Rozmowy Dnia była bydgoska radna i działaczka społeczna, Joanna Czerska Thomas. Rozmawialiśmy o ostatnim posiedzeniu Bydgoskiej Rady do spraw Równego ... » więcej
12345