Poniedziałek, 06 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Izoldy, Celestyna, Wilhelma
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2020-01-27, 06:08 Michał Jędryka

Radosław Sajna [wideo]

Prof. Radosław Sajna./fot. PR Radio PiK
Prof. Radosław Sajna./fot. PR Radio PiK
PR PiK - Rozmowa dnia - Radosław Sajna
Gościem Rozmowy Dnia w poniedziałek był politolog i medioznawca prof. Radosław Sajna, a rozmawialiśmy o kryzysie związanym z reformą sądownictwa w Polsce.

Michał Jędryka: „Sytuacja rozwija się jak w filmach grozy, każda następna scena wydaje się straszniejsza, niż poprzednie" – tak ocenia sytuację polityczną w Polsce Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy". Trudno chyba nie zgodzić się z tą oceną?
Radosław Sajna: Rzeczywiście mamy w Polsce „film grozy" i widz obserwujący to, co się dzieje w odniesieniu do sądownictwa, może oglądać dwie narracje i obie są niezbyt optymistyczne. Jedna – bardziej prorządowa pokazuje, że mamy ogromne patologie w polskim sądownictwie, a rząd chce uratować zwykłego obywatela przed nimi. Druga narracja – antyrządowa – pokazuje z kolei, że mamy straszny rząd autorytarny, który chce sobie podporządkować sądy, a proobywatelska i proeuropejska niby opozycja chce uratować obywateli przed zakusami tego autorytarnego rządu, sterowanego gdzieś w zakamarkach przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Czy zwykły oglądacz telewizji, który śledzi nawet zarówno Telewizję Polską, jak i TVN czy inne stacje telewizyjne, jest w stanie wyrobić sobie pogląd, o co tak naprawdę chodzi w tym sporze?
– Sądzę, że nie. Raczej potrzebuje potwierdzenia swoich własnych poglądów, natomiast nie jest w stanie wyrobić sobie zdania, chociażby z tego względu, że ponad 99 procent obywateli w Polsce nie ma pojęcia o systemie sądownictwa , zna się na tym zaledwie garstka ludzi. Można zapytać, czy w tych dwóch narracjach jest w ogóle jakiś pomysł na wyjaśnienie ludziom problemu. Czy chodzi tylko o pokazanie, że jedna strona jest dobra, a druga zła. Jeżeli mówimy o najważniejszych, polskich, opiniotwórczych mediach to nie robią chyba nic, żeby wyjaśnić problem i spróbować go rozwiązać. Raczej stoją po jednej stronie konfliktu.

Czy istota problemu nie sprowadza się do próby przesunięcia granicy pomiędzy wpływem dwóch władz: ustawodawczej i sądowniczej?
– Oczywiście ważne jest, żeby te władze były niezależne, ale – jak wiemy – całkowita niezależność jest niemożliwa. Ma pan więc rację, że jest to pewnego rodzaju przepychanka pomiędzy filarami państwa.

Bo z jednej strony władza sądownicza czy opozycja zarzuca rządowi, że władza ustawodawcza wpływa na władzę sądowniczą. Ale mamy też proces odwrotny, że władza sądownicza próbuje wpłynąć na proces ustawodawczy pokazując, że ustawa uchwalona przez Sejm właściwie nie może być wprowadzona w życie.
– To jest trochę takie wzajemne przeciąganie liny i pokazywanie, kto ma większą siłę. (...)


Zobacz także

2020-03-23, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz. Rozmawialiśmy o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w województwie.Michał Jędryka: ... » więcej 2020-03-20, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich [wideo] Rozmawialiśmy z ministrem Jarosławem Wenderlichem z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na temat epidemii i spowodowanego przez nią kryzysu, a także przygotowan ... » więcej 2020-03-19, godz. 06:00 Prof. Robert Karaszewski [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był prof. Robert Karaszewski - ekonomista z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawialiśmy o skutkach epidemii koronawirusa d ... » więcej 2020-03-18, godz. 06:03 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Marcin Sypniewski, bydgoski działacz Konfederacji. Rozmawialiśmy z nim m.in. na temat wpływu epidemii koronawirusa na gospodarkę i o ... » więcej 2020-03-17, godz. 06:15 Kosma Złotowski W Rozmowie Dnia spotkaliśmy się z europosłem Kosmą Złotowskim (PiS). Rozmawialiśmy na temat epidemii koronawirusa w Europie i wpływie tej sytuacji na politykę ... » więcej 2020-03-16, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Rozmowy dnia był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz z którym będziemy rozmawiać o stanie zagrożenia epidemią oraz o działaniach władz mają ... » więcej 2020-03-13, godz. 06:00 Michał Wróblewski [wideo] O społecznym odbiorze sytuacji związanej z koronawirusem w Polsce. Jak nie ulegać panice i działać racjonalnie w kryzysie? „Rozmowa Dnia” z socjologiem Michał ... » więcej 2020-03-12, godz. 06:00 Tomasz Latos [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, a główny temat rozmowy to przyjęte przez władze centralne środki ostro ... » więcej 2020-03-11, godz. 06:08 Łukasz Krupa [wideo] Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK był Łukasz Krupa, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa i dyrektor Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą bydgoskie ... » więcej 2020-03-10, godz. 06:15 Paweł Olszewski Magdalena Ogórek spotkała się w „Rozmowie dnia" Polskiego Radia PiK z posłem Pawłem Olszewskim, a jednym z tematów rozmowy był koronawirus, który może stać si ... » więcej
12345