Piątek, 28 lutego 2020 r.   Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2020-01-17, 06:05 Michał Jędryka

Michał Zaleski [wideo]

Michał Zaleski, prezydent Torunia./fot. archiwum
Michał Zaleski, prezydent Torunia./fot. archiwum
PR PiK - Rozmowa dnia - Michał Zaleski
Gościem Rozmowy Dnia był w piątek prezydent Torunia Michał Zaleski. Rozmawialiśmy o setnej rocznicy przyłączenia Torunia do Wolnej Polski i o obchodach z tym związanych.

Michał Jędryka: To jest szczególny czas i szczególne dni. Już jutro – 18 stycznia, czyli setna rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski. Obchodzimy w tych dniach powrót do wolnej Polski poszczególnych miejscowości Kujaw i Pomorza. Toruń przytacza na swojej stronie internetowej wspomnienie: „Nagle rozkołysały się tłumy. Są, są na Podgórzu, na Dworcu Głównym! Ułani, ułani krechowieccy polscy ułani!" – tak w 1920 roku Toruń odzyskiwał wolność. Te wspomnienia powrócą jutro?
Michał Zaleski: One już wracają, ponieważ już od kilku dni mówimy o tym. W czwartek odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Torunia i było również wiele wspomnień, związanych z tym co się działo w Toruniu 100 lat temu. Wspominaliśmy moment, kiedy w naszym mieście pojawiło się Wojsko Polskie, kiedy Błękitna Armia wkroczyła do Torunia i szczególny moment pokojowego przekazania władzy Polakom w Ratuszu Staromiejskim przez pruskich zarządców. Otton Stenborn to był pierwszy komisaryczny polski burmistrz – tak wówczas określano stanowisko tego, który odpowiadał za miasto. I jeszcze taki drobny przykład – kiedy nastąpiło przekazanie władzy z wszystkich czterech wieżyczek naszego ratusza nagle wyfrunęły w niebo biało-czerwone flagi.
Wszystko było przygotowane. Kiedy Wojsko Polskie wkraczało od strony dworca Toruń Miasto, bo przecież pociąg, który przyjechał z Wojskiem Polskim podróżował od strony Gniewkowa, to wówczas na terenie Torunia były przygotowane 32 piękne, ozdobne bramy, a żołnierzy witały na ulicach tłumy mieszkańców Torunia. W jedną noc – z 18 na 19 stycznia 1920 roku – wszystkie naraz tabliczki na narożnikach ulic toruńskich zmieniły nazwy z niemieckich na polskie.

I nikt wtedy nie zwracał uwagi na koszty.
– Najważniejsza była moc oczekiwania na Polskę. Przecież tuż, tuż – za nieodległą wówczas jeszcze ciągle granicą – była już Polska od listopada 1918 roku. W Toruniu to pragnienie Polski było bardzo silne.

Teraz wszystko jest przygotowane do obchodów rocznicowych – między innymi w piątek w południe rozpocznie się w ratuszu sesja naukowa, a po południu zaplanowano wernisaż wystawy „Toruń niepodległy". Co na niej zobaczymy?
– Pokazujemy to, co udało się zgromadzić z okresu sprzed 100 lat. Będą oczywiście prezentowane zachowane zdjęcia, fragmenty zachowanych elementów zdobniczych – to wszystko, co mogło znaleźć się jeszcze w archiwach muzealnych czy w archiwach prywatnych.
Zarówno konferencja, jak i wystawa odbywają się w Ratuszu Staromiejskim. Przypomnę raz jeszcze –to było to miejsce symboliczne 100 lat temu, gdzie nastąpiło przejęcie władzy przez polskich cywilów, oczywiście pod patronatem Wojska Polskiego.
Bardzo ciekawie zapowiada się sobota, to będzie kulminacja – 18 stycznia 2020 roku to dokładnie setna rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski. (...)Zobacz także

2020-02-28, godz. 08:45 Marcin Sypniewski [wideo] O kampanii prezydenckiej, wpływie epidemii koronawirusa na politykę oraz o tym, co powinno być w centrum debaty publicznej. Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sy ... » więcej 2020-02-27, godz. 05:58 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był minister Jarosław Wenderlich z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmawialiśmy o koronawirusie, kampanii wyborczej i sprawach bydgos ... » więcej 2020-02-26, godz. 06:00 Joanna Scheuring-Wielgus [wideo] Kampania prezydencka oraz Samorządowa Karta Praw Rodzin, którą w Kujawsko-Pomorskiem przyjął tylko Rypin - były to tematy środowej Rozmowy Dnia z udziałem pos ... » więcej 2020-02-25, godz. 06:50 Sławomir Sadowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był politolog, dr Sławomir Sadowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Komentatora poprosiliśmy m.in. o skomentowanie najn ... » więcej 2020-02-24, godz. 05:32 Tomasz Latos [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, a rozmawialiśmy o stanie ochrony zdrowia, a zwłaszcza o onkologii, w kon ... » więcej 2020-02-21, godz. 06:00 Krzysztof Gawkowski Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski, którego pytaliśmy między innymi o możliwość kompromisu w polskim życiu politycznym po wyborach pr ... » więcej 2020-02-20, godz. 06:00 Jarosław Gowin [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” był wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Rozmawialiśmy o kondycji nauki polskiej, a także o sytuacji pol ... » więcej 2020-02-19, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł PiS prof. Zbigniew Girzyński. Temat to obchodzony po raz pierwszy Dzień Nauki Polskiej. Czy takie święto jest potrzebne? Czego ... » więcej 2020-02-18, godz. 06:30 Janusz Zemke Gościem Marcina Kupczyka w „Rozmowie dnia” w Polskim Radiu PiK był Janusz Zemke. Polityk lewicy został doradcą Roberta Biedronia ds. bezpieczeństwa, a w razie ... » więcej 2020-02-17, godz. 06:00 Stanisław Burdziej [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był dr hab. Stanisław Burdziej, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o społecznym postrzeg ... » więcej
12345