Sobota, 24 października 2020 r.   Imieniny: Rafała, Marcina, Antoniego
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-12-11, 06:00 Michał Jędryka/Redakcja

Patryk Tomaszewski [wideo]

Patryk Tomaszewski. Fot. www.wnopib.umk.pl
Patryk Tomaszewski. Fot. www.wnopib.umk.pl
Rozmowa Dnia - Patryk Tomaszewski
O kryzysie spowodowanym brakiem dymisji szefa Najwyższej Izby Kontroli oraz o rozwijającej się nieformalnej kampanii prezydenckiej rozmawialiśmy podczas Rozmowy Dnia z politologiem dr. Patrykiem Tomaszewskim.

Michał Jędryka: Panie doktorze, czy pana zdaniem uda się Prawu i Sprawiedliwość doprowadzić do dymisji Mariana Banasia, szefa Najwyższej Izby Kontroli ?

Będzie to trudne. Dopóki nie zostanie prawomocnie skazany, nie możemy przesądzać w sprawie pana Banasia. Okazuje się jednak, że nie bardzo sam Marian Banaś chcę odejść ze stanowiska szefa NIK - u. I to jest na pewno kłopot dla partii rządzącej, bo naciski miękkie już nie dadzą rezultatu. A patrząc na działanie NIK - u w ostatnich dniach, siłą rzeczy narzuca się takie skojarzenie, że jednak jest to taka troszkę akcja odwetowa ze strony szefa NIK - u.

Czy uważa pan że nieodwoływalność Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, która miała mu zapewnić niezależność od nacisków politycznych jest dobrym rozwiązaniem?

Dobrym rozwiązaniem jest, gdy urzędnicy wysokiej rangi, ci którzy kontrolują troszkę rządzących, mają immunitet, natomiast dobrym obyczajem byłoby, i w dobrym smaku, żeby ci sami urzędnicy potrafili z podniesioną przyłbicą stanąć przed wymiarem sprawiedliwości, czy opinią publiczną jeżeli w ich sprawie toczy się postępowanie, gdy są pewnego typu zarzuty, których nie do końca potrafią wyjaśnić. Taka kultura polityczna raczej wymagałaby od nich, żeby właśnie sami rezygnowali z immunitetu, niż się nim zasłaniali. Natomiast immunitet jednak chroni przed pewnymi naciskami, i w wypadku kontroli nad rządzącymi jest w mojej ocenie dobry, natomiast niesie pewne kłopoty takie jak jak sprawa pana Banasia, ale wcześniej sprawa też szefa NIK - u pana Kwiatkowskiego, obecnie senatora.

No właśnie, w związku z tym czy Prawo i Sprawiedliwość mogłoby, i czy byłby to dobry ruch, gdyby doprowadziło do zmiany Konstytucji, zakładając że taka większość by się znalazła, dla załatwienia tej jednej sprawy.

Załatwienie jednej sprawy zostałoby już zapisane w Konstytucji. Głosy opozycji to jest troszkę taka czcza dywagacja, ponieważ opozycja raczej nie będzie chciała pomóc Prawu i Sprawiedliwości, będzie ten temat raczej grzała, a ruchy pana Banasia mogą jeszcze w tym względzie pomagać opozycji. Opinia publiczna powinna piętnować pana Banasia , nie za czyn, bo o winie jeszcze nie przesądzono, ale po to, żeby ten człowiek z tego immunitetu zrezygnował, żeby mogło się toczyć postępowanie. Z drugiej strony, żeby mógł oczyścić siebie, bo dopóki piastuje to stanowisko, ciąży na nim domniemanie, że jednak ukrywa się za immunitetem.

Sprawy rozwijają się jednak inaczej. Jaki, według pana, jest prawdopodobny scenariusz w tej sprawie?

Według mnie jest to pat. Większości sejmowej nie spodziewam się. Jedynie naciski opinii publicznej mogą coś zadziałać. Jeżeli dobrze odczytujemy to, co się dzieje w NIK - u od kilku dni, widzimy rodzaj gry zemsty, odwetu pana Banasia, co dowodzi, że swój interes partykularny stawia wyżej, niż interes partii, która go nominowała i wyżej, niż rozwiązanie tej sprawy z korzyścią dla obywateli, czyli postawy propaństwowej. (...)Zobacz także

2020-09-25, godz. 06:50 Tomasz Latos [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był przewodniczący Komisji Zdrowia poseł Tomasz Latos, a rozmawialiśmy zarówno o narastającej fali epidemii oraz o funkcjonowaniu służby ... » więcej 2020-09-24, godz. 06:50 Tomasz Chymkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Chymkowski - burmistrz Brześcia Kujawskiego. Brześć świętuje 770-lecie nadania praw miejskich, a na terenie gminy prężnie dzia ... » więcej 2020-09-23, godz. 06:00 Łukasz Schreiber Magdalena Ogórek rozmawiała z ministrem Łukaszem Schreiberem, szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów, na temat kondycji Zjednoczonej Prawicy. Magdalena Ogórek ... » więcej 2020-09-22, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Szramka (PSL – Koalicja Polska). O przesileniu w Zjednoczonej Prawicy, jego konsekwencjach politycznych, reakcji opozycji ... » więcej 2020-09-21, godz. 05:45 Radosław Sajna-Kunowsky [wideo] Gościem Rozmowy dnia był profesor Radosław Sajna-Kunowsky politolog i medioznawca z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a rozmawialiśmy o możliwyc ... » więcej 2020-09-18, godz. 06:05 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Jarosław Wenderlich, radny Bydgoszczy i szef klubu radnych PiS, a także wiceminister w Kancelarii Premiera. » więcej 2020-09-17, godz. 06:00 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Robert Kwiatkowski z Lewicy. Główny temat to tzw. „piątka dla zwierząt”, nad którą Sejm debatował w środę. » więcej 2020-09-16, godz. 06:00 Kosma Złotowski Rozmawialiśmy z europosłem Kosmą Złotowskim na temat debaty w Parlamencie Europejskim, której tematem była sytuacja w Polsce, ale także sytuacja na Białorusi ... » więcej 2020-09-15, godz. 06:00 Małgorzata Jarosińska-Jedynak W Toruniu trwa Welconomy Forum. O kluczowych kwestiach dotyczących gospodarki dyskutują przedstawiciele rządu, eksperci, naukowcy i przedsiębiorcy. Wśród gośc ... » więcej 2020-09-14, godz. 06:00 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, wiceprezes partii Wolność, polityk Konfederacji. Rozmawialiśmy o bieżących problemach politycznych.Michał Jędryka: ... » więcej
12345