Poniedziałek, 27 stycznia 2020 r.   Imieniny: Przybysława, Anieli, Jerzego
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-12-11, 06:00 Michał Jędryka/Redakcja

Patryk Tomaszewski [wideo]

Patryk Tomaszewski. Fot. www.wnopib.umk.pl
Patryk Tomaszewski. Fot. www.wnopib.umk.pl
Rozmowa Dnia - Patryk Tomaszewski
O kryzysie spowodowanym brakiem dymisji szefa Najwyższej Izby Kontroli oraz o rozwijającej się nieformalnej kampanii prezydenckiej rozmawialiśmy podczas Rozmowy Dnia z politologiem dr. Patrykiem Tomaszewskim.

Michał Jędryka: Panie doktorze, czy pana zdaniem uda się Prawu i Sprawiedliwość doprowadzić do dymisji Mariana Banasia, szefa Najwyższej Izby Kontroli ?

Będzie to trudne. Dopóki nie zostanie prawomocnie skazany, nie możemy przesądzać w sprawie pana Banasia. Okazuje się jednak, że nie bardzo sam Marian Banaś chcę odejść ze stanowiska szefa NIK - u. I to jest na pewno kłopot dla partii rządzącej, bo naciski miękkie już nie dadzą rezultatu. A patrząc na działanie NIK - u w ostatnich dniach, siłą rzeczy narzuca się takie skojarzenie, że jednak jest to taka troszkę akcja odwetowa ze strony szefa NIK - u.

Czy uważa pan że nieodwoływalność Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, która miała mu zapewnić niezależność od nacisków politycznych jest dobrym rozwiązaniem?

Dobrym rozwiązaniem jest, gdy urzędnicy wysokiej rangi, ci którzy kontrolują troszkę rządzących, mają immunitet, natomiast dobrym obyczajem byłoby, i w dobrym smaku, żeby ci sami urzędnicy potrafili z podniesioną przyłbicą stanąć przed wymiarem sprawiedliwości, czy opinią publiczną jeżeli w ich sprawie toczy się postępowanie, gdy są pewnego typu zarzuty, których nie do końca potrafią wyjaśnić. Taka kultura polityczna raczej wymagałaby od nich, żeby właśnie sami rezygnowali z immunitetu, niż się nim zasłaniali. Natomiast immunitet jednak chroni przed pewnymi naciskami, i w wypadku kontroli nad rządzącymi jest w mojej ocenie dobry, natomiast niesie pewne kłopoty takie jak jak sprawa pana Banasia, ale wcześniej sprawa też szefa NIK - u pana Kwiatkowskiego, obecnie senatora.

No właśnie, w związku z tym czy Prawo i Sprawiedliwość mogłoby, i czy byłby to dobry ruch, gdyby doprowadziło do zmiany Konstytucji, zakładając że taka większość by się znalazła, dla załatwienia tej jednej sprawy.

Załatwienie jednej sprawy zostałoby już zapisane w Konstytucji. Głosy opozycji to jest troszkę taka czcza dywagacja, ponieważ opozycja raczej nie będzie chciała pomóc Prawu i Sprawiedliwości, będzie ten temat raczej grzała, a ruchy pana Banasia mogą jeszcze w tym względzie pomagać opozycji. Opinia publiczna powinna piętnować pana Banasia , nie za czyn, bo o winie jeszcze nie przesądzono, ale po to, żeby ten człowiek z tego immunitetu zrezygnował, żeby mogło się toczyć postępowanie. Z drugiej strony, żeby mógł oczyścić siebie, bo dopóki piastuje to stanowisko, ciąży na nim domniemanie, że jednak ukrywa się za immunitetem.

Sprawy rozwijają się jednak inaczej. Jaki, według pana, jest prawdopodobny scenariusz w tej sprawie?

Według mnie jest to pat. Większości sejmowej nie spodziewam się. Jedynie naciski opinii publicznej mogą coś zadziałać. Jeżeli dobrze odczytujemy to, co się dzieje w NIK - u od kilku dni, widzimy rodzaj gry zemsty, odwetu pana Banasia, co dowodzi, że swój interes partykularny stawia wyżej, niż interes partii, która go nominowała i wyżej, niż rozwiązanie tej sprawy z korzyścią dla obywateli, czyli postawy propaństwowej. (...)Zobacz także

2020-01-24, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem piątkowej Rozmowy Dnia był poseł PiS Tomasz Latos, z którym rozmawialiśmy o najważniejszych bieżących problemach politycznych i tematach zakończonego ... » więcej 2020-01-23, godz. 06:01 Ryszard Bober Jako jeden z dwóch senatorów PSL zagłosował za specustawą o zwalczaniu ASF autorstwa PiS. Jaka była jego motywacja i czy w polskim parlamencie jest możliwa ws ... » więcej 2020-01-22, godz. 06:00 Iwona Michałek Według „Raportu o biedzie” Stowarzyszenia Wiosna w 2018 roku przybyło 400 tys. Polaków, żyjących w skrajnym ubóstwie. Dziś ponad 2 mln Polaków balansuje na gr ... » więcej 2020-01-21, godz. 06:00 Andrzej Kobiak Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK był senator Koalicji Obywatelskiej, Andrzej Kobiak. A tematy rozmowy to: odrzucenie ustaw o ustroju sądów, wizyta Kom ... » więcej 2020-01-20, godz. 06:02 prof. Janusz Kutta Gościem Rozmowy Dnia był historyk, prof. Janusz Kutta. O bydgoskim jubileuszu stulecia powrotu do wolnej Polski. Michał Jędryka: 20 stycznia to data symbolicz ... » więcej 2020-01-17, godz. 06:05 Michał Zaleski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był w piątek prezydent Torunia Michał Zaleski. Rozmawialiśmy o setnej rocznicy przyłączenia Torunia do Wolnej Polski i o obchodach z tym ... » więcej 2020-01-16, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem "Rozmowy dnia" był w czwartek europoseł Kosma Złotowski, który obecnie przebywa w Strasburgu i z którym rozmawialiśmy m.in. o debacie w Parlamencie Eu ... » więcej 2020-01-15, godz. 06:02 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy. Rozmawialiśmy o: wyborze Roberta Biedronia na kandydata w wyb ... » więcej 2020-01-14, godz. 06:03 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa między innymi o bydgoskim lotnisku, a także o re ... » więcej 2020-01-13, godz. 06:03 Jan Krzysztof Ardanowski Naszym gościem był minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Rozmawialiśmy między innymi o programach wsparcia rolnictwa, o szkolnictwie rolniczym i roli t ... » więcej
12345