Wtorek, 21 stycznia 2020 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-12-09, 06:11 Michał Jędryka

Bartosz Kownacki

Bartosz Kownacki
Bartosz Kownacki
PR PiK - Rozmowa Dnia - Bartosz Kownacki
Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Bartosz Kownacki, wybrany niedawno do Krajowej Rady Sądownictwa, a tematem rozmowy była reforma wymiaru sprawiedliwości i jej dalsze losy, po wyroku Sądu Najwyższego.

Michał Jędryka: Został Pan wybrany do Krajowej Rady Sądownictwa. Wokół tego organu jest ostatnio głośno. Jest w centrum całej reformy sądownictwa, która była projektowana. Jednocześnie mało kto zdaje sobie sprawę, jakie są jego kompetencje i zadania.
Bartosz Kownacki: Jest to jedna z najważniejszych instytucji w państwie, bo - zgodnie z polską Konstytucją – jest to organ konstytucyjny. Jest kilka takich organów - obok Sejmu, Senatu, Rady Ministrów, Sądu Najwyższego. Jednym z kluczowych jest właśnie Krajowa Rada Sądownictwa, która ma gwarantować niezależność wymiaru sprawiedliwości. Jej technicznym, podstawowym zadaniem, oprócz wielu innych administracyjnych, są kwestie związane z powoływaniem sędziów. Krajowa Rada Sądownictwa przeprowadza cały proces, związany z rozstrzyganiem konkursów na sędziów sądów administracyjnych, sądów cywilnych, Sądu Najwyższego. W skład tej instytucji wchodzą przedstawiciele prezydenta, przedstawiciele sędziów, czterech przedstawicieli Sejmu i dwóch przedstawicieli Senatu.
Cała istota sporu, który od czterech lat nas rozgrzewa polega na tym, że zdaniem Prawa i Sprawiedliwości, ale także dużej części obywateli w Polsce, władza sądownicza była poddana tylko i wyłącznie kontroli sędziów nawzajem. Nie było żadnej kontroli zewnętrznej - nie było mechanizmu zazębiania się trójwładzy, czyli że każda z władzy w jakimś sensie jest zależna od drugiej i kontroluje drugą władzę, żeby nie była sobie państwem.
W przypadku Krajowej Rady Sądownictwa przed rokiem 2015 wyglądało to tak, że rzeczywiście był jeden przedstawiciel prezydenta, trzech przedstawicieli Sejmu, dwóch przedstawicieli Senatu. Pozostałe osoby to byli sędziowie. Łącznie Krajowa Rada Sądownictwa to powyżej 20 osób, kilkanaście osób było wybieranych przez sędziów, więc mieli większość. De facto - przedstawiciele sądu wybierali między sobą następnych sędziów. Zarzut był taki, że to środowisko dobierane przez kooptację, czyli jeżeli ktoś jest w nim znany i lubiany, ma powiązania koleżeńskie, rodzinne, towarzyskie to łatwiej mu niż komuś z zewnątrz, kto skończył na przykład aplikację adwokacką i po kilku latach pracy w zawodzie chciałby ubiegać się na przykład o stanowisko sędziego, nawet sądu najniższego – rejonowego.
Jest też taka teoria, że funkcja sędziowska powinna być ukoronowaniem kariery zawodowej, więc wydaje się, że ktoś, kto był adwokatem przez 10 lat, ma już dostateczne doświadczenie, żeby zostać sędzią.

Tę sytuację środowiskową PiS próbowało zmienić.
– Tak, próbowaliśmy to zmienić. Nie chodzi o to, żeby politycy wybierali sędziów, choć w różnych państwach jest to różnie ułożone. Instytucja, która powołuje sędziów jest w dużej mierze zależna od polityków, bo ktoś musi te osoby do Krajowej Rady wybrać. Nie chodzi o to, żebym ja, czy moi koledzy posłowie zdecydowali, że pan Kowalski będzie sędzią, a pan Zieliński, który ma inne poglądy, nie będzie. Tylko chodzi o to, żeby nie było tak, że pan Kowalski z panem Zielińskim się znają i ustalają, że pan Nowak też będzie sędzią, a inny nie ma szans.
Nasza propozycja była taka – sędziowie zgłaszają swoich kandydatów, mają taką listę, a to Sejm głosuje nad poszczególnymi kandydatami i wybiera ich do Krajowej Rady Sądownictwa – oczywiście spośród sędziów, a nie z osób innego zawodu. Byłaby wtedy gwarancja, że sędziowie są poddani jakiejś kontroli zewnętrznej. (...)

Zobacz także

2020-01-21, godz. 06:00 Andrzej Kobiak Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK był senator Koalicji Obywatelskiej, Andrzej Kobiak. A tematy rozmowy to: odrzucenie ustaw o ustroju sądów, wizyta Kom ... » więcej 2020-01-20, godz. 06:02 prof. Janusz Kutta Gościem Rozmowy Dnia był historyk, prof. Janusz Kutta. O bydgoskim jubileuszu stulecia powrotu do wolnej Polski. Michał Jędryka: 20 stycznia to data symbolicz ... » więcej 2020-01-17, godz. 06:05 Michał Zaleski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był w piątek prezydent Torunia Michał Zaleski. Rozmawialiśmy o setnej rocznicy przyłączenia Torunia do Wolnej Polski i o obchodach z tym ... » więcej 2020-01-16, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem "Rozmowy dnia" był w czwartek europoseł Kosma Złotowski, który obecnie przebywa w Strasburgu i z którym rozmawialiśmy m.in. o debacie w Parlamencie Eu ... » więcej 2020-01-15, godz. 06:02 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy. Rozmawialiśmy o: wyborze Roberta Biedronia na kandydata w wyb ... » więcej 2020-01-14, godz. 06:03 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa między innymi o bydgoskim lotnisku, a także o re ... » więcej 2020-01-13, godz. 06:03 Jan Krzysztof Ardanowski Naszym gościem był minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Rozmawialiśmy między innymi o programach wsparcia rolnictwa, o szkolnictwie rolniczym i roli t ... » więcej 2020-01-10, godz. 06:00 dr Sławomir Sadowski [wideo] Bieżąca sytuacja w polityce krajowej i międzynarodowej, zwłaszcza w kontekście wydarzeń na Środkowym Wschodzie - o tym w Rozmowie Dnia mówiliśmy z politologie ... » więcej 2020-01-09, godz. 06:32 Piotr Całbecki [wideo] Jak będą wyglądały regionalne obchody 100 - lecia powrotu Pomorza i Kujaw do Macierzy? Jakie znaczenie dla budowania jedności regionu mają te wydarzenia? Czy ... » więcej 2020-01-08, godz. 06:02 Stefan Pastuszewski Gościem Rozmowy dnia był dr Stefan Pastuszewski - były wieloletni bydgoski radny, działacz i literat. Pytaliśmy go m.in. o wizję Starego Rynku i śródmieścia, ... » więcej
12345