Poniedziałek, 10 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Borysa, Filomeny, Wawrzyńca
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-12-02, 06:15 Michał Jędryka

Piotr Tomaszewski [wideo]

Piotr Tomaszewski/fot. PR PiK/archiwum
Piotr Tomaszewski/fot. PR PiK/archiwum
PR Pik - Rozmowa dnia - Piotr Tomaszewski
– Bardzo trudne jest znalezienie oszczędności w budżecie miasta. Wciąż mam nadzieję, że środki utracone z powodu obniżki podatków, rząd jakoś samorządom zrekompensuje – mówi skarbnik Bydgoszczy Piotr Tomaszewski, który był dziś gościem "Rozmowy dnia" w Polskim Radiu PiK.


Michał Jędryka: Ile kosztuje roczne utrzymanie roczne takiego miasta, jak Bydgoszcz?
Piotr Tomaszewski: Musimy się poruszać w kwocie 2 miliardów złotych. Nasze bieżące wydatki, czyli te codzienne – na życie, nie na inwestycje, to jest nieznacznie poniżej 2 mld. Do tego dochodzą jeszcze oczywiście wydatki inwestycyjne, tego mamy w przyszłym roku 637 milionów. Podobna wartość prognozowana jest dla roku bieżącego.

Inwestycje to jest to, co najbardziej widać we wszystkich wydatkach - choć czasem nie widać, bo z inwestycjami jest często tak, że planuje się ich dużo więcej, niż wykonuje.
– Z inwestycjami jest dokładnie tak samo, jak w każdym w domu. Planując czy realizując jakąś mniejszą czy większą inwestycję, nagle okazuje się, że jest problem z fachowcami albo żeby infrastruktura czy sieć była zgodna z tym, co jest na planach. Zdarza się, że rzeczywiście zakończenie inwestycji jest przesuwane na rok następny, ale wszystkie zawsze są realizowane.

To wszystko musi być finansowane, a źródłem finansowania samorządu, miasta są podatki – między innymi udział w podatku dochodowym od osób fizycznych. O to jest chyba największa awantura, bo Parlament obniżył podatki na rok przyszły, w związku z tym dochody nie są tak wysokie, jakby samorząd chciał.
– Prawdą jest to, że zmiany podatkowe uderzyły bardzo mocno we wszystkie samorządy w Polsce. Biorąc pod uwagę, że miasta na prawach powiatu – a takim jest Bydgoszcz, mają blisko 50 proc. udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych, to obniżenie tego podatku powoduje obniżenie wpływów do miasta. Oczywiście wszyscy jesteśmy za tym, żeby podatki obniżać, natomiast konieczne byłoby zrekompensowanie tego ubytku samorządom, w tym i Bydgoszczy. Dla Bydgoszczy jest to około 70 mln zł mniejszy wpływ, niż moglibyśmy tego oczekiwać.

Jak patrzymy na liczby bezwzględne, to ten wpływ jest mniej więcej taki, jak w roku ubiegłym, a nawet trochę wyższy.
– Nie zgodzę się, bo jeżeli wiemy, że dzisiaj mam już grudzień, to z dużym spokojem mogę powiedzieć, że wiem, jakie będą wpływy z podatku dochodowego za rok 2019. Będzie to kwota około 540-542 mln. Natomiast planowany przez Ministerstwo Finansów wpływ dla Bydgoszczy to jest 529 milionów, a zatem jest to ewidentnie kwota niższa. Nie mówiąc o tym, że w związku z tym, że jest inflacja i różne zmiany cen, z reguły niekorzystne – to co roku wpływy z PIT-u były wyższe. Na przykład w roku 2019 wpływy były wyższe o 55 milionów niż w roku 2018. To zawsze daje szansę, żeby pokryć zwiększone potrzeby na wydatki, na przykład w oświacie – bo niestety rząd zmusił nas do sfinansowania w dużej części podwyżek dla nauczycieli. Na to wszystko trzeba znaleźć pieniądze. Dotychczasowy wzrost PiT-u pozwalał, żeby te wszystkie problemy rozwiązać w miarę spokojnie. W tym roku było bardzo trudno przygotowywać budżet, bo zamiast zastanawiać się, co zrobimy z większą ilością środków, musieliśmy zastanowić się, jak uzupełnić braki.

Ale nie ma rzeczy niemożliwych – tak Pan zawsze mówi.
– To prawda, ale niektóre są bardzo trudne. Taką trudną rzeczą jest znalezienie oszczędności w budżecie, biorąc pod uwagę że Bydgoszcz już od 2011 roku stara się racjonalnie wydawać pieniądze. Nie mamy takich wydatków, o których możemy sobie powiedzieć: tego możemy nie robić, to jest zbytek. (...)Zobacz także

2020-08-10, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich Gościem Rozmowy dnia był minister Jarosław Wenderlich z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa o aktualnej sytuacji na Białorusim, o początku kadencji Pre ... » więcej 2020-08-07, godz. 06:00 Mirosław Siemieniec Gościem Rozmowy Dnia był Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mowa będzie o wakacyjnej akcji pod hasłem „Bezpieczny piątek” dotyczące ... » więcej 2020-08-06, godz. 06:26 Marcin Lewandowski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był radny Marcin Lewandowski, przewodniczący Komisji Doraźnej Rady Miasta Bydgoszczy zajmującej się odpadami komuna ... » więcej 2020-08-05, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ośrodek wprowadził ostatnio kilka nowych akcji m.in. „Kupuj ... » więcej 2020-08-04, godz. 06:02 Paweł Machalski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był politolog, dr Paweł Machalski. W spotkaniu pojawiły się wątki dotyczące definitywnego wygaśnięcia nadziei opozy ... » więcej 2020-08-03, godz. 06:01 Magdalena Nowak-Paralusz Nowych przypadków zachorowań na COVID-19 przybywa, a Polacy jakby zapomnieli o epidemii. Gdzie podziała się nasza solidarność społeczna, tak widoczna wiosną? ... » więcej 2020-07-31, godz. 08:14 Przemysław Kożan Jak udzielać pierwszej pomocy w dobie pandemii oraz kiedy i jak utworzyć korytarz życia? Gościem „Rozmowy Dnia” był Przemysław Kożan - ratownik medyczny, kier ... » więcej 2020-07-30, godz. 06:00 Honorata Galczewska Czy więcej drzew pójdzie pod topór i zostanie spalonych? Tego obawiają się organizacje ekologiczne w związku z uchwaleniem niedawno przez Sejm nowelizacji ust ... » więcej 2020-07-29, godz. 06:00 Krzysztof Nowak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Nowak - rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmowa dotyczyła przeciążonych ci ... » więcej 2020-07-28, godz. 06:00 Sławomir Mularski W Polsce od początku kwietnia życie nad wodą straciło 196 osób. W miniony weekend utonęło 17 – wynika ze statystyk prowadzonych przez policję. Gościem Rozmowy ... » więcej
12345