Sobota, 25 stycznia 2020 r.   Imieniny: Pawła, Miłosza, Elwiry
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-11-27, 06:00 Michał Jędryka/Redakcja

Mikołaj Bogdanowicz [wideo]

Mikołaj Bogdanowicz. Fot. Archiwum
Mikołaj Bogdanowicz. Fot. Archiwum
Rozmowa Dnia - Mikołaj Bogdanowicz
Gościem Rozmowy Dnia był Mikołaj Bogdanowicz - wojewoda kujawsko-pomorski, który decyzją premiera Mateusza Morawickiego będzie kontynuował misję reprezentowania rządu w terenie przez kolejną kadencję.

Michał Jędryka: Pan premier Mateusz Morawiecki, kiedy powoływał czterech nowych wojewodów w niektórych województwach, powiedział między innymi, że wojewodowie są nie tylko oczami i uszami rządu, ale są również głową i rękami. Czuje się Pan tak?

Tak, te cztery lata, myślę że udowodniły, że rola wojewody jest istotna. Ja tylko zaznaczę, że jeden z wojewodów policzył, że dostaliśmy 176 nowych zadań od rządu, które również przejęliśmy od samorządu. Tych zadań rządowych w terenie jest bardzo dużo. Rzeczywiście, często spotkania w MSWiA to są wielogodzinne narady, na których poruszamy bieżące tematy związane z naszym województwem, z różnych sfer życia, którymi się rząd w danym momencie zajmuje, które trzeba rozwiązać. Rzeczywiście przechodzą przez ręce wojewodów rozmaite sprawy: wiele konsultacji, ustaw, szczególnie rodzina 500 plus, w tej początkowej fazie. Rozmowy z samorządowcami też w dużej mierze odbywają się właśnie poprzez wojewodów. Każda sfera funkcjonowania, łącznie z gospodarką, na którą ma wpływ rząd, to również są zadania wojewodów.

Ja jeszcze raz pozwolę sobie zacytować premiera Morawieckiego, który powiedział na tej uroczystości powołania wojewodów takie słowa: „Serce Polski bije tak samo w mocno w dużych miastach, jak w małych miejscowościach". Była taka dyskusja, że wojewoda kujawsko-pomorski to powinien być człowiek z Bydgoszczy. Pan w Bydgoszczy wprawdzie jest od 4 lat, natomiast pochodzi pan z Kruszwicy, był pan tam wiceburmistrzem. Czy pan również do siebie przyjmuje te słowa, że serce Polski bije tak samo mocno w małych miastach?

Staram się być wojewodą w całym województwie, równo dla każdego, kto tego potrzebuje, kto potrzebuje tej roli wojewody. To jest to, co my też sobą cały czas reprezentujemy, czyli zrównoważony rozwój. Każda mała wieś, miasteczko, miejscowość są istotne i ważne. To, że ja nie jestem z dużego miasta jest też korzystne wobec konfliktu bydgosko - toruńskiego, który cały czas jest, niestety, żywy w naszym województwie. Staram się tyle dobrego zrobić dla Bydgoszczy, dla Torunia, Włocławka, Inowrocławia, Grudziądza, angażuję się tam, gdzie po prostu jest to potrzebne. Dziękuję również wszystkim samorządowcom, którzy mnie wspierają, ale również ze mną współpracują na bardzo wysokim poziomie, bo przez to możemy dużo więcej zrobić. (...).

No właśnie, współpraca z samorządami, o której pan wspomniał, czasami bywa szorstka, włodarze dużych miast podkreślają, że mają problem z dopięciem budżetu, bo rząd obniżył podatek PIT...

Współpraca wojewody z samorządowcami, a teraz te wystąpienia samorządowców, to są dwie różne sprawy. I o tym można by było rzeczywiście dużo rozmawiać. Jeżeli chodzi o moją współpracę z samorządowcami, to rzeczywiście, jeżeli chodzi o burmistrzów i wójtów powiatów i gmin w naszym województwie, ona jest bardzo dobra. Jeżeli chodzi o prezydentów, no mogłaby być ta współpraca pewnie dużo lepsza w Bydgoszczy i w Inowrocławiu, ale staram się bardzo dobrze i na wysokim poziomie pracować z prezydentami Torunia, Włocławka czy Grudziądza. W każdym z tych miast są inne priorytety, inne zadania. Często się spotykamy, rozmawiamy, jak wczoraj z prezydentem Glamowskim z Grudziądza, prezydentem Wojtkowskim we Włocławku, czy z panem prezydentem Zaleskim z Torunia. No tutaj politycznie rzeczywiście pan prezydent Brejza i pan prezydent Bruski... No ale to nie jest moja wina, i to nie jest jakby moja inicjatywa. Jeżeli chodzi o obawy samorządów, rzeczywiście one się pojawiają. To jest kwestia dyskusyjna. Musimy też jednak pamiętać, jaki wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa i samorządów ma program rodzina 500 plus. Blisko 5 miliardów złotych trafiło do rodzin właśnie w tych samorządach, i w Bydgoszczy, i w małych miejscowościach. Te pieniądze naprawdę ułatwiły i zmieniły funkcjonowanie i priorytety samorządowców. Pamiętajmy o tym, że wzrost gospodarczy powoduje, że są większe wpływy z PIT-u i z innych podatków. (...)Zobacz także

2020-01-24, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem piątkowej Rozmowy Dnia był poseł PiS Tomasz Latos, z którym rozmawialiśmy o najważniejszych bieżących problemach politycznych i tematach zakończonego ... » więcej 2020-01-23, godz. 06:01 Ryszard Bober Jako jeden z dwóch senatorów PSL zagłosował za specustawą o zwalczaniu ASF autorstwa PiS. Jaka była jego motywacja i czy w polskim parlamencie jest możliwa ws ... » więcej 2020-01-22, godz. 06:00 Iwona Michałek Według „Raportu o biedzie” Stowarzyszenia Wiosna w 2018 roku przybyło 400 tys. Polaków, żyjących w skrajnym ubóstwie. Dziś ponad 2 mln Polaków balansuje na gr ... » więcej 2020-01-21, godz. 06:00 Andrzej Kobiak Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK był senator Koalicji Obywatelskiej, Andrzej Kobiak. A tematy rozmowy to: odrzucenie ustaw o ustroju sądów, wizyta Kom ... » więcej 2020-01-20, godz. 06:02 prof. Janusz Kutta Gościem Rozmowy Dnia był historyk, prof. Janusz Kutta. O bydgoskim jubileuszu stulecia powrotu do wolnej Polski. Michał Jędryka: 20 stycznia to data symbolicz ... » więcej 2020-01-17, godz. 06:05 Michał Zaleski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był w piątek prezydent Torunia Michał Zaleski. Rozmawialiśmy o setnej rocznicy przyłączenia Torunia do Wolnej Polski i o obchodach z tym ... » więcej 2020-01-16, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem "Rozmowy dnia" był w czwartek europoseł Kosma Złotowski, który obecnie przebywa w Strasburgu i z którym rozmawialiśmy m.in. o debacie w Parlamencie Eu ... » więcej 2020-01-15, godz. 06:02 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy. Rozmawialiśmy o: wyborze Roberta Biedronia na kandydata w wyb ... » więcej 2020-01-14, godz. 06:03 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa między innymi o bydgoskim lotnisku, a także o re ... » więcej 2020-01-13, godz. 06:03 Jan Krzysztof Ardanowski Naszym gościem był minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Rozmawialiśmy między innymi o programach wsparcia rolnictwa, o szkolnictwie rolniczym i roli t ... » więcej
12345