Sobota, 14 grudnia 2019 r.   Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-11-14, 06:00 Marcin Kupczyk

Zbigniew Sosnowski

Zbigniew Sosnowski/fot. Archiwum
Zbigniew Sosnowski/fot. Archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Zbigniew Sosnowski
Gościem "Rozmowy dnia" był Zbigniew Sosnowski, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, wybrany w środę na wicemarszałka województwa. Pytaliśmy go o najważniejsze zadania dla regionu i o to, czy każda część województwa jest równo traktowana w samorządzie oraz jak będzie wyglądać polityka krajowa po wyborach do obu izb Parlamentu.

Marcin Kupczyk: Powrót do samorządu. Jakie zadania stawia pan przed sobą?

Zbigniew Sosnowski: Zawsze opowiadałem się, za zrównoważonym rozwojem województwa kujawsko-pomorskiego, niezależnie od tego kto gdzie mieszka. Czy w części toruńskiej, włocławskiej, bydgoskiej, to każdy z mieszkańców chce mieszkać w godnych warunkach i chce mieć podobny dostęp do infrastruktury, którą zarządza województwo. Zapewniłem, że jako ten, który w polityce jest nie od dziś, że będę starał się jednak słuchać wszystkich i wszystkich szanować. Decyzje, które będę podejmował nie będą wynikały z własnego widzimisię, ale będą wynikiem konsultacji. Tylko wtedy gdy szuka się dobrych rozwiązań, konsultując się ze społeczeństwem, można podejmować takie decyzje, które służą nie tylko władzom województwa, ale przede wszystkim mieszkańcom.

Wczoraj radni pytali czy zamierza się pan zająć, zdaniem niektórych radnych, nierównymi inwestycjami kolejowymi. Na zachodzie województwa jest ich ponoć znacznie mniej niż na wschodzie?

Trzeba pamiętać, że zarząd województwa kujawsko-pomorskiego jest kolegialny, a przewodzi temu zarządowi marszałek województwa. Wczoraj radni zaakceptowali moją kandydaturę zgłoszoną przez pana marszałka. Rozumiem te pytania, zdaję sobie doskonale sprawę z sytuacji, jednak tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pewnie gdyby zabierał głos radny z części wschodniej powiedziałby odwrotnie. Mówiłem o tym na posiedzeniu sejmiku, że przed podjęciem każdej decyzji musi być poważna debata, bo pieniądze, którymi dysponuje zarząd województwa są jednak ograniczone, ta kołdra nie jest tak wielka, że wystraszy na wszystko. Trzeba podejmować takie decyzje, które będą racjonalne i przyczynią się do tego, że jak największa część społeczeństwa będzie zadowolona. Tu nie chodzi o to by budować coś dla idei, aby tylko coś było, ale żeby, przede wszystkim, służyło mieszkańcom. (...).

Chciałby się pan zajmować, m.in. sprawami rolnictwa. Jeśli chodzi o suszę, radni wspominali o niedostatecznie zorganizowanej melioracji.

Byłem już kiedyś członkiem zarządu województwa, wtedy nadzorowałem departament rolnictwa, choć nie posiadam wykształcenia czysto rolniczego, to jednak jestem mieszkańcem wsi i doskonale rozumiem te procesy. Już kiedyś mówiłem, że także w parlamencie powinna się odbyć poważna debata na temat gospodarowania wodą, ponieważ my mamy kompetencje do podejmowania działań na terenie województwa to zapewniam, że dołożę w tym zakresie wielu starań, aby rzeczywiście się podejmowało skuteczne działania, które będą choć w minimalny sposób przyczyniały się do poprawy sytuacji. (...).

Zobacz także

2019-12-13, godz. 06:45 Prof. Wojciech Polak [wideo] Ponad 40 proc. Polaków uważa, że wprowadzenie stanu wojennego było słuszną decyzją. 58 proc. nie potrafi wskazać dokładnie kiedy został ogłoszony – o tym, cze ... » więcej 2019-12-12, godz. 06:00 Prof. Maciej Świątkowski [wideo] Do Parlamentu wraca sprawa ewentualnego utworzenia w Bydgoszczy samodzielnej uczelni medycznej. Za kilka dni ma się odbyć pierwsze czytanie obywatelskiego pro ... » więcej 2019-12-11, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski [wideo] O kryzysie spowodowanym brakiem dymisji szefa Najwyższej Izby Kontroli oraz o rozwijającej się nieformalnej kampanii prezydenckiej rozmawialiśmy podczas Rozmo ... » więcej 2019-12-10, godz. 06:14 Maciej Glamowski Grudziądz zaciska pasa. Najbardziej zadłużony szpital w Polsce ma na minusie ponad pół miliarda złotych. Obciąża to budżet miasta, które musi spłacać długi le ... » więcej 2019-12-09, godz. 06:11 Bartosz Kownacki Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Bartosz Kownacki, wybrany niedawno do Krajowej Rady Sądownictwa, a tematem rozmowy była reforma wymiaru sprawiedliwości i jej ... » więcej 2019-12-06, godz. 06:03 Marcin Wroński Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, inowrocławski radny, który został powołany na wicedyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Pytal ... » więcej 2019-12-05, godz. 06:00 Michał Zaleski [wideo] Co z rosnącym zadłużeniem Torunia? Czy miasto będzie musiało ograniczać inwestycje? Jak kondycja finansowa miasta ma się do organizacji festiwalu Camerimage. ... » więcej 2019-12-04, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich Jaki jest stan finansów Bydgoszczy i potrzebne miastu inwestycje? Poza tym o ewentualnej odbudowie zachodniej pierzei Starego Rynku. Rozmowa Dnia z szefem klu ... » więcej 2019-12-03, godz. 06:22 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Pytaliśmy między innymi o plany legislacyjne na najbliższą kadencję ... » więcej 2019-12-02, godz. 06:15 Piotr Tomaszewski [wideo] – Bardzo trudne jest znalezienie oszczędności w budżecie miasta. Wciąż mam nadzieję, że środki utracone z powodu obniżki podatków, rząd jakoś samorządom zreko ... » więcej
12345