Sobota, 14 grudnia 2019 r.   Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-11-11, 06:00 Katarzyna Prętkowska

Radosław Sojak [wideo]

Radosław Sojak./fot. archiwum PR PiK
Radosław Sojak./fot. archiwum PR PiK
Polskie Radio PiK - Rozmowa dnia - Radosław Sojak
Gościem Rozmowy Dnia 11 listopada jest socjolog prof. UMK dr hab. Radosław Sojak. Rozmawialiśmy o patriotyzmie. 93 proc. Polaków uważa się za patriotów, 99 proc. jest przekonanych, że darzy szacunkiem flagę, godło i hymn narodowy. Co to znaczy być patriotą? Jakie oblicza ma współczesny patriotyzm? Czy można mówić o tzw. patriotyzmie młodych - o tym w Rozmowie Dnia.

Katarzyna Prętkowska: Jak pan obchodzi Święto Niepodległości?

prof. Radosław Sojak: Rodzinnie. W tradycji są spotkania, których głównym elementem jest śpiewanie pieśni patriotycznych, ponieważ moje dzieci są dosyć muzykalne to zazwyczaj odbywa się to przy akompaniamencie. W zależności od pogody wychylamy nos za drzwi, albo i nie.

A czy wywieszacie flagę?

Tak, oczywiście.

Z badań Narodowego Centrum Kultury, które zostały przeprowadzone w zeszłym roku wynika, że 3/4 Polaków zdecydowało się wywiesić flagę. Co to znaczy?

Samo w sobie to nie znaczy nic. Natomiast jeżeli weźmiemy pod wagę, że tych flag pojawia się z roku na rok więcej, gdyby sięgnąć do badań przeprowadzonych kilka lub kilkanaście lat temu to byśmy zauważyli, że tych flag było wtedy w okolicach 30-40%. Dopiero porównanie tych danych i analiza pewnego trendu pokazuje nam, że wzrasta poziom identyfikacji z symbolami narodowymi wśród Polaków. W pewnym sensie docieramy do pewnej normy europejskiej, czy zachodniej, bo poziom identyfikacji z symbolami narodowymi w większości zachodnich społeczeństw demokratycznych był wyższy niż nasz jeszcze 15 lat temu.

Z czego wynika ta zmiana?

Trudno powiedzieć. Tu nie ma jednego czynnika, który by wyjaśniał ją w całości. Wydaje się, że odbudowujemy wspólnotową dumę. 11 listopada jest świętem słodko-gorzkim. Ono jest świętem w którym pojawia się taka refleksja: co to z nami się działo, że w ciągu jednego stulecia musieliśmy niepodległość odzyskiwać dwa razy. Ale jest też świętem słodkim i radosnym, dlatego, że jednak dwa razy udało się tę niepodległość odzyskać. Wiąże się nasza obecność w tym miejscu na świecie z pewnym takim uporem trwania wspólnoty kulturowej wbrew różnym historycznym przeciwnościom. Trzeba czasu, pokoju, spokoju, wzrastającego dobrobytu ekonomicznego, żeby próbować odbudować w sobie taką dumę i nie koncentrować się wyłącznie na traumach. Sądzę, że ten trend jest takim znakiem odbudowywania tej dumy. (...).Zobacz także

2019-12-13, godz. 06:45 Prof. Wojciech Polak [wideo] Ponad 40 proc. Polaków uważa, że wprowadzenie stanu wojennego było słuszną decyzją. 58 proc. nie potrafi wskazać dokładnie kiedy został ogłoszony – o tym, cze ... » więcej 2019-12-12, godz. 06:00 Prof. Maciej Świątkowski [wideo] Do Parlamentu wraca sprawa ewentualnego utworzenia w Bydgoszczy samodzielnej uczelni medycznej. Za kilka dni ma się odbyć pierwsze czytanie obywatelskiego pro ... » więcej 2019-12-11, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski [wideo] O kryzysie spowodowanym brakiem dymisji szefa Najwyższej Izby Kontroli oraz o rozwijającej się nieformalnej kampanii prezydenckiej rozmawialiśmy podczas Rozmo ... » więcej 2019-12-10, godz. 06:14 Maciej Glamowski Grudziądz zaciska pasa. Najbardziej zadłużony szpital w Polsce ma na minusie ponad pół miliarda złotych. Obciąża to budżet miasta, które musi spłacać długi le ... » więcej 2019-12-09, godz. 06:11 Bartosz Kownacki Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Bartosz Kownacki, wybrany niedawno do Krajowej Rady Sądownictwa, a tematem rozmowy była reforma wymiaru sprawiedliwości i jej ... » więcej 2019-12-06, godz. 06:03 Marcin Wroński Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, inowrocławski radny, który został powołany na wicedyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Pytal ... » więcej 2019-12-05, godz. 06:00 Michał Zaleski [wideo] Co z rosnącym zadłużeniem Torunia? Czy miasto będzie musiało ograniczać inwestycje? Jak kondycja finansowa miasta ma się do organizacji festiwalu Camerimage. ... » więcej 2019-12-04, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich Jaki jest stan finansów Bydgoszczy i potrzebne miastu inwestycje? Poza tym o ewentualnej odbudowie zachodniej pierzei Starego Rynku. Rozmowa Dnia z szefem klu ... » więcej 2019-12-03, godz. 06:22 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Pytaliśmy między innymi o plany legislacyjne na najbliższą kadencję ... » więcej 2019-12-02, godz. 06:15 Piotr Tomaszewski [wideo] – Bardzo trudne jest znalezienie oszczędności w budżecie miasta. Wciąż mam nadzieję, że środki utracone z powodu obniżki podatków, rząd jakoś samorządom zreko ... » więcej
12345