Poniedziałek, 24 lutego 2020 r.   Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-11-06, 06:02 Marcin Kupczyk

Mikołaj Bogdanowicz, Janusz Halak [wideo]

Rozmowa dnia
Rozmowa dnia
PR PiK - Rozmowa Dnia - Mikołaj Bogdanowicz, Janusz Halak

Gośćmi Rozmowy Dnia byli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i komendant wojewódzki straży pożarnej, nadbrygadier Janusz Halak. Przedstawili kolejną edycję programu pod nazwą „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”, opowiedzieli o zagrożeniach i o tym, jak unikać pożarów i zaczadzeń.

Marcin Kupczyk: „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożaru w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Kampania odbywa się w naszym województwie po raz czwarty.

Mikołaj Bogdanowicz: Po raz czwarty prowadzimy akcję „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. Chcemy uchronić życie i zdrowie mieszkańców naszego województwa. Każde województwo prowadzi akcję informacyjną, z mojego punktu widzenia bardzo istotną. W wyniku pożarów było wiele tragicznych wypadków w naszym regionie w ostatnich tygodniach. Wiele osób ginie w wyniku czadu, który jest cichym zabójcą.

Mamy taki plan, aby działania w obszarze tej akcji zwiększyć na terenie całego naszego województwa, dlatego dzisiaj rozpoczynamy kolejną jej odsłonę. Chcemy dotrzeć przede wszystkim z przekazem do dzieci i młodzieży, którzy są bardzo chłonni tej wiedzy, także do osób starszych, wśród których bardzo często dochodzi do tragicznych wydarzeń.

Przede wszystkim naszym celem jest montowanie czujek, które mają zabezpieczyć i poinformować w danym domu mieszkańców o tym, że jest zagrożenie, aby jak najszybciej podjęli działania ratownicze. Bardzo ważne jest też, w jaki sposób przekazuje się informacje służbom ratunkowym, czyli wykręcając numer 112. Jakie informacje trzeba podawać, aby w skuteczny sposób mogły uratować zdrowie i życie ludzkie.

Przypomnę kilka przykładów, ku przestrodze: Włocławek – trzy osoby podtrute dymem w bloku; Nakło - jedna osoba ranna w wyniku wybuchu butli z gazem w budynku gospodarczym; Unisław - wybuch gazu w dwupiętrowym budynku, ucierpiała jedna osoba; Aleksandrów Kujawski - pożar domu jednorodzinnego, jedna osoba ranna; pożar w kamienicy w Grudziądzu - doszło do przepalenia i zawalenia się stropu, zginęła kobieta i najtragiczniejsze zdarzenie - kobieta i jej trzy małe córeczki zginęły zaczadzone podczas pożaru starej kamienicy w Inowrocławiu. To kilka przykładów z października i listopada. Obrazują, jak łatwo może dojść do dramatu. Jakie są zagrożenia i jak ich uniknąć?

Janusz Halak: Czad nie na darmo nazywany jest cichym zabójcą dlatego, że jest całkowicie niewyczuwalny przez nasze zmysły. Nie jest możliwe wykrycie czadu, tlenku węgla bez specjalnego urządzenia. Dlatego czujka tlenku węgla świetnie sprawdzi się w obiektach mieszkalnych i wszędzie tam, gdzie może dojść do wydzielania się go. Taką mamy dzisiaj w studiu. Jest to czujka dwu-funkcyjna, która wykrywa zarówno gazy pożarowe, jak i tlenek węgla. Dzięki wyposażeniu w taką czujkę pomieszczeń, w których przebywają ludzie, możemy uchronić życie i zdrowie swoje i najbliższych.

Chciałbym bardzo zaapelować do mieszkańców, aby dokonywali zakupu tego typu czujek. Jako Państwowa Straż Pożarna prowadzimy bardzo szeroko zakrojoną kampanię społeczną. Staramy się docierać bezpośrednio do ludzi, ale również do instytucji, które zarządzają obiektami, zajmują się sprawami bezpieczeństwa – tak, żeby przekonywać mieszkańców, żeby wyposażali się w takie czujki.

W tym roku zdarzeń z tlenkiem węgla do 4 listopada mieliśmy aż 174, było w nich 57 osób rannych, na szczęście nie mieliśmy ofiar śmiertelnych. Mówię tu o zdarzeniach z tlenkiem węgla, natomiast rzeczywiście śmierć matki i trzech córek w Inowrocławiu była jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w ostatnich latach, w naszym województwie. Związana była z oddziaływaniem gazów pożarowych. Trzeba pamiętać, że w pożarach budynków mieszkalnych - szczególnie w starej substancji mieszkaniowej, gdzie mamy do czynienia z palnymi elementami konstrukcyjnymi – do rozprzestrzeniania się ognia dochodzi bardzo szybko i intensywnie. Jednocześnie dochodzi też wtedy do wydzielania bardzo dużej ilości gorących i trujących toksycznych gazów pożarowych – między innymi również tlenku węgla. Tego typu pożarów w budynkach mieszkalnych mieliśmy w tym roku 1303. Również do 4 listopada było 116 osób rannych i 22 ofiary śmiertelne. To bardzo duże żniwo, które niosą za sobą pożary.

Jakie błędy popełniamy my sami, bo przecież nasze bezpieczeństwo w dużej mierze jest w naszych rękach?

– Jeżeli chodzi o zaniechania, to jest to brak przeglądu przewodów dymowych, przewodów wentylacyjnych. To są również braki w przeglądach instalacji elektrycznych, gazowych. Natomiast działania niepożądane, które mogą doprowadzić do wydzielania tlenku węgla to są braki w przeglądach instalacji grzewczych, szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z piecami z otwartą komorą spalania. W dzisiejszych czasach są bardzo szczelne okna w mieszkaniach. Kiedy dostęp powietrza jest ograniczony, przy niepełnym spalaniu może dochodzić właśnie do wydzielania tlenku węgla. (...)

Zobacz także

2019-12-12, godz. 06:00 Prof. Maciej Świątkowski [wideo] Do Parlamentu wraca sprawa ewentualnego utworzenia w Bydgoszczy samodzielnej uczelni medycznej. Za kilka dni ma się odbyć pierwsze czytanie obywatelskiego pro ... » więcej 2019-12-11, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski [wideo] O kryzysie spowodowanym brakiem dymisji szefa Najwyższej Izby Kontroli oraz o rozwijającej się nieformalnej kampanii prezydenckiej rozmawialiśmy podczas Rozmo ... » więcej 2019-12-10, godz. 06:14 Maciej Glamowski Grudziądz zaciska pasa. Najbardziej zadłużony szpital w Polsce ma na minusie ponad pół miliarda złotych. Obciąża to budżet miasta, które musi spłacać długi le ... » więcej 2019-12-09, godz. 06:11 Bartosz Kownacki Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Bartosz Kownacki, wybrany niedawno do Krajowej Rady Sądownictwa, a tematem rozmowy była reforma wymiaru sprawiedliwości i jej ... » więcej 2019-12-06, godz. 06:03 Marcin Wroński Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, inowrocławski radny, który został powołany na wicedyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Pytal ... » więcej 2019-12-05, godz. 06:00 Michał Zaleski [wideo] Co z rosnącym zadłużeniem Torunia? Czy miasto będzie musiało ograniczać inwestycje? Jak kondycja finansowa miasta ma się do organizacji festiwalu Camerimage. ... » więcej 2019-12-04, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich Jaki jest stan finansów Bydgoszczy i potrzebne miastu inwestycje? Poza tym o ewentualnej odbudowie zachodniej pierzei Starego Rynku. Rozmowa Dnia z szefem klu ... » więcej 2019-12-03, godz. 06:22 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Pytaliśmy między innymi o plany legislacyjne na najbliższą kadencję ... » więcej 2019-12-02, godz. 06:15 Piotr Tomaszewski [wideo] – Bardzo trudne jest znalezienie oszczędności w budżecie miasta. Wciąż mam nadzieję, że środki utracone z powodu obniżki podatków, rząd jakoś samorządom zreko ... » więcej 2019-11-29, godz. 06:22 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy dnia był poseł Mariusz Kałużny, wybrany do Sejmu z okręgu toruńsko - włocławskiego, były szef Centralnego Ośrodka Sportu. O planach na sejmową ... » więcej
45678