Poniedziałek, 24 lutego 2020 r.   Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-11-04, 07:49 Michał Jędryka

Radosław Sajna [wideo]

Radosław Sajna. Fot. Archiwum
Radosław Sajna. Fot. Archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa dnia - Radosław Sajna
Gościem Rozmowy jest medioznawca, prof. Radosław Sajna. Podczas Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wierzchosławicach lider tej partii Władysław Kosiniak-Kamysz sugerował swój start w wyborach jako kandydat opozycji, Tomasz Lis nazywa go ministrantem, bo ten wspomniał na fejsbuku świętą Ritę. Poseł Jaskóła wykrzyczał „jak ja was czerwone bydlaki nienawidzę” do radnych którzy usunęli ulicę Fieldorfa Nila i ich partyjnych kolegów. Rafał Ziemkiewicz woła o kaftany bezpieczeństwa dla dziennikarzy TVN-u. Czy medialny sukces polityczny wymaga wojny? Czego jeszcze możemy się spodziewać przed wyborami prezydenckimi? O tym między innymi rozmawiamy z profesorem Sajną.

Michał Jędryka: Szef Rady Europejskiej cały czas wprawdzie nie ogłosił, czy ma zamiar powrócić do polskiej polityki, ale Wirtualna Polska informuje, że z tajnego sondażu zleconego przez Donalda Tuska zaraz po wyborach parlamentarnych ma wynikać, że ewentualny start byłego premiera w wyborach prezydenckich byłby dla niego bardzo ryzykowny, a to dlatego, że Donald Tusk ma bardzo duży elektorat negatywny. Myśli pan, że start Donalda Tuska w wyborach prezydenckich jest nadal realny?

Radosław Sajna: Atmosfera medialna wokół tej sprawy rzeczywiście wskazuje, że jest to coraz mniej prawdopodobne. Donald Tusk dużo by ryzykował startując w wyborach prezydenckich. Na razie może się pozycjonować jako prezydent Europy, czy jak niektórzy mówią król Europy, porażka w wyborach prezydenckich byłaby porażką w jego karierze, a gdyby zakończył karierę polityczną na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej to byłoby to zwieńczenie dobrej kariery. Potem mógłby już żyć z bardzo wysokiej emerytury, która już w mediach nawet jest wyliczona.

Drugim kandydatem opozycji, który mógłby mieć szansę w wyborach prezydenckich jest Władysław Kosiniak-Kamysz. W Wierzchosławicach podczas rady naczelnej PSL, nie złożył on jednoznacznej deklaracji, ale powiedział, że jest gotowy do debat, do dyskusji, przy wyłonieniu kandydata, na współpracę ze wszystkimi środowiskami, które chcą prezydenta niezależnego wszystkich Polaków. Czy myśli pan, że jest to deklaracja startu wyborach i chęci reprezentowania całej opozycji?

Wygląda na to, że Władysław Kosiniak-Kamysz został namaszczony niejako przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska - tak sugerują różne źródła medialne. Zdaje się, że Donald Tusk chce osłabić potencjalnych kandydatów Grzegorza Schetyny, ale to są medialne spekulacje. Władysław Kosiniak-Kamysz jest rzeczywiście pierwszym kandydatem opozycji jasno zadeklarowanym, ale czy ma szansę być głównym kandydatem opozycji? Nie jestem pewien.

Nie odbyło się jeszcze pierwsze posiedzenie parlamentu, a wokół wyborów prezydenckich rozpalają się coraz większe emocje m.in. wokół kandydatury Władysława Kosiniaka-Kamysza, bo kiedy zasugerował swój start w wyborach, Tomasz Lis nazwał go ministrantem, a nazwał go tak, bo Kosiniak-Kamysz wspomniał na jednym z portali społecznościowych świętą Ritę. Czy taki sposób rozpalania emocji to dobry sposób na uprawianie polityki?

Niestety jest coraz więcej złych emocji w polskiej polityce, nawet zniechęcającej wielu ludzi do polityki, aczkolwiek też powodującej, że coraz więcej ludzi się angażuje, patrząc na frekwencję w wyborach ostatnich, okazuje się, że coraz więcej ludzi angażuje się w tę politykę i coraz więcej mamy wyrazistych wypowiedzi, które są hejterskimi wypowiedziami. Natomiast może Tomasz Lis miał na myśli to, że kandydat czy kontrkandydat dla Andrzeja Dudy powinien być bardziej, mówiąc brutalnie - chamowaty, a nie ministrant. Być może ktoś, kto by był tak radykalny w swoich wypowiedziach właśnie jak Tomasz Lis, być może miał nawet na myśli siebie samego, bo już dawno było wiadomo, że miał takie aspiracje, choć to się wydaje mało realne, może szuka kogoś na wzór samego siebie. (...).
Zobacz także

2019-12-12, godz. 06:00 Prof. Maciej Świątkowski [wideo] Do Parlamentu wraca sprawa ewentualnego utworzenia w Bydgoszczy samodzielnej uczelni medycznej. Za kilka dni ma się odbyć pierwsze czytanie obywatelskiego pro ... » więcej 2019-12-11, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski [wideo] O kryzysie spowodowanym brakiem dymisji szefa Najwyższej Izby Kontroli oraz o rozwijającej się nieformalnej kampanii prezydenckiej rozmawialiśmy podczas Rozmo ... » więcej 2019-12-10, godz. 06:14 Maciej Glamowski Grudziądz zaciska pasa. Najbardziej zadłużony szpital w Polsce ma na minusie ponad pół miliarda złotych. Obciąża to budżet miasta, które musi spłacać długi le ... » więcej 2019-12-09, godz. 06:11 Bartosz Kownacki Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Bartosz Kownacki, wybrany niedawno do Krajowej Rady Sądownictwa, a tematem rozmowy była reforma wymiaru sprawiedliwości i jej ... » więcej 2019-12-06, godz. 06:03 Marcin Wroński Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, inowrocławski radny, który został powołany na wicedyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Pytal ... » więcej 2019-12-05, godz. 06:00 Michał Zaleski [wideo] Co z rosnącym zadłużeniem Torunia? Czy miasto będzie musiało ograniczać inwestycje? Jak kondycja finansowa miasta ma się do organizacji festiwalu Camerimage. ... » więcej 2019-12-04, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich Jaki jest stan finansów Bydgoszczy i potrzebne miastu inwestycje? Poza tym o ewentualnej odbudowie zachodniej pierzei Starego Rynku. Rozmowa Dnia z szefem klu ... » więcej 2019-12-03, godz. 06:22 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Pytaliśmy między innymi o plany legislacyjne na najbliższą kadencję ... » więcej 2019-12-02, godz. 06:15 Piotr Tomaszewski [wideo] – Bardzo trudne jest znalezienie oszczędności w budżecie miasta. Wciąż mam nadzieję, że środki utracone z powodu obniżki podatków, rząd jakoś samorządom zreko ... » więcej 2019-11-29, godz. 06:22 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy dnia był poseł Mariusz Kałużny, wybrany do Sejmu z okręgu toruńsko - włocławskiego, były szef Centralnego Ośrodka Sportu. O planach na sejmową ... » więcej
45678