Poniedziałek, 24 lutego 2020 r.   Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-10-31, 06:45 Michał Jędryka

Joanna Borowiak

Joanna Borowiak./fot. archiwum
Joanna Borowiak./fot. archiwum
Rozmowa Dnia - Joanna Borowiak
Gościem Rozmowy dnia była pani poseł Joanna Borowiak, którą zapytaliśmy
między innymi o prognozy na pierwsze 100 dni nowej kadencji Sejmu, a także o ważne miejsca pamięci we Włocławku i okolicach.

Michał Jędryka: Jakie pani zdaniem tematy powinny być pierwszymi, którymi zajmuje się nowy Sejm, ale oczywiście po wyborze swoich władz, marszałka i wicemarszałków.

Z całą pewnością, pierwszymi tematami, którymi zajmie się nowy Sejm, to będzie zapowiadana przez pana premiera Mateusza Morawieckiego i pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego pierwsza piątka na 100 dni pracy rządu. Wczoraj odbyło się spotkanie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości z udziałem szefów Zjednoczonej Prawicy. Potwierdzono rekomendacje Mateusza Morawieckiego na urząd Prezesa Rady Ministrów, a także ustalono strukturę Rady Ministrów. Trwają w tej chwili intensywne rozmowy. Należy powiedzieć o tym, że Polacy pokazali, że wyważony program Prawa i Sprawiedliwości zwyciężył, ale ta deklarowana „piątka” to zadanie na 100 pierwszych dni rządu i z całą pewnością podejmiemy te działania. Chodzi o mały ZUS dla mikro i małych przedsiębiorców, o trzynastą i czternastą emeryturę w 2020 i w 2021 roku, o pakiet kontrolnych badań profilaktycznych dla Polaków, ze szczególnym uwzględnieniem czynników ryzyka chorób nowotworowych i kardiologicznych, a także plan na rzecz równych dopłaty dla polskich rolników. Wszyscy już znają bardzo dobrą wiadomość, mamy komisarza Janusza Wojciechowskiego, który deklaruje, że będzie walczył o ten budżet. Tymi tematami zajmiemy się w pierwszej kolejności. Zrobimy tak, jak w 2015 roku, gdy po poprzednich wyborach parlamentarnych, również przystąpiliśmy do prac związanych z deklaracjami złożonymi Polakom w wyborach parlamentarnych, ponieważ wiarygodność jest ze znakiem firmowym drużyny Prawa i Sprawiedliwości.


Jeszcze jest program stu obwodnic...

Tak, tak, to jeden z elementów piątki, dziękuję za przypomnienie...

Dlatego chciałem o to zapytać. Wczoraj gość Radia PiK, poseł SLD Jan Szopiński deklarował działanie wszystkich posłów z regionu, żeby ta infrastruktura drogowa w województwie mogła się poprawiać ...


To bardzo cieszy! Może to będzie jaskółka tego, że opozycja sejmowa tym razem, w dziewiątej kadencji Sejmu, zacznie być opozycją konstruktywną, może któreś z opozycyjnych ugrupowań narzuci taki styl pracy. Bo nie można powiedzieć o upływającej kadencji, że mieliśmy konstruktywną opozycję. Raczej mieliśmy opozycję, która robiła dużo szumu i przedstawiała program anty PiS...

Jeśli chodzi o sam Włocławek, to w tej chwili ma dosyć dobrą infrastrukturę, ze względu na to, że leży przy autostradzie, natomiast jest sporo miejscowości wokół Włocławka, które na tę obwodnicę z całą pewnością czekają. Które powinny być pierwsze?

Z całą pewnością będziemy zabiegać o to, żeby jedną z pierwszych obwodnic, ponieważ taka jest potrzeba, była obwodnica Brześcia. Chcę przypomnieć działania, które prowadziliśmy wspólnie, jako drużyna dobrej zmiany, z panem ministrem Krzysztofem Czabańskim, z panem ministrem Krzysztofem Ardanowskim. Byłam na spotkaniu z panem burmistrzem Brześcia, gdzie padła zapowiedź jeszcze w tym roku przekazania 500 tys. zł na dokumentację tej obwodnicy od premiera Mateusza Morawieckiego. Przypomnę, że udało się, przy moim dużym udziale, doprowadzić do podpisania na przełomie 2016 i 2017 roku, porozumienia marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, ówczesnego burmistrza Brześcia i starostę powiatu. Marszałek zobowiązał się współfinansować w kwocie 20 mln złotych budowy tej obwodnicy. Lipno też potrzebuje obwodnicy, tych miast jest wiele (...).

Zobacz także

2019-12-12, godz. 06:00 Prof. Maciej Świątkowski [wideo] Do Parlamentu wraca sprawa ewentualnego utworzenia w Bydgoszczy samodzielnej uczelni medycznej. Za kilka dni ma się odbyć pierwsze czytanie obywatelskiego pro ... » więcej 2019-12-11, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski [wideo] O kryzysie spowodowanym brakiem dymisji szefa Najwyższej Izby Kontroli oraz o rozwijającej się nieformalnej kampanii prezydenckiej rozmawialiśmy podczas Rozmo ... » więcej 2019-12-10, godz. 06:14 Maciej Glamowski Grudziądz zaciska pasa. Najbardziej zadłużony szpital w Polsce ma na minusie ponad pół miliarda złotych. Obciąża to budżet miasta, które musi spłacać długi le ... » więcej 2019-12-09, godz. 06:11 Bartosz Kownacki Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Bartosz Kownacki, wybrany niedawno do Krajowej Rady Sądownictwa, a tematem rozmowy była reforma wymiaru sprawiedliwości i jej ... » więcej 2019-12-06, godz. 06:03 Marcin Wroński Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, inowrocławski radny, który został powołany na wicedyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Pytal ... » więcej 2019-12-05, godz. 06:00 Michał Zaleski [wideo] Co z rosnącym zadłużeniem Torunia? Czy miasto będzie musiało ograniczać inwestycje? Jak kondycja finansowa miasta ma się do organizacji festiwalu Camerimage. ... » więcej 2019-12-04, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich Jaki jest stan finansów Bydgoszczy i potrzebne miastu inwestycje? Poza tym o ewentualnej odbudowie zachodniej pierzei Starego Rynku. Rozmowa Dnia z szefem klu ... » więcej 2019-12-03, godz. 06:22 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Pytaliśmy między innymi o plany legislacyjne na najbliższą kadencję ... » więcej 2019-12-02, godz. 06:15 Piotr Tomaszewski [wideo] – Bardzo trudne jest znalezienie oszczędności w budżecie miasta. Wciąż mam nadzieję, że środki utracone z powodu obniżki podatków, rząd jakoś samorządom zreko ... » więcej 2019-11-29, godz. 06:22 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy dnia był poseł Mariusz Kałużny, wybrany do Sejmu z okręgu toruńsko - włocławskiego, były szef Centralnego Ośrodka Sportu. O planach na sejmową ... » więcej
45678