Poniedziałek, 24 lutego 2020 r.   Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-10-30, 06:00 Michał Jędryka/Redakcja

Jan Szopiński [wideo]

Jan Szopiński/fot. Archiwum
Jan Szopiński/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Jan Szopiński
Gościem Rozmowy Dnia był poseł-elekt Jan Szopiński. Pytaliśmy go m.in., czy Lewica w nowym Sejmie będzie bardziej liberalna czy bardziej socjalna?

Michał Jędryka: To Pana pierwsza kadencja sejmowa. Czym będzie Pan chciał się zająć w Sejmie? W jakich komisjach się Pan widzi?

Jan Szopiński: To rzeczywiście moja pierwsza kadencja sejmowa – powiem więcej – ja do Sejmu RP kandydowałem też po raz pierwszy, więc to dla mnie debiut absolutny. Przez ostatnie 4 lata byłem pracownikiem Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego. Jak mnie tam spotykali lekarze i personel, to było wielkie oczekiwanie, abym występował w komisji zdrowia. Przez 8 lat w sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, wtedy kiedy byłem wicemarszałkiem, odpowiadałem też za tę sferę życia w regionie, więc to jest naturalne, że chciałbym się realizować w komisji zdrowia. Druga ważna dla mnie jest komisja samorządu terytorialnego i administracji – to też wynika z moich zainteresowań, bo od 1998 roku albo byłem wicemarszałkiem województwa, albo byłem radnym – bądź województwa, bądź miasta i w związku z tym sposób funkcjonowania polskiego samorządu, jego wpływ i rola na nasze życie społeczne i publiczne, musi być siłą rzeczy przedmiotem mojego zainteresowania.Sama Lewica będzie miała jeden klub czy klubów powstanie więcej? Na przykład Wiosna ma 17 posłów. Będzie chciała otworzyć swój?

– Wydaje mi się, że będzie jeden wspólny klub Lewicy. Pozostaje do dyskusji, czy Partia Razem będzie kołem wewnątrz 49 posłów wybranych z listy Lewicy, czy będzie to koło funkcjonujące obok. Natomiast – jeśli idzie o kwestie pomiędzy Sojuszem Lewicy Demokratycznej, a Wiosną, to na dziś organy partyjne SLD wypowiedziały się w sprawie współpracy – z jednej strony na forum Sejmu w jednym klubie z Partią Wiosna, a z drugiej – w kwestii dotyczącej możliwości budowania wspólnych struktur na terenie całego kraju. Myślę, że to jest pochodna tego, czego oczekiwali od nas wyborcy, którzy dali Sojuszowi w wyborach do Sejmu pewien bonus. Polegał na tym, że poszliśmy razem do wyborów i że wyborcy docenili to, i zagłosowali na Lewicę.


Wyborcy docenili, ale właściwie jaki element spaja tę układankę – SLD, Wiosnę i Partię Razem? Każde z tych ugrupowań ma jednak inne priorytety, inną historię, inne też pozycje programowe.

– Tak to z zewnątrz można oceniać, natomiast niewątpliwie te partie idąc do wyborów reprezentowały idee Lewicy, świeckiego państwa, praw kobiet, polityki społecznej. Był to wspólny program, który te trzy ugrupowania reprezentowały w kampanii wyborczej pod wspólnym szyldem Sojusz Lewicy Demokratycznej–Lewica. Teraz to wszystko zostanie przetransponowane na działalność poselską – bliższą i dalszą. Cztery lata przed nami, w związku z czym nie wszystko należy od razu z tego programu realizować, niemniej trzeba być konsekwentnym, bo wyborcy cenią bardzo konsekwencję. Jest dla nich ważne, aby programy nie były tylko pisane na wybory, ale były potem realizowane i prezentowane w Sejmie. (...)
Zobacz także

2019-12-12, godz. 06:00 Prof. Maciej Świątkowski [wideo] Do Parlamentu wraca sprawa ewentualnego utworzenia w Bydgoszczy samodzielnej uczelni medycznej. Za kilka dni ma się odbyć pierwsze czytanie obywatelskiego pro ... » więcej 2019-12-11, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski [wideo] O kryzysie spowodowanym brakiem dymisji szefa Najwyższej Izby Kontroli oraz o rozwijającej się nieformalnej kampanii prezydenckiej rozmawialiśmy podczas Rozmo ... » więcej 2019-12-10, godz. 06:14 Maciej Glamowski Grudziądz zaciska pasa. Najbardziej zadłużony szpital w Polsce ma na minusie ponad pół miliarda złotych. Obciąża to budżet miasta, które musi spłacać długi le ... » więcej 2019-12-09, godz. 06:11 Bartosz Kownacki Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Bartosz Kownacki, wybrany niedawno do Krajowej Rady Sądownictwa, a tematem rozmowy była reforma wymiaru sprawiedliwości i jej ... » więcej 2019-12-06, godz. 06:03 Marcin Wroński Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, inowrocławski radny, który został powołany na wicedyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Pytal ... » więcej 2019-12-05, godz. 06:00 Michał Zaleski [wideo] Co z rosnącym zadłużeniem Torunia? Czy miasto będzie musiało ograniczać inwestycje? Jak kondycja finansowa miasta ma się do organizacji festiwalu Camerimage. ... » więcej 2019-12-04, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich Jaki jest stan finansów Bydgoszczy i potrzebne miastu inwestycje? Poza tym o ewentualnej odbudowie zachodniej pierzei Starego Rynku. Rozmowa Dnia z szefem klu ... » więcej 2019-12-03, godz. 06:22 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Pytaliśmy między innymi o plany legislacyjne na najbliższą kadencję ... » więcej 2019-12-02, godz. 06:15 Piotr Tomaszewski [wideo] – Bardzo trudne jest znalezienie oszczędności w budżecie miasta. Wciąż mam nadzieję, że środki utracone z powodu obniżki podatków, rząd jakoś samorządom zreko ... » więcej 2019-11-29, godz. 06:22 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy dnia był poseł Mariusz Kałużny, wybrany do Sejmu z okręgu toruńsko - włocławskiego, były szef Centralnego Ośrodka Sportu. O planach na sejmową ... » więcej
45678