Niedziela, 15 grudnia 2019 r.   Imieniny: Niny, Celiny, Waleriana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-10-10, 06:00 Michał Jędryka

Tomasz Latos [wideo]

Tomasz Latos
Tomasz Latos
Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Tomasz Latos, lider listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu w okręgu bydgoskim, a także przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Z posłem Latosem rozmawialiśmy m.in. o rządowych programach w zakresie ochrony zdrowia, o inwestycjach w Bydgoszczy i okolicach, a także o kampusie Akademii Muzycznej.

Michał Jędryka: Tuż przed wyborami odchodzą od nas wybitne postaci z polskiej polityki - wybitni politycy, wybitni ludzie. Wczoraj zmarł minister Szyszko, kilka dni wcześniej Kornel Morawiecki...

Tomaszs Latos: Rzeczywiście. To były niezwykłe osoby. Jeżeli mówimy o Kornelu Morawieckim to mogę śmiało powiedzieć bohater mojej młodości, jak pewnie i wielu innych ludzi i ich mojego pokolenia. Osoba, którą wszyscy podziwialiśmy za niezłomność, determinację, za wiarę w niepodległość, która na szczęście się ziściła. Niezwykła i bardzo bohaterska osoba. Z kolei pan profesor Szyszko to osoba, którą wszyscy niezwykle ceniliśmy za wielką fachowość i nie bardzo rozumieliśmy czasami ataki, które były w niego wymierzone, ponieważ on naprawdę z wielkim oddaniem i przekonaniem walczył o ochronę środowiska, o polskie lasy, o to, żeby Polska pod względem ekologicznym rozwijała się jak najlepiej. Był niezwykle temu oddany. Myślę, że jego zapracowanie też mogło wpłynąć na to tragiczne zdarzenie, ponieważ bardzo ciężko pracował. Kilka dni temu spotkałem go w naszym województwie, przyjechał właściwie na moment, bardzo zapracowany - z jednego spotkania zaraz pędził na kolejne, bo przecież kampania wyborcza. To jest coś, co na pewno jest ogromnym obciążeniem. Tak patrzę po lekarsku, czy to być może mogło też mieć jakiś wpływ na to tragiczne zdarzenie. Wszyscy bardzo współczujemy rodzinie...

W cieniu tych smutnych wydarzeń kończy się kampania wyborcza. To już finisz, ostatnie dni przed ciszą wyborczą. Wczoraj mieliśmy spotkanie w Strzelnie, gdzie pan wojewoda i minister Schreiber mówili mieszkańcom Strzelna, że jedna z tych 100 obwodnic, które zostały zaplanowane, to będzie właśnie obwodnica tego miasta. Ten program na 100 dni po wyborach, to jest program dla konkretnych ludzi?

Tak. Bardzo się cieszę z tej deklaracji. Kwestia obwodnicy Strzelna przewijała się w zasadzie od początku kadencji. Rozmawialiśmy o tym wielokrotnie. Pamiętam takie spotkanie ponad rok temu w Kancelarii Premiera, kiedy spotkaliśmy się z panem premierem Morawieckim, w składzie wszystkich posłów, ja wtedy też jako szef okręgu, i mówiąc o kilku najważniejszych zadaniach - tam też była mowa o mostach i paru innych sprawach - mówiliśmy o obwodnicach. I właśnie między innymi była mowa o obwodnicy Strzelna jako tej najbardziej potrzebnej w regionie, można powiedzieć wręcz klasyczny przykład z racji ważności zadania, które było wcześniej przez naszych poprzedników przez całe lata odkładane. Stąd wspaniale, że ta deklaracja ze strony pana premiera padła, ja premierowi ogromnie za to dziękuję. Będziemy mogli z dumą o tym mówić w kolejnej już kadencji i przede wszystkim cieszyć się będziemy wraz mieszkańcami, że będzie tam w końcu bezpieczniej i czyściej.

Byłem na tym spotkaniu i mieszkańcy Strzelna mówili, że to zadanie jest odkładane nawet nie tylko za poprzedników, ale właściwie od 40 lat.

Taka jest prawda, bo odkąd sięgam pamięcią, to o tym była mowa. Pamiętam też jak jeździłem na spotkanie do Strzelna, to w zasadzie nie było spotkania, żeby o tym nie mówi ono. Mówiono oczywiście też często o drugiej sprawie - o służbie zdrowia i pewnym konflikcie między Strzelnem a Mogilnem, ale przede wszystkim i niezależnie od poglądów politycznych i opcji wszyscy mówili o obwodnicy. Stąd bardzo się cieszę i bardzo dziękuję panu premierowi za tę deklarację. Cieszę się że wyciągnięto też pewne wnioski z notatek, które pan premier sobie robił na tym spotkaniu rok temu.

Wspomniał pan o ochronie zdrowia. Jest pan w nią mocną zaangażowany również jako przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Oddano między innymi nowy oddział ortopedii w Szpitalu Biziela w Bydgoszczy.

Tak. Wczoraj była kolejna w tej kadencji uroczystość w Bizielu, tym razem związana z remontem oddziału ortopedii, ale wcześniej przecież i kardiologia i różne inne zadania, które były realizowane. Szpital Biziela to wielki w moim przekonaniu sukces mijającej kadencji. W tej sprawie mogę śmiało powiedzieć, że również mój osobisty sukces, bo postawiłem sobie jako punkt honoru załatwienie tej sprawy. Myślę o wieloletnim programie inwestycyjnym rozbudowy i modernizacji remontu Szpitala im. Biziela. To jest kwota 340 mln zł. Rzecz bez precedensu, bo dyrekcja szpitala mówiła, że w przeszłości wielu posłów przychodziło, obiecywało i mówiło że to da się zrealizować. Nie było to realizowane. W końcu my za naszych rządów taką decyzję podjęliśmy. A tak przy okazji mogę powiedzieć śmiało, że tylko dla bydgoskich szpitali to jest kwota około 400 mln zł, które w ciągu tylko tych czterech lat, tej kadencji, do tych szpitali napłynęła. A można jeszcze mówić przecież o innych szpitalach w regionie, więc to są jeszcze większe kwoty. Można też mówić o innych, mniejszych zadaniach, chociażby karetki, które nie tak dawno były oddawane. Też bardzo potrzebne zadanie, zwiększające bezpieczeństwo pacjentów w ramach ratownictwa medycznego.

A patrząc trochę szerzej na ochronę zdrowia pan również o tym mówił podczas konwencji w Bydgoszczy podczas spotkania z Jarosławem Kaczyńskim, że reforma ochrony zdrowia to temat na pewno nie na jedną kadencję, a wciąż jeszcze narzekamy na kolejki do specjalistów, na długi czas oczekiwania, ale wspominał pan o tym, że pojawiły się pierwsze jaskółki poprawy.

Myślę, że wszyscy musimy mieć świadomość, że reforma w służbie zdrowia we wszystkich krajach, a znam te reformy z różnych krajów, to nigdzie nie była to jedna kadencja. To były 2 - 3 kadencje. My mamy ambitny plan, żeby to zrealizować w dwóch kadencjach. Stworzyliśmy dobre podwaliny do tego, aby to zrobić. Przede wszystkim podwaliny finansowe, ale również i organizacyjne. Zmiany dotyczące POZ, gdzie będzie wydzielona kwota pieniędzy na diagnostykę. To spowoduje, że część tych porad od specjalistów przesunie się do POZ. Bardzo dobrze - tak jest na świecie. To jest kwestia informatyzacji, kwestia sieci szpitali, rozliczeń ryczałtowych. To jest kwestia wielu innych zadań, ale na początek i przede wszystkim zwiększenia finansowania. Pamiętam jak ś.p. pan profesor Religa marzył o tym. Miał taki projekt, powiem więcej ten projekt był w Sejmie, o zwiększeniu nakładów do 6 proc. PKB. I za naszych poprzedników, czyli jak skończyły się pierwsze rządy Prawa i Sprawiedliwości, przez 8 lat nic się w tej dziedzinie działa. Nawet jeden z wiceministrów zdrowia rządu Platformy powiedział mi wówczas: Szkoda, że nie rządziliście kilka miesięcy dłużej, by ta potrzebna ustawa była przyjęta, nam byłoby łatwiej. I trzeba było czekać do ponownych rządów Prawa i Sprawiedliwości, aby wrócić do tego projektu 6 proc. Produktu Krajowego Brutto. Jest to realizowane i bardzo dobrze. I tak mógłbym jeszcze wymieniać wiele innych ważnych zagadnień i spraw, ale tak jak powiedziałem - podwaliny zostały stworzone. Również coraz więcej pielęgniarek odbiera prawo wykonywania zawodu, więc mamy już pomału odwracanie tej tendencji wyjazdów i myślę, że będzie coraz więcej i lekarzy i pielęgniarek.

Chciałbym jeszcze zapytać o kulturę, bo tutaj pan był również mocno zaangażowany w sprawie powstania kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, ale potem posłowie opozycji zarzucili panu, że tych pieniędzy nie ma.

Trzeba umieć czytać ustawę budżetowa, a jak się nie umie czytać ustawy budżetowy - no, chyba że ktoś ma złą wolę i świadomie mówi opinii publicznej nieprawdę. Zakładam, że jeden z posłów opozycji po prostu tylko nie umie czytać ustawy budżetowej i twierdził, że tych pieniędzy w projekcie budżetu na przyszły rok nie ma. Otóż one są, na kwotę blisko 52 milionów zł i zapewniam, że również i w kolejnych latach pieniądze na budowę kampus będą. To jest kwota blisko 300 mln zł i Akademia Muzyczna, powiem więcej Bydgoszcz, będzie zupełnie inna, na innym poziomie jeżeli ten projekt będzie zrealizowany. Zresztą jest wiele innych, mniejszych rzeczy w kulturze, które warto podkreślić - remont muzeum, na które poszły pieniądze centralne czy też spektakularne wręcz doposażenia Opery Nova czy Filharmonii Pomorskiej. W przypadku Opery Nova to była kwestia remontu sceny, filharmonia to oczywiście instrumenty, ale też wiele innych spraw. To naprawdę miliony, na które obie te instytucje czekały, a których być może by się nie doczekały, gdyby nie decyzje rządu Prawo i Sprawiedliwości.

Na zakończenie, jak pan podsumuje tę kampanię wyborczą - to, co się działo w ciągu ostatnich miesięcy?

Kampania wyborcza była, czy jest jeszcze, dość zadziwiająco spokojna. Może to dobrze. Myślę, że „jedynki” na wszystkich listach to na szczęście osoby, które się różnią politycznie, ale nie mogę im zarzucić, że działają jakoś bardzo nieelegancko w polityce. Nie, tak nie jest, więc być może dlatego ta kampania jest dość spokojne i wyważona, jednocześnie to było tak, jak jest w naszym haśle: „Dobry czas dla Polski”. Te 4 lata to był dobry czas dla Polski - programy społeczne: 500 plus, 13. emerytura i wiele, wiele innych. Liczne drogi lokalne, poszło na nie kilkakrotnie więcej pieniędzy niż za naszych poprzedników i wreszcie ważne obietnice na nową kadencję: 13. i 14. emerytura, pakiet badań profilaktycznych, podwyższenie pensji minimalnej do 3, a później 4 tys. zł i wiele innych spraw, które naprawdę będziemy realizować dla dobra Polski i dla dobra Polaków, bo Polakom to się po prostu należy. Uprzejmie proszę idźcie Państwo 13 października na wybory. Namawiam i zapraszam.wybory

Zobacz także

2019-11-01, godz. 06:00 ks. Dariusz Okoński Kim według Kościoła Katolickiego są święci? Ilu świętych zamieszkuje niebo? Co oznacza „świętych obcowanie”? Na czym polega życie wieczne? Jak dzieci postrzeg ... » więcej 2019-10-31, godz. 06:45 Joanna Borowiak Gościem Rozmowy dnia była pani poseł Joanna Borowiak, którą zapytaliśmy między innymi o prognozy na pierwsze 100 dni nowej kadencji Sejmu, a także o ważne mie ... » więcej 2019-10-30, godz. 06:00 Jan Szopiński [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł-elekt Jan Szopiński. Pytaliśmy go m.in., czy Lewica w nowym Sejmie będzie bardziej liberalna czy bardziej socjalna? Michał Jędr ... » więcej 2019-10-29, godz. 06:00 Ryszard Bober [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był Ryszard Bober, senator PSL. Polityk skomentował protesty wyborcze, które dotyczą także jego wyboru do izby wyższej, odniósł się do ... » więcej 2019-10-28, godz. 06:03 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był radny Jarosław Wenderlich, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w bydgoskiej Radzie Miasta, a rozmawiać będziemy między innymi ... » więcej 2019-10-25, godz. 06:57 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, lider Konfederacji w Bydgoszczy. Polityk komentował nowy podział sceny politycznej: wejście do Sejmu Lewicy i Konf ... » więcej 2019-10-24, godz. 06:03 Tomasz Latos [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Tomasz Latos, a rozmawialiśmy między innymi o rozpoczynającej się kadencji Sejmu, a także o sporze w bydgoskiej Radzie Miasta o ... » więcej 2019-10-23, godz. 06:03 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Dariusz Kurzawa, poseł-elekt PSL. Pytaliśmy polityka o to, czym zajmie się w Parlamencie, jakie sprawy naszego regionu są do załatwie ... » więcej 2019-10-22, godz. 06:00 Kosma Złotowski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był europoseł Kosma Złotowski, którego pytaliśmy między innymi o głosowanie w Parlamencie Europejskim nad wyborem K ... » więcej 2019-10-21, godz. 06:02 Łukasz Schreiber [wideo] Gościem Rozmowy dnia był minister Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w kancelarii premiera, równocześnie wybrany posłem kolejnej kadencji, a rozmawialiśmy międ ... » więcej
23456