Czwartek, 23 stycznia 2020 r.   Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-10-04, 06:00 Marcin Kupczyk/Redakcja

Łukasz Schreiber [wideo]

Łukasz Schreiber
Łukasz Schreiber
PR PiK - Rozmowa Dnia - Łukasz Schreiber
Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w kancelarii premiera. Polityka pytaliśmy o jego stosunek do przedwyborczych sondaży oraz o analizy, według których elektorat rządzącej partii nie należy do najbardziej zmotywowanych do pójścia na wybory. Pytaliśmy także o to, czy prezes Prawa i Sprawiedliwości odpowie na wezwania, by stanął do debaty z liderami opozycji.


Marcin Kupczyk: Im wyższa frekwencja, tym lepszy wynik partii rządzącej – tak wynika z wewnętrznych symulacji, do których dotarł Dziennik Gazeta Prawna. Prawo i Sprawiedliwość sprawdziło, jak liczba głosujących mogłaby wpłynąć na wyniki wyborów. Wzięto pod uwagę frekwencję na trzech różnych poziomach – 53, 57 i 59 proc. W każdym z tych wariantów wygrywa PiS, mając 45, 48 i 53 proc. głosów. W mandatach przeliczyłoby się to na – od 238 do nawet 278. Wyniki badań mają pokazywać, dlaczego partia rządząca na ostatniej prostej kampanii walczy o jak największą frekwencję. To prawda?
Łukasz Schreiber: Oczywiście, że walczymy o jak najwyższą frekwencję. Im więcej Polaków pójdzie do urn, tym mandat dla zwycięzcy jest silniejszy. Im więcej Polaków idzie do urn, to znaczy, że tym większa jest akceptacja wielu działań. Kto by pomyślał jeszcze niedawno, że tak będzie?
Przy wyborach europejskich pamiętam radość z wysokiej frekwencji. I prognozy, że opozycja na pewno wygrywa. Okazało się coś zupełnie innego. Pewnie dlatego, że dotąd wysoka frekwencja w ostatnich kilkunastu latach brała się z tego, że na wybory szły co najwyżej dodatkowe osoby z wielkich miast. Tym razem, w Warszawie na przykład, frekwencja była na podobnym poziomie, co na Podkarpaciu czy w Małopolsce. To bardzo dobrze, że mieszkańcy także mniejszych miejscowości i wsi wzięli odpowiedzialność za to, co się dzieje w Polsce i poszli głosować.
To wszystko pokazuje, że w tym momencie trwa walka naprawdę o każdy głos. Każde sto, tysiąc głosów może zmienić wynik tych wyborów. W naszym okręgu bydgoskim na ostatni mandat - dla PiS czy PSL - miało wpływ 36 głosów. Naprawdę nie jest tak, że te wybory są rozstrzygnięte już dzisiaj, że mój głos nie ma znaczenia.

W ostatnim spocie, który wyprodukowało Prawo i Sprawiedliwość, pewien znany aktor mówi, że wyborów nie wygrywa się leżąc na kanapie.
– Święta prawda – także nie wygrywa się sondażami, ani gdy się popada w pychę. Warto iść głosować, zwłaszcza jeżeli może się głosować pozytywnie – za kimś, a nie przeciwko komuś, bo to znaczy, że jest jakiś wybór, że mamy swoją formację, której chcielibyśmy zaufać.

Jest jeszcze jeden ranking, bardzo interesujący. Dziennik "Rzeczpospolita" razem z jedną z sondażowni sprawdził tzw. wskaźnik mobilizacji Polaków przed wyborami. Zdaniem komentatorów, wyniki dają szansę i nadzieję przedstawicielom opozycji. Pokazują bowiem, że najbardziej zmobilizowany jest elektorat Lewicy. 100% jej wyborców odpowiedziało: "jestem bardzo" lub "jestem raczej zdeterminowany" do udziału w wyborach i głosowania na swoich. Elektorat Koalicji Obywatelskiej ma 90 proc. takich odpowiedzi, natomiast Prawa i Sprawiedliwości - tylko 3/4. Wasi wyborcy są uspokojeni i nie wybierają się na wybory?
– Mam nadzieję, że rzeczywistość będzie inna, ale dlatego też prowadzimy akcję. Tego się nie robi tylko w studiach telewizyjnych czy radiowych. Każdego dnia spotykam się z mieszkańcami – w czwartek byłem w Więcborku, Gostycynie, Kęsowie, Pakości, Złotnikach Kujawskich, w piątek – czyli dziś – jestem w Sępólnie Krajeńskim, Bydgoszczy, Nowej Wsi Wielkiej i Koronowie. Kontakt z ludźmi, rozmowy z są dla mnie i zawsze były czymś ciekawym i czymś, co lubię. Oczywiście chodzi też o to, aby przekonać jak najwięcej osób w bezpośrednich rozmowach, że warto pójść na wybory. Jest coś takiego, że wielu ludzi mówi: "na pewno macie wygraną" i to jest czynnik demobilizujący.
Jak już mówiłem, sondażami nie wygrywa się wyborów, stąd naszym zadaniem dzisiaj jest zmobilizowanie naszych wyborców i uświadomienie, jak ważne jest, by poszli głosować. Mam ogromną nadzieję, że frekwencja będzie wysoka i bardzo dobrze! Niech będzie 100-procentowa mobilizacja elektoratu Lewicy, Koalicji i 100-procentowa mobilizacja elektoratu Prawa i Sprawiedliwości. Wtedy będzie najlepiej, bo wyniki będą najbardziej miarodajne, a zwycięzca będzie miał silny mandat do rządzenia (...)
Zobacz także

2019-11-26, godz. 06:30 Zbigniew Girzyński [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był poseł prof. Zbigniew Girzyński, z którym rozmawialiśmy miedzy innymi o pomyśle upamiętnienia 100-lecia Bitwy Warszawskiej, jak równ ... » więcej 2019-11-25, godz. 06:01 Krzysztof Gawkowski Lewica zawiadamia prokuraturę ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek, w związku z głosowaniami w Sejmie nad wyborem czł ... » więcej 2019-11-22, godz. 06:00 Tomasz Latos [wideo] O zapowiedziach z expose premiera Mateusza Morawieckiego odnoszących się do ochrony zdrowia w Polsce. Gościem Rozmowy Dnia był przewodniczący sejmowej komisji ... » więcej 2019-11-21, godz. 06:00 Radosław Sikorski Gościem Rozmowy dnia był europoseł Radosław Sikorski, z którym rozmawialiśmy między innymi o jego rezygnacji z kandydowania w prawyborach prezydenckich, o sy ... » więcej 2019-11-20, godz. 06:00 Adam Banaszak [wideo] O propozycji zniesienia granicy 30-krotności przeciętnej pensji w gospodarce złożonej przez Porozumienie, a także o expose premiera. Gościem Rozmowy Dnia był ... » więcej 2019-11-19, godz. 06:06 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy dnia był poseł PO Arkadiusz Myrcha. Pytaliśmy go, czy nowa kadencja Parlamentu będzie spokojna i merytoryczna, czy Senat staje się nadzieją op ... » więcej 2019-11-18, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem "Rozmowy dnia" był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o przyjętej w ubiegłym tygodniu rezolucji Parlamentu Europejskiego, krytyk ... » więcej 2019-11-15, godz. 06:33 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wybrany wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Infrastruktury. Rozmawialiśmy o stanie inwestycji w regionie, a także ... » więcej 2019-11-14, godz. 06:00 Zbigniew Sosnowski Gościem "Rozmowy dnia" był Zbigniew Sosnowski, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, wybrany w środę na wicemarszałka województwa. Pytaliśmy go o najważniej ... » więcej 2019-11-13, godz. 06:01 Zbigniew Girzyński Sytuacja polityczna w Sejmie i Senacie przed rozpoczęciem drugiego dnia 1. posiedzenia Sejmu IX kadencji była tematem Rozmowy Dnia z posłem Zbigniewem Girzyńs ... » więcej
34567