Środa, 11 grudnia 2019 r.   Imieniny: Damazego, Waldemara, Daniela
Trzy osoby ranne w zderzeniu dwóch samochodów w Makowiskach, na drodze nr 10 Bydgoszcz-Toruń. Ruch wahadłowy
Trzy osoby ranne w zderzeniu dwóch samochodów w Makowiskach, na drodze nr 10 Bydgoszcz-Toruń. Ruch wahadłowy
Trzy osoby ranne w zderzeniu dwóch samochodów w Makowiskach, na drodze nr 10 Bydgoszcz-Toruń. Ruch wahadłowy
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-10-02, 06:00 Marcin Kupczyk/Redakcja

Bartosz Kownacki [wideo]

Bartosz Kownacki. Fot. Archiwum
Bartosz Kownacki. Fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Bartosz Kownacki
Komentarz do informacji dotyczących możliwości składowania odpadów z warszawskiej oczyszczalni na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz do toczącej się kampanii wyborczej na przykładzie głośnych ostatnio wystąpień blogerki Klaudii Jachiry. Poza tym wspomnienie zmarłego w poniedziałek Kornela Morawieckiego - legendy antykomunistycznej opozycji. Rozmowa Dnia z posłem Prawa i Sprawiedliwości Bartoszem Kownackim.

Marcin Kupczyk: Zaczniemy od smutnej wiadomości – nie żyje Kornel Morawiecki, wieloletni działacz opozycji demokratycznej, jeszcze "Solidarności" walczącej, podziemia, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. To smutna wiadomość i na pewno wielka strata dla polskiej polityki.
Bartosz Kownacki: To była informacja, która z bólem do nas wszystkich dotarła. To był jeden z ostatnich opozycjonistów niepokornych. Miał piękną kartę z czasów opozycji demokratycznej, a potem po 1989 roku też nie akceptował tego wszystkiego, co się w kraju działo. Szczególnie cenię go za współpracę z premierem Janem Olszewskim i z czasów opozycji demokratycznej, ale szczególnie – później ze startu w Ruchu Odbudowy Polski. To były lata 90. i środowisko, które moim zdaniem było bardzo mądre i miało słuszną ocenę całej transformacji, która miała miejsce w Polsce.
To dla nas wszystkich ogromna strata!

Kornel Morawiecki do końca swoich dni wypowiadał się bardzo negatywnie o porozumieniach zawartych przy Okrągłym Stole. Uważał, że Okrągły Stół to była wręcz pomyłka.
- W dużej mierze się pod tym podpiszę. Może samo porozumienie było słuszne - w tym sensie, że nie było innej możliwości obalenia komunizmu i porozumienia się z komunistami. Jednak to wszystko, co stało się dzień po zwycięskich w wyborach 4 czerwca, po porażce komunistów do senatu, było zaskakujące. Bierność dużej części opozycji, dotrzymywanie paktu ze stroną, która już nie miała możliwości paktowej, bo społeczeństwo pokazało, że nie istnieje - z tym wszystkim nie zgadzał się Kornel Morawiecki. Pokazywał niezadowolenie z wszystkiego, co się później działo. Nie zgadzał się, oceniał słusznie, że to wynik błędów, które zostały zawarte podczas porozumień Okrągłego Stołu i kontynuowaniu ich. To jest bardzo ważne - to było kontynuowanie czegoś, co w zmienionej w rzeczywistości nie powinno mieć miejsca. Można było te porozumienia zerwać i inaczej poprowadzić sprawy polskie.
W jakimś sensie Kornel Morawiecki został wynagrodzony ostatnio – najważniejszym polskim wyróżnieniem - odznaczeniem Orła Białego, a także poprzez fakt, że był marszałkiem seniorem tej kadencji, trafił do Parlamentu, mógł pokazywać swoje stanowisko i głosem rozsądku nas wszystkich mobilizować.
Ten piękny życiorys, piękna droga została zakończona, ale dopełniona tym, że w wolnej Polsce wyborcy, obywatele potrafili go uhonorować i został posłem na Sejm.

Przejdźmy do bieżących wydarzeń i bardzo niepokojących informacji, zwłaszcza dla mieszkańców naszego regionu. Okazuje się, że z dużym prawdopodobieństwem odpady z nieczynnej spalarni w Warszawie mogą trafiać na teren naszego województwa. Są przywożone i gdzieś zakopywane, o czym opowiadają świadkowie. Mówił o tym przed kilkoma dniami na antenie Polskiego Radia PiK choćby Ireneusz Stachowiak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Zresztą zwrócił się do prokuratury z tą sprawą.
– To jest niebywała kompromitacja. Okazuje się, że nie tylko Wisłą trafiają ścieki do Bydgoszczy. To nie tylko katastrofa ekologiczna, która już zagraża Bałtykowi, ale także - niestety - w ciężarówkach ścieki przewożone są do naszego regionu.
Cała sprawa oczyszczalni ścieków to jest jeden wielki skandal. Pamiętam argumentację kilka lat temu, kiedy oczyszczalnię budowano. Wydano na nią bodajże 700 milionów złotych, była to najdroższa oczyszczalnia w tej części Europy. Podnoszono, że tak drogiej oczyszczalni nikt jeszcze nie budował i dlaczego takie pieniądze są wydawane, były nawet zarzuty korupcyjne.
Wtedy odpowiedź rządzącej ekipy PO brzmiała: rzeczywiście jest to droga oczyszczalnia, ale będzie to oczyszczanie najwyższej jakości, o najwyższych standardach; musi tyle kosztować, żeby nie było awarii i zagrożenia dla mieszkańców nie tylko Warszawy. Bo tak naprawdę – już nawet nie mówiąc o wywożeniu nieczystości, co się nie mieści w głowie – to ta pierwotna katastrofa w najmniejszym stopniu dotyczy mieszkańców Warszawy (...)...
wybory

Zobacz także

2019-10-30, godz. 06:00 Jan Szopiński [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł-elekt Jan Szopiński. Pytaliśmy go m.in., czy Lewica w nowym Sejmie będzie bardziej liberalna czy bardziej socjalna? Michał Jędr ... » więcej 2019-10-29, godz. 06:00 Ryszard Bober [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był Ryszard Bober, senator PSL. Polityk skomentował protesty wyborcze, które dotyczą także jego wyboru do izby wyższej, odniósł się do ... » więcej 2019-10-28, godz. 06:03 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był radny Jarosław Wenderlich, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w bydgoskiej Radzie Miasta, a rozmawiać będziemy między innymi ... » więcej 2019-10-25, godz. 06:57 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, lider Konfederacji w Bydgoszczy. Polityk komentował nowy podział sceny politycznej: wejście do Sejmu Lewicy i Konf ... » więcej 2019-10-24, godz. 06:03 Tomasz Latos [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Tomasz Latos, a rozmawialiśmy między innymi o rozpoczynającej się kadencji Sejmu, a także o sporze w bydgoskiej Radzie Miasta o ... » więcej 2019-10-23, godz. 06:03 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Dariusz Kurzawa, poseł-elekt PSL. Pytaliśmy polityka o to, czym zajmie się w Parlamencie, jakie sprawy naszego regionu są do załatwie ... » więcej 2019-10-22, godz. 06:00 Kosma Złotowski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był europoseł Kosma Złotowski, którego pytaliśmy między innymi o głosowanie w Parlamencie Europejskim nad wyborem K ... » więcej 2019-10-21, godz. 06:02 Łukasz Schreiber [wideo] Gościem Rozmowy dnia był minister Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w kancelarii premiera, równocześnie wybrany posłem kolejnej kadencji, a rozmawialiśmy międ ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:45 Andrzej Kobiak O roli Senatu w nowej kadencji. Kto powinien zostać marszałkiem tej izby oraz czy - tak jak chce opozycja - wzrośnie rola Senatu, w sytuacji gdy Prawo i Spraw ... » więcej 2019-10-17, godz. 06:00 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Marcin Sypniewski, lider Konfederacji w okręgu bydgoskim. 11 mandatów Konfederacji to sukces czy porażka? W jakich sprawach Konfedera ... » więcej
23456