Niedziela, 29 listopada 2020 r.   Imieniny: Błażeja, Saturnina
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-10-01, 06:00 Michał Jędryka

Dariusz Kurzawa [wideo]

Dariusz Kurzawa
Dariusz Kurzawa
Rozmowa Dnia - Dariusz Kurzawa
Gościem „Rozmowy dnia" we wtorek (1 października) był pan Dariusz Kurzawa, kandydujący do Sejmu z pierwszego miejsca listy PSL Koalicja Polska. Rozmawialiśmy między innymi o możliwych scenariuszach powyborczych, a także o kandydaturze Janusza Wojciechowskiego na komisarza Komisji Europejskiej.

Wczoraj w Rzeczpospolitej ukazał się sondaż IBRIS - u, oceniono w nim, że elektorat Polskiego Stronnictwa Ludowego jest jednym z najsłabiej zmobilizowanych elektoratów. To znaczy, istnieje jakiś margines tego elektoratu, który nie do końca jest zdecydowany, czy pójdzie na wybory. Czy rzeczywiście z pana doświadczenia też tak wynika?

Czasami tak bywa, ale myślę, że mamy jeszcze prawie 2 tygodnie do wyborów, nasi wyborcy też przyglądają się temu, co dzieje się na scenie politycznej, temu co dzieje się w Polskim Stronnictwie Ludowym. Myślę, że w ostatniej, takiej już najważniejszej chwili, podejmą właściwą decyzję i pójdą do wyborów.

No własnie, przyglądają się. Czy połączenie z antysystemowym Kukizem to nie jest połączenie ognia z wodą?

To nie tylko jest Kukiz, bo przecież są Ślązacy także się do nas przyłączyli, i część środowisk prawicowych z Markiem Biernackim na czele. Myślę, że jest to rozwiązanie dobre, szczególnie jeżeli chodzi o południe Polski. Tam, gdzie Polskie Stronnictwo Ludowe miało troszeczkę słabsze listy, troszeczkę słabsze notowania, tam jednak Paweł Kukiz dość mocno nas wspomógł, jeżeli chodzi o wypełnienie tych list. Jego osobista popularności i popularność wielu osób, które są z nim związane, także pomogły. I to także spowoduje, że nasz wynik będzie lepszy, niż gdybyśmy startowali oddzielnie.

Zawsze byliście bliżej Platformy Obywatelskiej, bliżej Koalicji Obywatelskiej, a teraz wydaje się, że próbujecie budować jakiś taki równy dystans, na przykład pojawił się spot o POPiS-ie...

No bez przesady. Staraliśmy się zawsze być tą partią centrum, która potrafi się porozumieć z każdym, bo takie jest nasze hasło do wyborów: „Łączymy Polaków, od prawa, do lewa”. Możemy się z każdym porozumieć, i to jest ta wartość dodana Polskiego Stronnictwa Ludowego, a jeżeli chodzi o Platformę Obywatelską, Koalicję Europejską, każdy ma swoją wizję. Oni zbyt mocno uciekli w lewą stronę, co nie odpowiadało naszemu elektorat. Pokazały to wybory do europarlamentu, ale także nie odpowiadało to wielu naszym członkom, wielu w naszym kandydatom. Dlatego też ten wybór. I dlatego też szukanie tego miejsca właściwego dla PSL, czyli takiego centrum porozumienia.

A kandydatura Janusza Wojciechowskiego na komisarza w Komisji Europejskiej? Czy jesteście państwo w stanie wesprzeć tę kandydaturę, współpracować z takim komisarzem, jeżeli zostanie powołany?

Polskie Stronnictwo Ludowe pokazywało, że potrafi wspierać dobre pomysły. Byliśmy jedyną partią opozycyjną, która wsparła na przykład program 500 plus, i która dość pozytywnie o nim się wyraża. Jeżeli chodzi o Janusza Wojciechowskiego, ja mam osobiście też takie delikatne dylematy, bo przecież pamiętam, jak wybierałem pana Janusza Wojciechowskiego na prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego, bo on był kiedyś naszym prezesem. Natomiast nasi eurodeputowani, jak również nasi liderzy stwierdzili, że dla dobra Polski jesteśmy wesprzeć nawet osobę, która tak mocno zdradziła Polskie Stronnictwo Ludowe, która jest w stosunku do nas bardzo negatywnie nastawiona. Liczy się tutaj interes kraju, liczy się interes naszych rolników. To jest najważniejsze. My potrafimy stanąć ponad podziałami, ponad antypatiami osobistymi. Najważniejsza jest Polska, i najważniejszy jest to, aby naszemu krajowi żyło się jak najlepiej, aby rolnikom żyło się jak najlepiej, a komisarz będzie mógł na pewno wiele rzeczy pozytywnych dla rolników spowodować, dlatego zapewne będziemy wspierać pana Wojciechowskiego.(...)

Zobacz także

2020-10-16, godz. 05:58 Wojciech Peszyński Gościem „Rozmowy Dnia” w Polskim Radiu PiK był dr Wojciech Peszyński - politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawialiśmy m.in. o tym, jak p ... » więcej 2020-10-15, godz. 06:45 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko pomorski Mikołaj Bogdanowicz. O sytuacji epidemicznej w regionie. Michał Jędryka: Przeczytałem rano twitta: „Gorącz ... » więcej 2020-10-13, godz. 21:30 Robert Telus Gościem Magdaleny Ogórek był poseł Robert Telus z Prawa i Sprawiedliwości, a tematem rozmowy była kwarantanna premiera i praca rządu w czasie epidemii.Magdale ... » więcej 2020-10-13, godz. 06:00 Maria Mazurkiewicz Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK była Maria Mazurkiewicz - kujawsko-pomorski wicekurator oświaty. Rozmawialiśmy o szkolnej rzeczywistości w dobie pand ... » więcej 2020-10-12, godz. 06:00 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem Rozmowy Dnia był Jan Krzysztof Ardanowski, były już minister rolnictwa, a rozmawialiśmy o sytuacji, która powstała po głosowaniu tzw. piątki dla zwier ... » więcej 2020-10-09, godz. 06:05 Adrian Mól [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego. Rozmowa o sytuacji epidemicznej w województwie kujawsko-pomorskim.Michał Jędryka: Lic ... » więcej 2020-10-08, godz. 06:50 Joanna Borowiak Gościem „Rozmowy dnia" w Polskim Radiu PiK była poseł Joanna Borowiak z PiS. Wśród tematów m.in. protest uczniów, nauczycieli i naukowców przeciwko nominacji ... » więcej 2020-10-07, godz. 05:10 Kosma Złotowski Magdalena Ogórek rozmawiała z europosłem Kosmą Złotowskim - między innymi o bulwersującej wypowiedzi wiceszefowej Parlamentu Europejskiego Katarzyny Barley o ... » więcej 2020-10-06, godz. 06:00 Prof. Mieczysław Ryba Gościem Rozmowy Dnia był prof. Mieczysław Ryba, politolog z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ... » więcej 2020-10-05, godz. 06:00 Wojciech Koper [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w poniedziałek był Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper. Temat to rekordowe przyrosty przypadków koronawi ... » więcej
23456