Wtorek, 21 stycznia 2020 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-09-26, 06:15 Michał Jędryka

Tadeusz Zwiefka [wideo]

Tadeusz Zwiefka/fot. www.tzwiefka.pl
Tadeusz Zwiefka/fot. www.tzwiefka.pl
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Tadeusz Zwiefka
Gościem Rozmowy dnia jest pan Tadeusz Zwiefka, do maja bieżącego roku europoseł, a obecnie kandydat do Sejmu z pierwszego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu bydgoskim. Tadeusza Zwiefkę pytaliśmy między innymi o to, czy opozycja pogodziła się z przegraną w wyborach, czy też planuje jeszcze jakiś kontratak na ostatniej prostej kampanii?

Michał Jędryka: Kampania wyborcza, jeśli chodzi o nasz region, wydaje się dosyć łagodna. Taka powinna być?

Tadeusz Zwiefka: Kampanie wyborcze mają różne zadania do spełnienia i różne są wobec nich oczekiwania. Niektórzy oczekują, że to będzie ostre starcie, że będzie się lała krew, konkurencja będzie skakać sobie do gardeł. Inni mówią, że kampania to jest ten czas w którym należy przedstawić wyborcom ofertę z którą dane ugrupowanie polityczne idzie do wyborów i którą chce realizować w czasie ewentualnych swoich rządów. Tu możemy mówić o sporze. Te kampanie, które dziś obserwujemy łączą ze sobą jedno i drugie. Czasami jest to takie bardzo ostre stracie, czasami jest to rzeczywiście merytoryczna wymiana poglądów, a czasami jest wręcz unikanie rozmowy bezpośredniej pomiędzy rywalizującymi kandydatami, czy blokami politycznymi.

Który z tych stanów mamy teraz?

Ten trzeci, element każdego, łącznie z unikaniem.

Czy KO prowadzi tak spokojną kampanię, bo pogodziła się już z przegraną? czy zmienia wizerunek?

Po pierwsze PO czy KO nie zakłada, w najmniejszym nawet stopniu, swojej porażki. Po drugie nie musi zmieniać wizerunku, ponieważ kampanie, które prowadziliśmy do tej pory, przynajmniej te w których uczestniczyłem, to jest moja czwarta kampania wyborcza, to były kampanie merytoryczne. Pracowałem też przy dwóch kampaniach, które nie dotyczyły mojego miejsca pracy, czyli PE, a właśnie wyborów do Sejmu i Senatu i one też w 80% były merytoryczne. Dlaczego ta kampania jest nieco spokojniejsza? Otóż widać bardzo wyraźnie różnicę pomiędzy partią rządzącą czyli PiS oraz, można powiedzieć, prawie całym blokiem opozycyjnym, ja mogę powiedzieć w imieniu POKO - różnice w widzeniu roli państwa, w widzeniu zadań które stawiamy dla instytucji państwa wobec społeczeństwa i tych problemów, które są dzisiaj najważniejszymi problemami do rozwiązania. Tutaj stanowiska są niezwykle rozbieżne pomiędzy partią rządzącą i nami, dlatego łatwo jest docierać z przekazem do wyborców. (...).
Zobacz także

2019-11-08, godz. 05:32 Józef Łyczak Liderzy PO, SLD i PSL ustalili kandydatów do prezydium Senatu z marszałkiem, który ma pochodzić z Koalicji Obywatelskiej, a wicemarszałkowie - z lewicy, PSL o ... » więcej 2019-11-07, godz. 06:12 Anna Gembicka Gościem Polskiego Radia PiK była Anna Gembicka, od 2019 roku posłanka na Sejm RP IX kadencji. Naszego Gościa pytaliśmy o program „Fabryka”: co może on dać tak ... » więcej 2019-11-06, godz. 06:02 Mikołaj Bogdanowicz, Janusz Halak [wideo] Gośćmi Rozmowy Dnia byli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i komendant wojewódzki straży pożarnej, nadbrygadier Janusz Halak. Przedstawili kolejną edycję programu ... » więcej 2019-11-05, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy dnia" był we wtorek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Zbliża się 11 listopada, więc tradycyjnie zapytaliśmy Piotra Całbeckiego o pr ... » więcej 2019-11-04, godz. 07:49 Radosław Sajna [wideo] Gościem Rozmowy jest medioznawca, prof. Radosław Sajna. Podczas Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wierzchosławicach lider tej partii Władysław K ... » więcej 2019-11-01, godz. 06:00 ks. Dariusz Okoński Kim według Kościoła Katolickiego są święci? Ilu świętych zamieszkuje niebo? Co oznacza „świętych obcowanie”? Na czym polega życie wieczne? Jak dzieci postrzeg ... » więcej 2019-10-31, godz. 06:45 Joanna Borowiak Gościem Rozmowy dnia była pani poseł Joanna Borowiak, którą zapytaliśmy między innymi o prognozy na pierwsze 100 dni nowej kadencji Sejmu, a także o ważne mie ... » więcej 2019-10-30, godz. 06:00 Jan Szopiński [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł-elekt Jan Szopiński. Pytaliśmy go m.in., czy Lewica w nowym Sejmie będzie bardziej liberalna czy bardziej socjalna? Michał Jędr ... » więcej 2019-10-29, godz. 06:00 Ryszard Bober [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był Ryszard Bober, senator PSL. Polityk skomentował protesty wyborcze, które dotyczą także jego wyboru do izby wyższej, odniósł się do ... » więcej 2019-10-28, godz. 06:03 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był radny Jarosław Wenderlich, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w bydgoskiej Radzie Miasta, a rozmawiać będziemy między innymi ... » więcej
45678