Czwartek, 01 października 2020 r.   Imieniny: Danuty, Remigiusza, Teresy
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-09-26, 06:15 Michał Jędryka

Tadeusz Zwiefka [wideo]

Tadeusz Zwiefka/fot. www.tzwiefka.pl
Tadeusz Zwiefka/fot. www.tzwiefka.pl
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Tadeusz Zwiefka
Gościem Rozmowy dnia jest pan Tadeusz Zwiefka, do maja bieżącego roku europoseł, a obecnie kandydat do Sejmu z pierwszego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu bydgoskim. Tadeusza Zwiefkę pytaliśmy między innymi o to, czy opozycja pogodziła się z przegraną w wyborach, czy też planuje jeszcze jakiś kontratak na ostatniej prostej kampanii?

Michał Jędryka: Kampania wyborcza, jeśli chodzi o nasz region, wydaje się dosyć łagodna. Taka powinna być?

Tadeusz Zwiefka: Kampanie wyborcze mają różne zadania do spełnienia i różne są wobec nich oczekiwania. Niektórzy oczekują, że to będzie ostre starcie, że będzie się lała krew, konkurencja będzie skakać sobie do gardeł. Inni mówią, że kampania to jest ten czas w którym należy przedstawić wyborcom ofertę z którą dane ugrupowanie polityczne idzie do wyborów i którą chce realizować w czasie ewentualnych swoich rządów. Tu możemy mówić o sporze. Te kampanie, które dziś obserwujemy łączą ze sobą jedno i drugie. Czasami jest to takie bardzo ostre stracie, czasami jest to rzeczywiście merytoryczna wymiana poglądów, a czasami jest wręcz unikanie rozmowy bezpośredniej pomiędzy rywalizującymi kandydatami, czy blokami politycznymi.

Który z tych stanów mamy teraz?

Ten trzeci, element każdego, łącznie z unikaniem.

Czy KO prowadzi tak spokojną kampanię, bo pogodziła się już z przegraną? czy zmienia wizerunek?

Po pierwsze PO czy KO nie zakłada, w najmniejszym nawet stopniu, swojej porażki. Po drugie nie musi zmieniać wizerunku, ponieważ kampanie, które prowadziliśmy do tej pory, przynajmniej te w których uczestniczyłem, to jest moja czwarta kampania wyborcza, to były kampanie merytoryczne. Pracowałem też przy dwóch kampaniach, które nie dotyczyły mojego miejsca pracy, czyli PE, a właśnie wyborów do Sejmu i Senatu i one też w 80% były merytoryczne. Dlaczego ta kampania jest nieco spokojniejsza? Otóż widać bardzo wyraźnie różnicę pomiędzy partią rządzącą czyli PiS oraz, można powiedzieć, prawie całym blokiem opozycyjnym, ja mogę powiedzieć w imieniu POKO - różnice w widzeniu roli państwa, w widzeniu zadań które stawiamy dla instytucji państwa wobec społeczeństwa i tych problemów, które są dzisiaj najważniejszymi problemami do rozwiązania. Tutaj stanowiska są niezwykle rozbieżne pomiędzy partią rządzącą i nami, dlatego łatwo jest docierać z przekazem do wyborców. (...).
Zobacz także

2020-07-23, godz. 06:00 Piotr Całbecki [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był marszałek Piotr Całbecki. Tematy to między innymi: perspektywy na ocalenie zabytkowego basenu solankowego w Ciechocinku oraz sytuacja ... » więcej 2020-07-22, godz. 06:45 Agnieszka Kowalkowska Gościem Rozmowy Dnia była Agnieszka Kowalkowska, dyrektor biura Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. Tematy spotkania to wpływ epidemii koronawirusa ... » więcej 2020-07-21, godz. 06:05 Krystyna Watkowska [wideo] Gościem Rozmowy Dnia była Krystyna Watkowska - Miejski Rzecznik Konsumentów we Włocławku. Jakich problemów przysporzyła konsumentom pandemia koronawirusa? Na ... » więcej 2020-07-20, godz. 06:50 Kosma Złotowski [wideo] Gościem Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK był europoseł Kosma Złotowski, którego pytaliśmy o przebieg i wyniki szczytu Unii Europejskiej. - To już jest trzeci ... » więcej 2020-07-17, godz. 06:50 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był poseł Koalicji Polskiej Paweł Szramka. Rozmowa o powyborczej rzeczywistości. » więcej 2020-07-16, godz. 06:00 Robert Kwiatkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Lewicy Robert Kwiatkowski. O sytuacji politycznej po lewej stronie sceny parlamentarnej po wyborach prezydenckich. Robert Kwiat ... » więcej 2020-07-15, godz. 06:45 Grzegorz Braun Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Grzegorz Braun (Konfederacja). Rozmawialiśmy m.in. o zaproszeniu do rozmów, sformułowanym przez Prezydent ... » więcej 2020-07-14, godz. 06:00 Prof. Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był poseł prof. Zbigniew Girzyński, z którym rozmawialiśmy m.in. o politycznych skutkach wyniku wyborów prezydenckich.Michał Jędryka: 14 ... » więcej 2020-07-13, godz. 06:45 Radosław Sajna [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był w powyborczy poniedziałek politolog prof. Radosław Sajna, z którym rozmawialiśmy o podanych przez PKW wstępnych nieoficjalnych wynika ... » więcej 2020-07-10, godz. 06:03 Łukasz Schreiber [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Rozmawialiśmy o kończącej się kampanii prezydenckiej. - Polska ambit ... » więcej
45678