Środa, 29 stycznia 2020 r.   Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-09-25, 06:00 Marcin Kupczyk

Sławomir Mentzen [wideo]

Sławomir Mentzen
Sławomir Mentzen
PR PiK - Rozmowa Dnia - Sławomir Mentzen
Gościem "Rozmowy dnia" był Sławomir Mentzen, startujący do Sejmu z pierwszego miejsca na liście Konfederacji w Toruniu. Kandydata pytaliśmy m.in. o to, jak ocenia szanse wejścia ugrupowania do Parlamentu w świetle sondaży oraz o założenia programowe.


Marcin Kupczyk: Czym jest Konfederacja? Jacy ludzie do niej należą, jakie mają poglądy? Co to znaczy być człowiekiem z Konfederacji?
Sławomir Mentzen: Konfederacja jest sojuszem wielu organizacji o profilu prawicowym. Mamy narodowców, wolnościowców, patriotów, konserwatystów, ostatnio również rolników. Jesteśmy zlepkiem wielu organizacji, które łączy to, że są niezadowolone z obecnych rządów PiS-u.

Wielu rolników także głosuje na Prawo i Sprawiedliwość. Wiele komitetów wyborczych i partii pewnie też może powiedzieć, że ma w swoich szeregach patriotów.
– Oczywiście, że tak. Każdy chciałby, żeby głosowali na niego patrioci. Jesteśmy przekonani, że osoby, którym nie podoba się obecna polityka PiS-u – to, że nie prowadzimy tak naprawdę samodzielnej polityki, że nie jesteśmy suwerenni w polityce zagranicznej, ale także wojskowej - one mogłyby na nas zagłosować.

Jak być wojskowo-suwerennym?
– Przede wszystkim– chociażby taka prosta sprawa – mieć cały łańcuch dostaw u siebie. W tym momencie amunicja do polskich leopardów pochodzi z Niemiec, amunicja do broni przeciwpancernej z Izraela, samoloty – ze Stanów Zjednoczonych. Sami z siebie nie jesteśmy w stanie, bez zgody tych państw, toczyć z kimkolwiek wojny.

Zatem? Wszystko produkować u siebie?
– Akurat przemysł zbrojeniowy jest tym przemysłem, który naprawdę wypada mieć u siebie, bo w przeciwnym wypadku jesteśmy uzależnieni od dostaw z państw, które wcale nie muszą nam pomagać. Z tym problem miała chociażby Ukraina, do której na czas konfliktu z Rosją nie można było sprzedawać broni.

Czy sondaże są dla Pana ważne?
– Pojedyncze sondaże nie są istotne. Bardzo często dochodzi do zjawiska kupienia sondaży. Średnie sondażowe są istotne.

A wierzy Pan w nie?
– Jak wspominałem, pojedyncze sondaże mogą być czasem lekko zmanipulowane, czy trochę błędne, ale jeżeli się bierze średnią z wielu sondaży, które ukazują się w danym miesiącu i robione są przez różne pracownie badania opinii publicznej, to średnia jest w miarę wiarygodna, więc można w nią wierzyć.

Czyli wierzy Pan w też sondaże, które mówią, że Konfederacja jest nad progiem, a nie wierzy Pan w te, które mówią, że jest pod?
– Powiedziałem, że wierzę w średnią w sondażach. Średnio daje się nam niecałe 5 proc., więc wydaje mi się, że w tym momencie balansujemy na granicy progu wyborczego (...)...


Zobacz także

2019-11-18, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem "Rozmowy dnia" był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o przyjętej w ubiegłym tygodniu rezolucji Parlamentu Europejskiego, krytyk ... » więcej 2019-11-15, godz. 06:33 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wybrany wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Infrastruktury. Rozmawialiśmy o stanie inwestycji w regionie, a także ... » więcej 2019-11-14, godz. 06:00 Zbigniew Sosnowski Gościem "Rozmowy dnia" był Zbigniew Sosnowski, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, wybrany w środę na wicemarszałka województwa. Pytaliśmy go o najważniej ... » więcej 2019-11-13, godz. 06:01 Zbigniew Girzyński Sytuacja polityczna w Sejmie i Senacie przed rozpoczęciem drugiego dnia 1. posiedzenia Sejmu IX kadencji była tematem Rozmowy Dnia z posłem Zbigniewem Girzyńs ... » więcej 2019-11-12, godz. 06:03 Tomasz Lenz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Lenz. Posła PO pytaliśmy, jak obchodził Święto Niepodległości, a także o zbliżającą się nową kadencję Sejmu oraz o przyszłoroc ... » więcej 2019-11-11, godz. 06:00 Radosław Sojak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia 11 listopada jest socjolog prof. UMK dr hab. Radosław Sojak. Rozmawialiśmy o patriotyzmie. 93 proc. Polaków uważa się za patriotów, 99 pr ... » więcej 2019-11-08, godz. 05:32 Józef Łyczak Liderzy PO, SLD i PSL ustalili kandydatów do prezydium Senatu z marszałkiem, który ma pochodzić z Koalicji Obywatelskiej, a wicemarszałkowie - z lewicy, PSL o ... » więcej 2019-11-07, godz. 06:12 Anna Gembicka Gościem Polskiego Radia PiK była Anna Gembicka, od 2019 roku posłanka na Sejm RP IX kadencji. Naszego Gościa pytaliśmy o program „Fabryka”: co może on dać tak ... » więcej 2019-11-06, godz. 06:02 Mikołaj Bogdanowicz, Janusz Halak [wideo] Gośćmi Rozmowy Dnia byli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i komendant wojewódzki straży pożarnej, nadbrygadier Janusz Halak. Przedstawili kolejną edycję programu ... » więcej 2019-11-05, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy dnia" był we wtorek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Zbliża się 11 listopada, więc tradycyjnie zapytaliśmy Piotra Całbeckiego o pr ... » więcej
45678