Niedziela, 19 stycznia 2020 r.   Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-09-24, 06:15 Michał Jędryka

Krzysztof Czabański [wideo]

Krzysztof Czabański gość Rozmowy dnia/fot. archiwum
Krzysztof Czabański gość Rozmowy dnia/fot. archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Krzysztof Czabański
Gościem wtorkowej Rozmowy Dnia był minister Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, a rozmawialiśmy między innymi o pozwie złożonym przeciw Facebookowi, o granicach wolności słowa w dziennikarstwie, a także o próbach uregulowania zawodu dziennikarza.

Michał Jędryka: Czego pan żąda od Facebooka, bo złożył pan pozew w sądzie w Warszawie?

Krzysztof Czabański: Żądam, żeby przestali stosować cenzurę prewencyjną. Moje pokolenie, sądzę, że i pańskie, pamięta czasy PRL, ja byłem wtedy dziennikarzem, jak pracowaliśmy w podziemiu w drugim obiegu to mieliśmy pełną wolność, ale walczyliśmy kilkanaście lat o to, żeby w Polsce rzeczywiście była wolność. No i nagle się okazuje, że Facebook zmienia się w urząd cenzorski na Mysiej. Oni tam stosowali cenzurę prewencyjną tzn. był spis tematów, o których nie wolno było pisać ani mówić, ale był też spis nazwisk, które nie mogą się pojawić. Ja nagle zobaczyłem, że moje posty na Facebooku są rozpowszechniane lub nie, w zależności od tego czego dotyczyły. Pomyślałem, że ten portal ustawił jakieś granice, ja mam temperament publicysty, może coś tam przekroczyłem, nie jestem też aż tak przywiązany do tego co powiem, czy napiszę, żeby się zaraz awanturować. Później się okazało, że każdy post, niezależnie od tego, czy on dotyczył ochrony zwierząt, czy spraw politycznych, czy mediów publicznych, czy kampanii wyborczej - nie jest zatwierdzany do upowszechniania i promowania. Zaczęło mi to wyglądać na to, że jest zapis na moje nazwisko czy moje konto. Nie tylko pewnie na moje, bo tych przypadków jest więcej. Facebook musi mieć jakiś algorytm w systemie komputerowym, gdzie jest ta „czarna księga” w której są na czerwono nasze nazwiska wpisane i jak one się wyświetlają w systemie to od razu jest automatyczna odpowiedź: „niezatwierdzone”. Odwoływałem się od tych decyzji i dostawałem błyskawicznie odpowiedź, że decyzja jest podtrzymana. Nie ma możliwości, żeby ktoś czytał, analizował te posty, czy przekroczyłem prawo, czy nawołuję do przemocy. Facebook postanowił stosować cenzurę prewencyjną być może na pewne poglądy, a później na nazwiska. Jeżeli ktoś się zbyt upierał przy swoich poglądach, to trafiał na „czarną listę” i już z automatu nie był rozpowszechniany. To jest łamanie konstytucyjnej zasady wolności słowa. Jeżeli ten portal działa w Polsce, musi przestrzegać naszej Konstytucji. Sąd Okręgowy w Warszawie dostał ten mój pozew. Wiem, że już jeden pozew został przyjęty przeciwko Facebookowi, dotyczył zupełnie innych spraw. Facebook usiłuje się zasłaniać regulaminem, który jest na tyle mętny i ogólny, że pozwala na wszystko i zasłania się tym, że trzeba go ścigać w Irlandii, bo tam sobie ulokował spółkę, która nim zarządza. Jakoś nie przeszkadza Facebookowi umieszczanie treści po polsku i zarabianie na tym, to wtedy język polski znają i Polskę uznają, a jak trzeba ponieść odpowiedzialność, to się zasłaniają Irlandią i angielskim. Mam nadzieję, że sąd przyjmie mój pozew i będziemy sprawę toczyć tu, gdzie to prawo przez Facebook zostało złamane.

Dotknął pan problemu, który jest podnoszony nie po raz pierwszy. Często osoby, czy środowiska, które mają poglądy niepoprawne politycznie skarżyły się na to. Już Ministerstwo Cyfryzacji podejmowało pewne działania. Ta cenzura o tyle różni się od tej, która była na ul. Mysiej, że tamta była scentralizowana i podporządkowana wiadomo komu. Tu jest zdecentralizowana i nie wiadomo komu podporządkowana.

Niestety ma to ten sam walor co Mysia, otóż jest anonimowa. Tam decyzje też przedstawiał urząd, nikt się pod nimi nie podpisywał. Tu tak samo, decyzje przedstawia Facebook, nie wiadomo, kto się za nimi kryje, nie wiadomo z kim dyskutować. To jest jeszcze orwellowskie z innego powodu. W ogóle te media społecznościowe i korporacje które nimi zarządzają wchodziły na różne rynki pod hasłami wolności słowa, a same mają praktykę zaprzeczającą tym słowom. (...).

Zobacz także

2019-11-06, godz. 06:02 Mikołaj Bogdanowicz, Janusz Halak [wideo] Gośćmi Rozmowy Dnia byli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i komendant wojewódzki straży pożarnej, nadbrygadier Janusz Halak. Przedstawili kolejną edycję programu ... » więcej 2019-11-05, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy dnia" był we wtorek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Zbliża się 11 listopada, więc tradycyjnie zapytaliśmy Piotra Całbeckiego o pr ... » więcej 2019-11-04, godz. 07:49 Radosław Sajna [wideo] Gościem Rozmowy jest medioznawca, prof. Radosław Sajna. Podczas Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wierzchosławicach lider tej partii Władysław K ... » więcej 2019-11-01, godz. 06:00 ks. Dariusz Okoński Kim według Kościoła Katolickiego są święci? Ilu świętych zamieszkuje niebo? Co oznacza „świętych obcowanie”? Na czym polega życie wieczne? Jak dzieci postrzeg ... » więcej 2019-10-31, godz. 06:45 Joanna Borowiak Gościem Rozmowy dnia była pani poseł Joanna Borowiak, którą zapytaliśmy między innymi o prognozy na pierwsze 100 dni nowej kadencji Sejmu, a także o ważne mie ... » więcej 2019-10-30, godz. 06:00 Jan Szopiński [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł-elekt Jan Szopiński. Pytaliśmy go m.in., czy Lewica w nowym Sejmie będzie bardziej liberalna czy bardziej socjalna? Michał Jędr ... » więcej 2019-10-29, godz. 06:00 Ryszard Bober [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był Ryszard Bober, senator PSL. Polityk skomentował protesty wyborcze, które dotyczą także jego wyboru do izby wyższej, odniósł się do ... » więcej 2019-10-28, godz. 06:03 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był radny Jarosław Wenderlich, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w bydgoskiej Radzie Miasta, a rozmawiać będziemy między innymi ... » więcej 2019-10-25, godz. 06:57 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, lider Konfederacji w Bydgoszczy. Polityk komentował nowy podział sceny politycznej: wejście do Sejmu Lewicy i Konf ... » więcej 2019-10-24, godz. 06:03 Tomasz Latos [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Tomasz Latos, a rozmawialiśmy między innymi o rozpoczynającej się kadencji Sejmu, a także o sporze w bydgoskiej Radzie Miasta o ... » więcej
45678