Środa, 29 stycznia 2020 r.   Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-09-23, 06:00 Michał Jędryka

Piotr Król [wideo]

Piotr Król/fot. Archiwum
Piotr Król/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Piotr Król
Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Piotr Król (Prawo i Sprawiedliwość), a rozmawialiśmy między innymi o perspektywach drogi ekspresowej nr 10, zwłaszcza na odcinku między Bydgoszczą a Toruniem, o problemach Poczty Polskiej i oczywiście o kampanii wyborczej.

Michał Jędryka: Za ile lat będziemy jeździli trasą szybkiego ruchu między Bydgoszczą i Toruniem? Te dwa miasta - na poziomie żużla - może są skonfliktowane, ale przecież są firmy w Bydgoszczy, które mają klientów w Toruniu i firmy w Toruniu, które mają klientów w Bydgoszczy. Ta komunikacja jest konieczna.
Piotr Król: Relacje między Bydgoszczą i Toruniem są trochę bardziej skomplikowane, niż tylko na poziomie żużla, ale to na marginesie.
Jeśli chodzi o trasę S10 - mam nadzieję, że z nową kadencją Sejmu i rządu zostanie zrealizowana. Na razie jesteśmy na etapie dokumentacji. Odcinek S10 między Bydgoszczą a Toruniem to absolutne minimum, ale docelowo musi nam zależeć na tym, żeby trasa powstała cała - najpierw w kierunku Piły, a potem w kierunku Szczecina.
Jeżeli będziemy mieli skończoną S5 i zbudowany odcinek S10 między Bydgoszczą i Toruniem, to docelowo trasa w tamtym kierunku to też będzie nasz interes. Chodzi o to, żeby przelotowość z Bydgoszczy była jak najlepsza.

Na jakim S10 jest obecnie etapie?
– Była podjęta decyzja, że będą przygotowane dokumentacje na kolejne odcinki. Zostało to jednak przedstawione tak, jakby to nie dotyczyło naszego odcinka. Nie dotyczyło, bo jesteśmy na dalszym etapie – takim, że przetarg na dokumentację był ogłoszony i trasa jest realizowana – no, ale nawet z tego potrafiono zrobić zarzut.
Mam nadzieję, że - czy to w partnerstwie publiczno-prywatnym, czy w klasyczny sposób z budżetu - w nowej kadencji Sejmu inwestycja ruszy i zostanie zrealizowana.

Wspomniał Pan o partnerstwie publiczno-prywatnym - czyli, jeśli nie znalazłby się partner, to jest taka możliwość, że inwestycja zostanie sfinansowana z budżetu?
- Mam nadzieję. To jest nowa formuła, więc nie chcę się "wymądrzać". Rząd przewidział cztery odcinki do realizacji w takiej perspektywie. Najpierw miały być robione dwa odcinki gdańskie, potem Bydgoszcz-Toruń, więc byłaby szansa, że ktoś przed nami to przetestuje.
Przy każdym nowym projekcie trzeba zobaczyć, jak to wyjdzie, jednak nie ulega wątpliwości, że to jest jeden z naszych priorytetów. My S10 bardzo potrzebujemy!
Trzeba też pamiętać, że przez 8 lat rządów Platformy nie został zbudowany ani metr drogi ekspresowej. Do tego jeszcze zupełnie absurdalne było wytyczenie drogi A1 zamiast między Bydgoszczą a Toruniem, to obchodzącą łukiem Toruń od takiej strony, że bydgoszczanie nie mają do niej dostępu. S10 ma więc podwójny wymiar i podwójne znaczenie, bo dodatkowo musimy mieć szybki dostęp do autostrady... (...)
Zobacz także

2019-11-18, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem "Rozmowy dnia" był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o przyjętej w ubiegłym tygodniu rezolucji Parlamentu Europejskiego, krytyk ... » więcej 2019-11-15, godz. 06:33 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wybrany wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Infrastruktury. Rozmawialiśmy o stanie inwestycji w regionie, a także ... » więcej 2019-11-14, godz. 06:00 Zbigniew Sosnowski Gościem "Rozmowy dnia" był Zbigniew Sosnowski, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, wybrany w środę na wicemarszałka województwa. Pytaliśmy go o najważniej ... » więcej 2019-11-13, godz. 06:01 Zbigniew Girzyński Sytuacja polityczna w Sejmie i Senacie przed rozpoczęciem drugiego dnia 1. posiedzenia Sejmu IX kadencji była tematem Rozmowy Dnia z posłem Zbigniewem Girzyńs ... » więcej 2019-11-12, godz. 06:03 Tomasz Lenz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Lenz. Posła PO pytaliśmy, jak obchodził Święto Niepodległości, a także o zbliżającą się nową kadencję Sejmu oraz o przyszłoroc ... » więcej 2019-11-11, godz. 06:00 Radosław Sojak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia 11 listopada jest socjolog prof. UMK dr hab. Radosław Sojak. Rozmawialiśmy o patriotyzmie. 93 proc. Polaków uważa się za patriotów, 99 pr ... » więcej 2019-11-08, godz. 05:32 Józef Łyczak Liderzy PO, SLD i PSL ustalili kandydatów do prezydium Senatu z marszałkiem, który ma pochodzić z Koalicji Obywatelskiej, a wicemarszałkowie - z lewicy, PSL o ... » więcej 2019-11-07, godz. 06:12 Anna Gembicka Gościem Polskiego Radia PiK była Anna Gembicka, od 2019 roku posłanka na Sejm RP IX kadencji. Naszego Gościa pytaliśmy o program „Fabryka”: co może on dać tak ... » więcej 2019-11-06, godz. 06:02 Mikołaj Bogdanowicz, Janusz Halak [wideo] Gośćmi Rozmowy Dnia byli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i komendant wojewódzki straży pożarnej, nadbrygadier Janusz Halak. Przedstawili kolejną edycję programu ... » więcej 2019-11-05, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy dnia" był we wtorek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Zbliża się 11 listopada, więc tradycyjnie zapytaliśmy Piotra Całbeckiego o pr ... » więcej
45678