Czwartek, 06 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Sławy, Jakuba, Oktawiana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-09-16, 06:30 Michał Jędryka

Stanisław Karczewski [wideo]

Stanisław Karczewski
Stanisław Karczewski
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Stanisław Karczewski
W Rozmowie dnia nasz wywiad z marszałkiem senatu, Stanisławem Karczewskim, między innymi na temat posiedzenia Parlamentu na granicy kadencji oraz o kondycji służby zdrowia.

Michał Jędryka: Kontrowersje wokół Parlamentu. Posiedzenie Sejmu zostało tak zaplanowane, że jego ostatnie dni odbędą się już po wyborach. To dopuszczalne prawnie, ale czy to dobre rozwiązanie?

Tak, jest dopuszczalne prawnie, do tej pory nie stosowane, ale dlaczego nie miałoby być stosowane? Mamy bardzo krótką kampanię wyborczą, posłowie zwrócili się do prezydium Sejmu z prośbą o skrócenie posiedzenia przed 13 października czyli przed wyborami i prezydium do tego się przychyliło, przesuwając część posiedzenia na ten okres po wyborach. Po wyborach pewnie parlamentarzyści będą chcieli odpocząć, ale to też czas za który dostajemy pieniądze i tez powinniśmy normalnie pracować, także ja nie widzę w tym nic dziwnego i złego, że po wyborach, przez miesiąc w którym jesteśmy parlamentarzystami dlaczego mielibyśmy nie pracować. (...).

Niektórzy przedstawiciele opozycji oraz analitycy podnoszą, że większość sejmowa mogłaby np. w zależności od wyniku wyborów, uchwalić takie czy inne ustawy. Nie wiem czy można sobie coś takiego wyobrazić, chodzi mi o możliwość teoretyczną....

Widzę, że mamy coraz większą wyobraźnię, to może i dobrze, ale są też pewne granice rozsądku w których trzeba się poruszać. To będzie normalny tryb uchwalania ustaw, które zostały zaplanowane. Nie widzę zupełnie tutaj niczego złego. Słyszę oczywiście, że posłowie i senatorowie opozycji dopatrują się jakiegoś drugiego dna. Nie ma drugiego dna, absolutnie. (...). To jest ukłon w stosunku do parlamentarzystów, w pełni zasadny, ponieważ, proszę sobie przypomnieć, panie redaktorze, sala sejmowa świeciła pustkami, wszyscy posłowie byli w terenie, robili kampanię wyborczą, więc to ułatwienie dla nich i ukłon w ich stronę.

Rozmawiamy w dniu, kiedy niedaleko od nas, we Włocławku zbierają się dziesiątki tysięcy ludzi na uroczystości religijnej „Polska pod krzyżem”. Jednocześnie trwa kampania wyborcza. Polityka i religia się przenikają. Co pan powie tym, którzy chcieliby te sfery rozdzielić?

Można się modlić przeciwko komuś przeciwko czemuś. Jeśli ludzie modlą się w miejscu w którym odprawiana była msza święta przez Jana Pawła II, modlą się w intencji ojczyzny, modlą się za Polskę, modlą się też w intencjach, które przywożą ze sobą. Ja jestem katolikiem praktykującym, uważam, że to jest naturalne i normalne. A to, że termin w czasie kampanii wyborczej zupełnie nie ma żadnego znaczenia. Kampania idzie swoim torem, modlitwa idzie swoim, zupełnie od siebie niezależnie, choć modlitwy bardzo często są w intencji, ale intencji ojczyzny, w intencji tego aby Polska się rozwijała, aby była bezpieczna i była spokojnym, dobrym domem dla Polaków. (...).
Zobacz także

2020-08-05, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ośrodek wprowadził ostatnio kilka nowych akcji m.in. „Kupuj ... » więcej 2020-08-04, godz. 06:02 Paweł Machalski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był politolog, dr Paweł Machalski. W spotkaniu pojawiły się wątki dotyczące definitywnego wygaśnięcia nadziei opozy ... » więcej 2020-08-03, godz. 06:01 Magdalena Nowak-Paralusz Nowych przypadków zachorowań na COVID-19 przybywa, a Polacy jakby zapomnieli o epidemii. Gdzie podziała się nasza solidarność społeczna, tak widoczna wiosną? ... » więcej 2020-07-31, godz. 08:14 Przemysław Kożan Jak udzielać pierwszej pomocy w dobie pandemii oraz kiedy i jak utworzyć korytarz życia? Gościem „Rozmowy Dnia” był Przemysław Kożan - ratownik medyczny, kier ... » więcej 2020-07-30, godz. 06:00 Honorata Galczewska Czy więcej drzew pójdzie pod topór i zostanie spalonych? Tego obawiają się organizacje ekologiczne w związku z uchwaleniem niedawno przez Sejm nowelizacji ust ... » więcej 2020-07-29, godz. 06:00 Krzysztof Nowak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Nowak - rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmowa dotyczyła przeciążonych ci ... » więcej 2020-07-28, godz. 06:00 Sławomir Mularski W Polsce od początku kwietnia życie nad wodą straciło 196 osób. W miniony weekend utonęło 17 – wynika ze statystyk prowadzonych przez policję. Gościem Rozmowy ... » więcej 2020-07-27, godz. 06:05 Maciej Smolarek Jak wygląda aktualnie sytuacja na rynku pracy w regionie? Czy odmrożenie gospodarki widać w statystykach dotyczących liczby osób bezrobotnych? Jakie branże są ... » więcej 2020-07-24, godz. 06:50 Wiesław Kamiński [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Wiesław Kamiński - bydgoski operator numeru 112. Pytaliśmy m.in. jak wygląda jego praca, kto dzwoni i ile jest tak zwanych zgłoszeń n ... » więcej 2020-07-23, godz. 06:00 Piotr Całbecki [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był marszałek Piotr Całbecki. Tematy to między innymi: perspektywy na ocalenie zabytkowego basenu solankowego w Ciechocinku oraz sytuacja ... » więcej
12345