Poniedziałek, 21 października 2019 r.   Imieniny: Urszuli, Hilarego, Jakuba
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-09-16, 06:30 Michał Jędryka

Stanisław Karczewski [wideo]

Stanisław Karczewski
Stanisław Karczewski
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Stanisław Karczewski
W Rozmowie dnia nasz wywiad z marszałkiem senatu, Stanisławem Karczewskim, między innymi na temat posiedzenia Parlamentu na granicy kadencji oraz o kondycji służby zdrowia.

Michał Jędryka: Kontrowersje wokół Parlamentu. Posiedzenie Sejmu zostało tak zaplanowane, że jego ostatnie dni odbędą się już po wyborach. To dopuszczalne prawnie, ale czy to dobre rozwiązanie?

Tak, jest dopuszczalne prawnie, do tej pory nie stosowane, ale dlaczego nie miałoby być stosowane? Mamy bardzo krótką kampanię wyborczą, posłowie zwrócili się do prezydium Sejmu z prośbą o skrócenie posiedzenia przed 13 października czyli przed wyborami i prezydium do tego się przychyliło, przesuwając część posiedzenia na ten okres po wyborach. Po wyborach pewnie parlamentarzyści będą chcieli odpocząć, ale to też czas za który dostajemy pieniądze i tez powinniśmy normalnie pracować, także ja nie widzę w tym nic dziwnego i złego, że po wyborach, przez miesiąc w którym jesteśmy parlamentarzystami dlaczego mielibyśmy nie pracować. (...).

Niektórzy przedstawiciele opozycji oraz analitycy podnoszą, że większość sejmowa mogłaby np. w zależności od wyniku wyborów, uchwalić takie czy inne ustawy. Nie wiem czy można sobie coś takiego wyobrazić, chodzi mi o możliwość teoretyczną....

Widzę, że mamy coraz większą wyobraźnię, to może i dobrze, ale są też pewne granice rozsądku w których trzeba się poruszać. To będzie normalny tryb uchwalania ustaw, które zostały zaplanowane. Nie widzę zupełnie tutaj niczego złego. Słyszę oczywiście, że posłowie i senatorowie opozycji dopatrują się jakiegoś drugiego dna. Nie ma drugiego dna, absolutnie. (...). To jest ukłon w stosunku do parlamentarzystów, w pełni zasadny, ponieważ, proszę sobie przypomnieć, panie redaktorze, sala sejmowa świeciła pustkami, wszyscy posłowie byli w terenie, robili kampanię wyborczą, więc to ułatwienie dla nich i ukłon w ich stronę.

Rozmawiamy w dniu, kiedy niedaleko od nas, we Włocławku zbierają się dziesiątki tysięcy ludzi na uroczystości religijnej „Polska pod krzyżem”. Jednocześnie trwa kampania wyborcza. Polityka i religia się przenikają. Co pan powie tym, którzy chcieliby te sfery rozdzielić?

Można się modlić przeciwko komuś przeciwko czemuś. Jeśli ludzie modlą się w miejscu w którym odprawiana była msza święta przez Jana Pawła II, modlą się w intencji ojczyzny, modlą się za Polskę, modlą się też w intencjach, które przywożą ze sobą. Ja jestem katolikiem praktykującym, uważam, że to jest naturalne i normalne. A to, że termin w czasie kampanii wyborczej zupełnie nie ma żadnego znaczenia. Kampania idzie swoim torem, modlitwa idzie swoim, zupełnie od siebie niezależnie, choć modlitwy bardzo często są w intencji, ale intencji ojczyzny, w intencji tego aby Polska się rozwijała, aby była bezpieczna i była spokojnym, dobrym domem dla Polaków. (...).
Zobacz także

2019-10-21, godz. 06:02 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy dnia będzie minister Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w kancelarii premiera, równocześnie wybrany posłem kolejnej kadencji, a rozmawiać będzi ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:45 Andrzej Kobiak O roli Senatu w nowej kadencji. Kto powinien zostać marszałkiem tej izby oraz czy - tak jak chce opozycja - wzrośnie rola Senatu, w sytuacji gdy Prawo i Spraw ... » więcej 2019-10-17, godz. 06:00 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Marcin Sypniewski, lider Konfederacji w okręgu bydgoskim. 11 mandatów Konfederacji to sukces czy porażka? W jakich sprawach Konfedera ... » więcej 2019-10-16, godz. 06:03 Zbigniew Girzyński [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł elekt Zbigniew Girzyński. Rozmawialiśmy o planach i perspektywach na najbliższą kadencję, a także o polityce historycznej Polsk ... » więcej 2019-10-15, godz. 06:19 Radosław Sajna [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był prof. Radosław Sajna - politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. O wynikach wyborów ze szczególną uwagą na uwarunko ... » więcej 2019-10-14, godz. 05:55 Radosław Sojak [wideo] Gościem Rozmowy dnia był socjolog, prof. Radosław Sojak, a rozmawialiśmy o wstępnych wynikach wyborów, pierwszych powyborczych komentarzach i deklaracjach ora ... » więcej 2019-10-11, godz. 06:56 Krzysztof Czabański [wideo] Gościem Rozmowy dnia był w piątek (11.10.) minister Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Rozmawialiśmy między innymi o głównych wątkach ... » więcej 2019-10-10, godz. 06:00 Tomasz Latos [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Tomasz Latos, lider listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu w okręgu bydgoskim, a także przewodniczący sejmowej komisji zdrowi ... » więcej 2019-10-09, godz. 09:41 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł klubu Kukiz'15, Paweł Szramka. Polityk odpowiedział na pytania o przedwyborcze sondaże, o przyczyny połączenia sił z Polskim St ... » więcej 2019-10-08, godz. 06:08 Jan Krzysztof Ardanowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski. Polityka pytaliśmy, czy polscy rolnicy doczekają się takich samych dopłat ... » więcej
12345