Poniedziałek, 18 listopada 2019 r.   Imieniny: Romana, Klaudyny, Karoliny / Powołanie Radia PiK SA (1993)
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-09-10, 06:03 Magda Jasińska

Krzysztof Czabański [wideo]

Krzysztof Czabański. Fot. Archiwum
Krzysztof Czabański. Fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Krzysztof Czabański
– Chcemy rozwijać kraj, żeby ludzie mogli żyć godnie. Jeżeli walczymy o wolność od czegoś i o wolność do czegoś, musimy stworzyć do tego warunki. Działania rządu mają temu sprzyjać - mówił w "Rozmowie dnia" Krzysztof Czabański - przewodniczący Rady Mediów Narodowych, poseł PiS okręgu toruńsko-włocławskiego.

Magda Jasińska: Podczas ostatniej konwencji PiS w Lublinie poznaliśmy zapowiedzi budowy - jak usłyszeliśmy – polskiej wersji państwa dobrobytu. Wiemy, że płaca minimalna ma wzrosnąć do 3 tys. zł pod koniec 2020 roku, jest też wiele innych zapowiedzi, ale chciałabym Pana ministra zapytać o skalę "mikro" – co należałoby zmienić w naszym regionie?
Krzysztof Czabański: To nie są wcale takie rzeczy "mikro", tylko bardzo duże, ważne i potrzebne. Oczywiście trudno wyznaczyć hierarchię, ale nasuwa mi się przede wszystkim sprawa drogi S10. Gdyby stała się ona drogą z prawdziwego zdarzenia i połączyłaby Bydgoszcz z Toruniem, to de facto byłoby to symboliczne połączenie dwóch wielkich potencjałów, które mogłyby stanowić puls rozwojowy dla całego regionu.
Nasz region niestety ma różne wskaźniki społeczno-gospodarcze, nienajlepsze w rankingu krajowym. Młodzi ludzie szukają więc pracy gdzie indziej - na wybrzeżu, w Poznaniu, a głównie w Warszawie, już nie wspominając o zagranicy.
Jeżeli ta droga by powstała i połączyła naprawdę bogaty w zasoby wykształconych ludzi Toruń oraz Bydgoszcz, to przy nich mogłoby powstać zagłębie nowatorskich firm o nowoczesnej technologii. Mogłoby to być w przyszłości zagłębie dla obu miast, które inicjowałoby nasz rozwój i dzięki któremu przyjeżdżaliby do naszego regionu młodzi, wykształceni ludzie – tutaj by osiadali i tu pracowali.

Czy nie należałoby zawalczyć, żeby jednak odcinek bydgosko-toruński S10 został wpisany na listę krajową, a nie był realizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego?
– Będziemy o to walczyć - tak, jak w tej kadencji walczyliśmy o różne rzeczy. Ja na przykład rozmawiałem z panem premierem o koncepcji budowy tej mini Doliny Krzemowej – nie bójmy się tych określeń, bo chodzi o o nowoczesną technologię wzdłuż arterii komunikacyjnej między Toruniem i Bydgoszczą. Mam nadzieję, że będziemy dalej o to walczyć – wszyscy wybrani parlamentarzyści. To na pewno sprawa numer jeden, jeżeli patrzeć w skali regionu.
Numer dwa, ale na podobnym poziomie, to zadbanie o rolnictwo w regionie. Warunki do robienia karier zawodowych, do przedsiębiorczości, do życia równie ważne są w dużych miastach, jak i poza tymi skupiskami. Dlatego tak ważne jest zadbanie o wieś czy na przykład o drogi samorządowe, bo trzymamy się cały czas osi drogowej od początku naszej rozmowy...

... bo ona jest najważniejsza.
– Może nie jest najważniejsza, ale jest jedną z najważniejszych. To jest kościec, do którego później dołożymy obwodnicę - mam nadzieję, że powstanie nie jedna nowa obwodnica w naszym regionie. Wtedy będziemy mogli mówić, że mamy napęd do rozwoju.
To jest również ważne ze względu na zmianę filozofii politycznej, która następowała na naszych oczach w ostatniej kadencji. Teraz jednak, na konwencji w Lublinie, została nazwana wprost przez prezesa Kaczyńskiego. Chcemy rozwijać kraj, żeby ludzie mogli żyć godnie. Jeżeli walczymy o wolność od czegoś i o wolność do czegoś, to musimy stworzyć do tego warunki. Działania rządu mają temu sprzyjać ... (...)


Zobacz także

2019-10-07, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był wojewoda kujawsko-pomorski i kandydat na senatora Mikołaj Bogdanowicz, którego pytaliśmy między innymi o podsumowanie kadencji na s ... » więcej 2019-10-05, godz. 10:36 Krzysztof Czabański [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w sobotę, 5 października był poseł Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, poseł z okręgu toruńskiego włocławskiego ... » więcej 2019-10-04, godz. 06:00 Łukasz Schreiber [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w kancelarii premiera. Polityka pytaliśmy o jego stosunek do przedwyborczych sondaży oraz o ... » więcej 2019-10-03, godz. 06:03 Paweł Olszewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Paweł Olszewski (PO). Posła pytaliśmy między innymi o budowę kluczowych dla Bydgoszczy dróg S5 i S10, współpracę w ramach wojew ... » więcej 2019-10-02, godz. 06:00 Bartosz Kownacki [wideo] Komentarz do informacji dotyczących możliwości składowania odpadów z warszawskiej oczyszczalni na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz do toczącej si ... » więcej 2019-10-01, godz. 06:00 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" we wtorek (1 października) był pan Dariusz Kurzawa, kandydujący do Sejmu z pierwszego miejsca listy PSL Koalicja Polska. Rozmawialiśmy ... » więcej 2019-09-30, godz. 06:02 Marcin Wroński [wideo] Gościem poniedziałkowej Rozmowy dnia był inowrocławski radny Marcin Wroński, kandydujący z listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu. Rozmawialiśmy między innymi ... » więcej 2019-09-27, godz. 06:00 Ireneusz Stachowiak [wideo] O działaniach podjętych w sprawie składowania odpadów z warszawskiej oczyszczalni na terenie woj. kujawsko-pomorskiego i o programie wyborczym. Gościem Rozmow ... » więcej 2019-09-26, godz. 06:15 Tadeusz Zwiefka [wideo] Gościem Rozmowy dnia jest pan Tadeusz Zwiefka, do maja bieżącego roku europoseł, a obecnie kandydat do Sejmu z pierwszego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej ... » więcej 2019-09-25, godz. 06:00 Sławomir Mentzen [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był Sławomir Mentzen, startujący do Sejmu z pierwszego miejsca na liście Konfederacji w Toruniu. Kandydata pytaliśmy m.in. o to, jak oc ... » więcej
23456