Wtorek, 29 września 2020 r.   Imieniny: Michała, Gabriela, Rafała
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-09-10, 06:03 Magda Jasińska

Krzysztof Czabański [wideo]

Krzysztof Czabański. Fot. Archiwum
Krzysztof Czabański. Fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Krzysztof Czabański
– Chcemy rozwijać kraj, żeby ludzie mogli żyć godnie. Jeżeli walczymy o wolność od czegoś i o wolność do czegoś, musimy stworzyć do tego warunki. Działania rządu mają temu sprzyjać - mówił w "Rozmowie dnia" Krzysztof Czabański - przewodniczący Rady Mediów Narodowych, poseł PiS okręgu toruńsko-włocławskiego.

Magda Jasińska: Podczas ostatniej konwencji PiS w Lublinie poznaliśmy zapowiedzi budowy - jak usłyszeliśmy – polskiej wersji państwa dobrobytu. Wiemy, że płaca minimalna ma wzrosnąć do 3 tys. zł pod koniec 2020 roku, jest też wiele innych zapowiedzi, ale chciałabym Pana ministra zapytać o skalę "mikro" – co należałoby zmienić w naszym regionie?
Krzysztof Czabański: To nie są wcale takie rzeczy "mikro", tylko bardzo duże, ważne i potrzebne. Oczywiście trudno wyznaczyć hierarchię, ale nasuwa mi się przede wszystkim sprawa drogi S10. Gdyby stała się ona drogą z prawdziwego zdarzenia i połączyłaby Bydgoszcz z Toruniem, to de facto byłoby to symboliczne połączenie dwóch wielkich potencjałów, które mogłyby stanowić puls rozwojowy dla całego regionu.
Nasz region niestety ma różne wskaźniki społeczno-gospodarcze, nienajlepsze w rankingu krajowym. Młodzi ludzie szukają więc pracy gdzie indziej - na wybrzeżu, w Poznaniu, a głównie w Warszawie, już nie wspominając o zagranicy.
Jeżeli ta droga by powstała i połączyła naprawdę bogaty w zasoby wykształconych ludzi Toruń oraz Bydgoszcz, to przy nich mogłoby powstać zagłębie nowatorskich firm o nowoczesnej technologii. Mogłoby to być w przyszłości zagłębie dla obu miast, które inicjowałoby nasz rozwój i dzięki któremu przyjeżdżaliby do naszego regionu młodzi, wykształceni ludzie – tutaj by osiadali i tu pracowali.

Czy nie należałoby zawalczyć, żeby jednak odcinek bydgosko-toruński S10 został wpisany na listę krajową, a nie był realizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego?
– Będziemy o to walczyć - tak, jak w tej kadencji walczyliśmy o różne rzeczy. Ja na przykład rozmawiałem z panem premierem o koncepcji budowy tej mini Doliny Krzemowej – nie bójmy się tych określeń, bo chodzi o o nowoczesną technologię wzdłuż arterii komunikacyjnej między Toruniem i Bydgoszczą. Mam nadzieję, że będziemy dalej o to walczyć – wszyscy wybrani parlamentarzyści. To na pewno sprawa numer jeden, jeżeli patrzeć w skali regionu.
Numer dwa, ale na podobnym poziomie, to zadbanie o rolnictwo w regionie. Warunki do robienia karier zawodowych, do przedsiębiorczości, do życia równie ważne są w dużych miastach, jak i poza tymi skupiskami. Dlatego tak ważne jest zadbanie o wieś czy na przykład o drogi samorządowe, bo trzymamy się cały czas osi drogowej od początku naszej rozmowy...

... bo ona jest najważniejsza.
– Może nie jest najważniejsza, ale jest jedną z najważniejszych. To jest kościec, do którego później dołożymy obwodnicę - mam nadzieję, że powstanie nie jedna nowa obwodnica w naszym regionie. Wtedy będziemy mogli mówić, że mamy napęd do rozwoju.
To jest również ważne ze względu na zmianę filozofii politycznej, która następowała na naszych oczach w ostatniej kadencji. Teraz jednak, na konwencji w Lublinie, została nazwana wprost przez prezesa Kaczyńskiego. Chcemy rozwijać kraj, żeby ludzie mogli żyć godnie. Jeżeli walczymy o wolność od czegoś i o wolność do czegoś, to musimy stworzyć do tego warunki. Działania rządu mają temu sprzyjać ... (...)


Zobacz także

2020-08-18, godz. 06:00 Wojciech Koper [wideo] O obecnej sytuacji w regionie związanej z epidemią koronawirusa i o działaniach prewencyjnych Sanepidu z policją i strażą miejską w Rozmowie dnia. Gościem Pol ... » więcej 2020-08-17, godz. 06:00 Ks. prof. Piotr Roszak Gościem Rozmowy Dnia był ksiądz profesor Piotr Roszak, prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. O wakacyjnym pielgrzymowan ... » więcej 2020-08-14, godz. 06:00 Zdzisław Biegański [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był prof. Zdzisław Biegański, historyk z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rozmowa o setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Mi ... » więcej 2020-08-13, godz. 06:03 Bartłomiej Morzycki Ostatnie badania wskazują, że Polacy są coraz bardziej krytyczni wobec prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu. Kolejną kampanię mającą zwalczyć to niebezp ... » więcej 2020-08-12, godz. 06:00 Sławomir Mentzen [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był toruński polityk Konfederacji Sławomir Mentzen, z którym rozmawialiśmy o sytuacji na Białorusi oraz o wybuchu na nowo po wyborach „wo ... » więcej 2020-08-11, godz. 06:00 Aleksandra Bromblik Gościem Rozmowy Dnia była Aleksandra Bromblik z serwisu prezentmarzen.com. A jej tematem były wyniki badań dotyczących tego, jak Polacy spędzają urlop w tym r ... » więcej 2020-08-10, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich Gościem Rozmowy dnia był minister Jarosław Wenderlich z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa o aktualnej sytuacji na Białorusim, o początku kadencji Pre ... » więcej 2020-08-07, godz. 06:00 Mirosław Siemieniec Gościem Rozmowy Dnia był Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mowa będzie o wakacyjnej akcji pod hasłem „Bezpieczny piątek” dotyczące ... » więcej 2020-08-06, godz. 06:26 Marcin Lewandowski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był radny Marcin Lewandowski, przewodniczący Komisji Doraźnej Rady Miasta Bydgoszczy zajmującej się odpadami komuna ... » więcej 2020-08-05, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ośrodek wprowadził ostatnio kilka nowych akcji m.in. „Kupuj ... » więcej
23456