Poniedziałek, 21 października 2019 r.   Imieniny: Urszuli, Hilarego, Jakuba
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-09-10, 06:03 Magda Jasińska

Krzysztof Czabański [wideo]

Krzysztof Czabański. Fot. Archiwum
Krzysztof Czabański. Fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Krzysztof Czabański
– Chcemy rozwijać kraj, żeby ludzie mogli żyć godnie. Jeżeli walczymy o wolność od czegoś i o wolność do czegoś, musimy stworzyć do tego warunki. Działania rządu mają temu sprzyjać - mówił w "Rozmowie dnia" Krzysztof Czabański - przewodniczący Rady Mediów Narodowych, poseł PiS okręgu toruńsko-włocławskiego.

Magda Jasińska: Podczas ostatniej konwencji PiS w Lublinie poznaliśmy zapowiedzi budowy - jak usłyszeliśmy – polskiej wersji państwa dobrobytu. Wiemy, że płaca minimalna ma wzrosnąć do 3 tys. zł pod koniec 2020 roku, jest też wiele innych zapowiedzi, ale chciałabym Pana ministra zapytać o skalę "mikro" – co należałoby zmienić w naszym regionie?
Krzysztof Czabański: To nie są wcale takie rzeczy "mikro", tylko bardzo duże, ważne i potrzebne. Oczywiście trudno wyznaczyć hierarchię, ale nasuwa mi się przede wszystkim sprawa drogi S10. Gdyby stała się ona drogą z prawdziwego zdarzenia i połączyłaby Bydgoszcz z Toruniem, to de facto byłoby to symboliczne połączenie dwóch wielkich potencjałów, które mogłyby stanowić puls rozwojowy dla całego regionu.
Nasz region niestety ma różne wskaźniki społeczno-gospodarcze, nienajlepsze w rankingu krajowym. Młodzi ludzie szukają więc pracy gdzie indziej - na wybrzeżu, w Poznaniu, a głównie w Warszawie, już nie wspominając o zagranicy.
Jeżeli ta droga by powstała i połączyła naprawdę bogaty w zasoby wykształconych ludzi Toruń oraz Bydgoszcz, to przy nich mogłoby powstać zagłębie nowatorskich firm o nowoczesnej technologii. Mogłoby to być w przyszłości zagłębie dla obu miast, które inicjowałoby nasz rozwój i dzięki któremu przyjeżdżaliby do naszego regionu młodzi, wykształceni ludzie – tutaj by osiadali i tu pracowali.

Czy nie należałoby zawalczyć, żeby jednak odcinek bydgosko-toruński S10 został wpisany na listę krajową, a nie był realizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego?
– Będziemy o to walczyć - tak, jak w tej kadencji walczyliśmy o różne rzeczy. Ja na przykład rozmawiałem z panem premierem o koncepcji budowy tej mini Doliny Krzemowej – nie bójmy się tych określeń, bo chodzi o o nowoczesną technologię wzdłuż arterii komunikacyjnej między Toruniem i Bydgoszczą. Mam nadzieję, że będziemy dalej o to walczyć – wszyscy wybrani parlamentarzyści. To na pewno sprawa numer jeden, jeżeli patrzeć w skali regionu.
Numer dwa, ale na podobnym poziomie, to zadbanie o rolnictwo w regionie. Warunki do robienia karier zawodowych, do przedsiębiorczości, do życia równie ważne są w dużych miastach, jak i poza tymi skupiskami. Dlatego tak ważne jest zadbanie o wieś czy na przykład o drogi samorządowe, bo trzymamy się cały czas osi drogowej od początku naszej rozmowy...

... bo ona jest najważniejsza.
– Może nie jest najważniejsza, ale jest jedną z najważniejszych. To jest kościec, do którego później dołożymy obwodnicę - mam nadzieję, że powstanie nie jedna nowa obwodnica w naszym regionie. Wtedy będziemy mogli mówić, że mamy napęd do rozwoju.
To jest również ważne ze względu na zmianę filozofii politycznej, która następowała na naszych oczach w ostatniej kadencji. Teraz jednak, na konwencji w Lublinie, została nazwana wprost przez prezesa Kaczyńskiego. Chcemy rozwijać kraj, żeby ludzie mogli żyć godnie. Jeżeli walczymy o wolność od czegoś i o wolność do czegoś, to musimy stworzyć do tego warunki. Działania rządu mają temu sprzyjać ... (...)


Zobacz także

2019-10-21, godz. 06:02 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy dnia będzie minister Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w kancelarii premiera, równocześnie wybrany posłem kolejnej kadencji, a rozmawiać będzi ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:45 Andrzej Kobiak O roli Senatu w nowej kadencji. Kto powinien zostać marszałkiem tej izby oraz czy - tak jak chce opozycja - wzrośnie rola Senatu, w sytuacji gdy Prawo i Spraw ... » więcej 2019-10-17, godz. 06:00 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Marcin Sypniewski, lider Konfederacji w okręgu bydgoskim. 11 mandatów Konfederacji to sukces czy porażka? W jakich sprawach Konfedera ... » więcej 2019-10-16, godz. 06:03 Zbigniew Girzyński [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł elekt Zbigniew Girzyński. Rozmawialiśmy o planach i perspektywach na najbliższą kadencję, a także o polityce historycznej Polsk ... » więcej 2019-10-15, godz. 06:19 Radosław Sajna [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był prof. Radosław Sajna - politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. O wynikach wyborów ze szczególną uwagą na uwarunko ... » więcej 2019-10-14, godz. 05:55 Radosław Sojak [wideo] Gościem Rozmowy dnia był socjolog, prof. Radosław Sojak, a rozmawialiśmy o wstępnych wynikach wyborów, pierwszych powyborczych komentarzach i deklaracjach ora ... » więcej 2019-10-11, godz. 06:56 Krzysztof Czabański [wideo] Gościem Rozmowy dnia był w piątek (11.10.) minister Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Rozmawialiśmy między innymi o głównych wątkach ... » więcej 2019-10-10, godz. 06:00 Tomasz Latos [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Tomasz Latos, lider listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu w okręgu bydgoskim, a także przewodniczący sejmowej komisji zdrowi ... » więcej 2019-10-09, godz. 09:41 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł klubu Kukiz'15, Paweł Szramka. Polityk odpowiedział na pytania o przedwyborcze sondaże, o przyczyny połączenia sił z Polskim St ... » więcej 2019-10-08, godz. 06:08 Jan Krzysztof Ardanowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski. Polityka pytaliśmy, czy polscy rolnicy doczekają się takich samych dopłat ... » więcej
12345