Piątek, 10 lipca 2020 r.   Imieniny: Sylwany, Witalisa, Antoniego
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Kręgielnia
2019-08-30, 09:08 Michał Jędryka

Krzysztof Czabański

Krzysztof Czabański gość „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK. Fot. archiwum
Krzysztof Czabański gość „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK. Fot. archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Krzysztof Czabański
Z Przewodniczącym Rady Mediów Narodowych, posłem Krzysztofem Czabańskim, rozmawialiśmy m.in. o podsumowaniu czteroletniej kadencji, a także o nagrodzie mediów publicznych, którą przywrócono po 11 latach.

Michał Jędryka: Media zelektryzowała właśnie wiadomość o katastrofie ekologicznej. Do Torunia płyną ścieki z Warszawy. Pan również jest zaangażowany w mobilizację, która nastąpiła?
Krzysztof Czabański: To rzecz skandaliczna, wszystkie służby państwowe są zaangażowane. Sytuacja jest przedziwna, bo przecież oczyszczalnia "Czajka" została wybudowana za kolosalne pieniądze i zupełnie niedawno. To przecież nowa oczyszczalnia ścieków. Jak się okazuje, być może miasto-Warszawa pod władzą Platformy, bardziej dbało o inne interesy, niż interes dobrej budowy oczyszczalni. Zajmie się tym prokuratura, która zbada nie tylko samą awarię. Ustalenie przyczyn będzie bardzo istotne. Trzeba będzie ustalić, dlaczego służby państwowe zostały tak późno zawiadomione o awarii, a tym samym przeciwdziałania też zostały podjęte później, niż powinny. Jest pełna mobilizacja, ale też chęć z naszej strony - obozu rządzącego, żeby wyjaśnić do do końca przyczynę: kto tak naprawdę zawinił?

Przejdźmy do bieżących spraw politycznych - kończy się kadencja. Co według Pana jest największym osiągnięciem, a co największym niepowodzeniem minionych czterech lat?
- Jeżeli chodzi o nasz obóz polityczny, to powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na cały pakiet programów prospołecznych. To trzeba podkreślić - że są prospołeczne, a nie mają charakteru stricte socjalnego. To ważne rozróżnienie, bo pomagają ludziom w ich trudnych nieraz sytuacjach życiowych, ale są nastawione na wszystkich obywateli, niezależnie od ich położenia materialnego. Jednocześnie działają pobudzająco na samą gospodarkę, co zresztą widzimy po efektach. Nasz wzrost gospodarczy jest zdecydowanie najwyższy w stosunku do innych krajów Unii Europejskiej. To nie jest przypadek, ale na pewno skutek prospołecznej polityki. Okazuje się, że warto inwestować w ludzi, bardzo szeroko ujmując rozumienie tej inwestycji.
Druga sprawa - każdy poseł naszego obozu, w tym także ja, przez 4 lata bardzo mocno pracował i w parlamencie, ale i w regionie. Nacisk był różnie położony, w zależności od obowiązków poselskich, ministerialnych, czy takich - jak w moim przypadku - w Radzie Mediów Narodowych. Przede wszystkim zajmowałem się reformą mediów publicznych przez te lata, ale równolegle też sprawami w regionie - bardzo ważnymi, jak na przykład zwiększenie bezpieczeństwa w Toruniu. W wyniku mojej interwencji u ministra Zielińskiego, który nadzoruje policję w kraju, został zwiększony garnizon w Toruniu. Tym samym zwiększyła się ilość patroli i mundurowych na ulicach Torunia. Zwłaszcza na Starym Mieście, gdzie jest największy ruch mieszkańców i turystów, i w związku z tym zdarzają się różne incydenty - przestępczość, awantury po pijaku, bijatyki. Dzięki mojej interwencji to się bardzo zmniejszyło, bo sam mundur na ulicy często wystarcza do ostudzenia temperamentów ludzi.

Wspomniał pan o Radzie Mediów Narodowych - po 11 latach wróciły nagrody mediów publicznych. Powie Pan o nich szerzej?
- Nagrody były wymyślone przeze mnie 11 lat temu. Byłem wtedy szefem Polskiego Radia, a śp. Andrzej Urbański był szefem telewizji i zdołałem go do tego zachęcić. Przy jego dużej pomocy, raz te nagrody przeprowadziliśmy w Telewizji Polskiej.
Jednocześnie - ponieważ "koszula jest bliska ciału", to chcę też wspomnieć, że nie tylko nagrody wracają, ale wróciły też duże pieniądze do mediów publicznych w ramach rekompensat. Postarałem się, żeby dodatkowe pieniądze trafiły też do ośrodka telewizyjnego w Bydgoszczy i Toruniu oraz do Polskiego Radia PiK. Pieniądze już są i działają na rzecz społeczności lokalnych-medialnych. To też uważam za duże osiągnięcie całego obozu rządzącego, w tym jest też moja praca, która służy Polsce i regionowi.
Przed naszą audycją miałem okazję rozmawiać na temat kończącej się kadencji. Użyłem sformułowania, że jest część posłów, którzy łączą pracę w regionie, z pracą na arenie ogólnopolskiej, i trzeba widzieć całokształt. Takie sprawozdanie sporządziłem, zostało wczoraj przekazane dziennikarzom mediów regionalnych. Każdy, kto jest ciekaw może się dowiedzieć z mediów, a niezależnie - będzie to też dostępne na mojej stronie na Facebooku oraz w moich dziewięciu biurach w regionie... (...)

Zobacz także

2020-06-26, godz. 06:01 prof. Andrzej Zybertowicz Gościem Rozmowy dnia był profesor Andrzej Zybertowicz, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i doradca prezydenta Andrzeja Dudy. Rozmawialiśmy ... » więcej 2020-06-25, godz. 06:00 Tomasz Latos [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia i lider bydgoskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawialiśmy o walc ... » więcej 2020-06-24, godz. 06:45 Iwona Hartwich [wideo] Gościem Rozmowy Dnia była posłanka Koalicji Obywatelskiej Iwona Hartwich. Tematy spotkania to kampania wyborcza i deklaracje kandydatów na urząd prezydenta do ... » więcej 2020-06-22, godz. 19:18 Mateusz Morawiecki [wideo, foto] Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK był premier Mateusz Morawiecki, który udzielił nam wywiadu na zakończenie wizyty w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy między i ... » więcej 2020-06-22, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w poniedziałek był dr Patryk Tomaszewski - politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tematy to finisz kampanii wyborczej - n ... » więcej 2020-06-19, godz. 06:45 Joanna Borowiak [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" w Polskim Radiu PiK była w piątek poseł Prawa i Sprawiedliwości Joanna Borowiak. Rozmawialiśmy o kampanii wyborczej, prezydenckim proje ... » więcej 2020-06-18, godz. 06:00 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Piotr Król z PiS, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury. Rozmawialiśmy o obietnicy szybkiej budowy drogi S10, a ta ... » więcej 2020-06-17, godz. 06:50 Robert Biedroń [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Robert Biedroń. Kandydat na prezydenta odpowiadał na pytania dotyczące przebiegu kampanii, sondaży oraz elementów programu.Marcin Kup ... » więcej 2020-06-16, godz. 06:00 Tadeusz Zwiefka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tadeusz Zwiefka z Koalicji Obywatelskiej. Tematem rozmowy była trwająca kampania wyborcza.Michał Jędryka: W kampanii wyborczej ... » więcej 2020-06-15, godz. 06:42 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Zbigniew Girzyński, z którym rozmawiamy między innymi o tym, czy prezydencka kampania wyborcza przekształci się w spór cywiliza ... » więcej
12345