Niedziela, 05 lipca 2020 r.   Imieniny: Marii, Antoniego
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
MOJA GAZETKA (20/0011/06/2020)
2019-08-23, 09:07 Michał Jędryka

Krzysztof Czabański

Krzysztof Czabański gość „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK. Fot. archiwum
Krzysztof Czabański gość „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK. Fot. archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Krzysztof Czabański
Co będzie motywem przewodnim w kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości? - zapowiadał poseł Krzysztof Czabański w Polskim Radiu PiK. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych był gościem "Rozmowy dnia". Przekonywał też, że należy bronić mediów publicznych przed próbami ich likwidacji lub zmarginalizowania.

Michał Jędryka: Jeżeli dziennikarz staje się politykiem, to sposób uprawiania polityki wyznacza zawód, który uprawiał przedtem?

Krzysztof Czabański: - Na pewno w jakimś sensie tak. Proszę wziąć pod uwagę, że już pół wieku pracuję w mediach, bo obecnie zajmuję się mediami jako polityk, więc kontynuuję swoje zajęcie. Półwiecze w mediach na pewno odciska się na każdym, na mnie na pewno. To chyba jednak korzystne dla polityka, bo widzi sprawy z obu stron. Dziś częsty jest konflikt między światem mediów i światem polityki - obserwujemy to na co dzień w różnych sytuacjach. Ja jestem człowiekiem, który widzi i uwzględnia zarówno perspektywę medialną, jak i polityczną, a także rozumie media jako polityk i rozumie politykę jako dziennikarz.
To jednak chyba jest temat na jakąś wieczorną refleksję, a nie poranną rozmowę, którą prowadzimy. Jestem gotowy, by kiedyś spokojnie porozmawiać o związkach dziennikarstwa i mediów ze światem polityki, ale może jak minie kampania wyborcza, bo teraz wszystko może być różnie interpretowane...

Co będzie Pana zdaniem motywem przewodnim kampanii wyborczej, w której Pan będzie brał czynny udział?
- Jestem wysunięty przez Prawo i Sprawiedliwość z numerem drugim w naszym okręgu toruńsko-włocławskim. Oczywiście będę brał aktywny udział w kampanii wyborczej. Nicią przewodnią ze strony mojej formacji - obozu rządzącego - będzie pozytywny program dla Polaków. Elementy tego programu realizowaliśmy w mijającej kadencji, zgodnie zresztą z obietnicami wyborczymi z poprzedniej kampanii. Obecnie zapowiadamy kontynuację lub nowe elementy w programie, który będzie ogłoszony w pierwszej dekadzie września, kiedy już zostanie dopięty na ostatni guzik. To będą obietnice z bardzo dużym prawdopodobieństwem realizacji w następnej kadencji, bo ta kadencja pokazała, że nasze obietnice realizujemy. Oczywiście czasem robimy to z pewnymi kłopotami, nie ma co tego ukrywać, ale jednak realizujemy.

Realizacje Waszych obietnic krytykuje opozycja mówiąc, że to przekupywanie wyborców? Co Pan na to?
- Jeżeli polityka prospołeczna jest przekupowaniem wyborców, to na czym zdaniem opozycji miałaby polegać w ogóle polityka służąca obywatelom? Na tym, żeby im odbierać? Nie! Chodzi o to, by stwarzać ludziom możliwości, dofinansowywać ich w dobrym sensie, by mogli działać społecznie, otwierać swoje przedsięwzięcia, rozwijać się zawodowo, kształcić się... Żeby to wszystko opłacało się robić i żeby nie musieli emigrować za zarobkiem.
O polityce prospołecznej zawsze możemy myśleć, że jest dobra dla nas. Powinniśmy do niej dążyć, niezależnie od poglądów politycznych. Nie bardzo rozumiem więc, dlaczego opozycja zamiast skupić się na tworzeniu własnego programu pozytywnego dla obywateli, skupia się na zwalczaniu obozu rządzącego? Pewnie dlatego, że sama nie posiada programu pozytywnego. Dla nas to niby łatwiej, ale mnie jako obywatela Polaka trochę to martwi. Wolałbym, żeby paleta programów była szersza. Uważam, że nikt nie ma monopolu na na nieomylność. Zawsze dobrze jest przedyskutować różne rzeczy - może znalazłoby się lepsze rozwiązania? Namawiałbym do takiej rzeczowej dyskusji od czasu do czasu... (...)

Zobacz także

2020-04-24, godz. 06:01 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, a rozmawialiśmy między innymi o Funduszu Dróg Samorządowych oraz o epidemii i jej prz ... » więcej 2020-04-23, godz. 06:00 Jan Szopiński [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Nowej Lewicy, Jan Szopiński. Rozmowa na temat możliwej daty i formy wyborów prezydenckich, propozycji zmiany Konstytucji, przed ... » więcej 2020-04-22, godz. 06:00 Maciej Glamowski Gościem Rozmowy Dnia był prezydent Grudziądza. Rozmawialiśmy m.in o szpitalu jednoimiennym w Grudziądzu, który stał się strategiczną placówką medyczną w regio ... » więcej 2020-04-21, godz. 06:50 Joanna Borowiak Gościem Magdaleny Ogórek w "Rozmowie dnia" była Joanna Borowiak, posłanka PiS ziemi włocławskiej. Rozmawialiśmy na temat sytuacji politycznej w kraju i sporu ... » więcej 2020-04-20, godz. 05:55 Bartosz Kownacki Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Bartosz Kownacki, z którym rozmawialiśmy między innymi o możliwości porozumienia się polskiej klasy politycznej w sprawie ter ... » więcej 2020-04-17, godz. 06:02 Arkadiusz Myrcha [wideo] Poseł PO Arkadiusz Myrcha był gościem Rozmowy dnia, a jej tematem była polityka w cieniu pandemii. Kiedy i w jakiej formule powinny się odbyć wybory prezydenc ... » więcej 2020-04-16, godz. 06:00 Paweł Rajewski Gościem "Rozmowy dnia" był w czwartek dr Paweł Rajewski - wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych. Rozmawialiśmy o obowiązku noszenia maseczek. Jak zakłada ... » więcej 2020-04-15, godz. 06:00 Tomasz Latos [wideo] O aktualnej sytuacji epidemicznej i politycznej, o przewidzianych na środę (15.04.) głosowaniach w sprawie projektów obywatelskich mówiliśmy w Rozmowie Dnia z ... » więcej 2020-04-14, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem Magdaleny Ogórek był europoseł Kosma Złotowski, a jednym z tematów rozmowy — rola Unii Europejskiej w sytuacji epidemii.Magdalena Ogórek: Jak po święt ... » więcej 2020-04-10, godz. 06:00 Ks. Sławomir Bar Ksiądz Sławomir Bar należy do kapłanów, którzy w czasie epidemii z Jezusem Eucharystycznym wyruszyli na ulice. Codziennie też w razem z misjonarzami Św. Wince ... » więcej
45678