Środa, 18 września 2019 r.   Imieniny: Irmy, Stanisława, Ireny
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-07-30, 06:01 Michał Jędryka

Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowski. Fot. Michał Zaręba
Jan Krzysztof Ardanowski. Fot. Michał Zaręba
Gościem Rozmowy dnia był minister rolnictwa i Rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Rozmawialiśmy między innymi o niedzielnych wyborach do izb rolniczych, a także o odrodzeniu się epidemii ASF.

Michał Jędryka: W niedzielę odbyły się wybory do izb rolniczych. Jaka była frekwencja?

Jan Krzysztof Ardanowski: Nie mam jeszcze podsumowania ogólnopolskiego, więc nie chcę komentować, ale w niektórych gminach było tylu kandydatów ile jest miejsc, to może świadczyć, albo o pasywności środowiska rolniczego, a może również o tym, że uznają, że ci dotychczasowi, bo to najczęściej tych samych osób dotyczyło, są na tyle doświadczeni i dobrze reprezentują, że nie ma powodu zmiany. W bardzo wielu gminach jednak było wielu kandydatów i ta walka wyborcza się odbyła. Ważne jest przede wszystkim to, żeby to byli rzeczywiście przygotowani, uczciwi, reprezentanci zawodu rolniczego, stanu chłopskiego, nie tylko patrzący na własne gospodarstwo i własny interes, tylko umiejący reprezentować interesy wsi, ale również rozumiejący jakie zmiany na świecie w rolnictwie zachodzą. (...).

Komisja Europejska podjęła pewne decyzje w związku z ASF, którego coraz to nowe ogniska się odkrywa w Polsce. Czy mamy jakieś dobre wieści w tej sprawie?

Sytuacja jest trudna w wielu krajach. Ja się nie cieszę, że komuś wychodzi gorzej niż u nas, np. trzy dni temu pojawiły się ogniska na Słowacji, kraju wolnym od ASF, w Belgii, Azja jest teraz opanowana, Chiny, Mongolia, wybija się tam setki milionów świń. U nas pojawiają się nowe ogniska, w tej chwili jest ich 28, rok temu było prawie 70 o tej porze. Wysokie temperatury, owady, gryzonie - to zwiększa ryzyko. Jednak każdy przypadek mnie boli, a dotyczy to coraz większych gospodarstw, gdzie jest bioasekuracja, rolnicy już nie bagatelizują tej sprawy, mają nawet stroje jednorazowe, starają się nikogo nie dopuszczać, żeby choroby nie przenieść, ale jest to praktycznie niemożliwe, jeżeli w lasach żyją, zdychające, chore dziki, których są setki, a może tysiące, bo co miesiąc jest kilkaset znajdowanych. Odstrzał dzików jest jedną z metod zwalczania choroby, jeżeli się tego nie uczyni, to choroba się rozniesie. Niemcy wybili w zeszłym roku 836 tys. dzików i jest to przedstawiane jako wielki sukces. Wydarzenia sprzed kilku tygodni: chore dziki pojawiły się przy granicy francuskiej z realną obawą przeniesienia do gospodarstw po francuskiej stronie. Rząd francuski na polecenie prezydenta Macrona, wprowadził odstrzał dzików w szerokiej strefie, wszystkie dziki zostały wybite. Rząd francuski stoi na stanowisku, że jest to skuteczna reakcja.

To chyba wielka rola świadomości...

Nie wiem czy w Polsce można wszystko zrzucić na brak świadomości, czy na jakieś inne motywy. Są organizacje ekologiczne, które przeszkadzają w polowaniach. Chodzą ludzie przed strzelbami, prowokując myśliwych. Oni nie są w stanie skutecznie prowadzić odstrzału, więc ci ludzie ponoszą odpowiedzialność za rozprzestrzenianie się ASF w Polsce. Uwalniamy gminy od zagrożenia, ale również może nastąpić reemisja. Już choroby nie było, a dziki przyszły i znów problem jest.
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Jan Krzysztof Ardanowski

Zobacz także

2019-09-04, godz. 06:00 Tomasz Lenz [wideo] O kandydatce Koalicji Obywatelskiej na premiera oraz o tym, w jakim stylu poprowadzi swą kampanię wyborczą KO. Gościem Rozmowy Dnia będzie poseł Tomasz Lenz - ... » więcej 2019-09-03, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] – Nasi wyborcy bardzo często nie do końca rozumieją tę decyzję - mówił o wspólnym starcie z PSL-em Paweł Szramka, poseł Kukiz'15. Lider listy PSL-Koalicja Po ... » więcej 2019-09-02, godz. 07:49 Tomasz Latos [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos. Rozmawialiśmy między innymi o deklaracjach, które padły podczas wczorajszych obchodów rocznicowych, o problemach ... » więcej 2019-08-30, godz. 09:08 Krzysztof Czabański Z Przewodniczącym Rady Mediów Narodowych, posłem Krzysztofem Czabańskim, rozmawialiśmy m.in. o podsumowaniu czteroletniej kadencji, a także o nagrodzie mediów ... » więcej 2019-08-23, godz. 09:07 Krzysztof Czabański Co będzie motywem przewodnim w kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości? - zapowiadał poseł Krzysztof Czabański w Polskim Radiu PiK. Przewodniczący Rady Med ... » więcej 2019-07-31, godz. 06:00 Tomasz Latos O kluczowych dla województwa kujawsko - pomorskiego rządowych inwestycjach. Rozmowa Dnia z posłem Tomaszem Latosem z Prawa i Sprawiedliwości. Michał Jędryka: ... » więcej 2019-07-29, godz. 06:02 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy dnia był europoseł Kosma Złotowski z Prawa i Sprawiedliwości, którego pytaliśmy między innymi o wizytę w Polsce szefowej Komisji Europejskiej ... » więcej 2019-07-26, godz. 06:08 Joanna Borowiak Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK była poseł Joanna Borowiak, członek sejmowej komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. O wynagrodzeniach nauczycieli oraz ... » więcej 2019-07-25, godz. 06:03 Ewa Kozanecka W piątek Sejm uchwalił ustawę, która zakłada przyznanie świadczenia uzupełniającego w wysokości 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. O tym św ... » więcej 2019-07-24, godz. 06:00 Maria Mazurkiewicz Coraz częściej mówi się i pisze, że w Polsce zaczyna brakować nauczycieli. Jak sobie z tym problemem radzą władze oświatowe województwa kujawsko - pomorskiego ... » więcej
12345