Sobota, 04 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Izydora, Wacława
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-07-30, 06:01 Michał Jędryka

Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowski. Fot. Michał Zaręba
Jan Krzysztof Ardanowski. Fot. Michał Zaręba
Gościem Rozmowy dnia był minister rolnictwa i Rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Rozmawialiśmy między innymi o niedzielnych wyborach do izb rolniczych, a także o odrodzeniu się epidemii ASF.

Michał Jędryka: W niedzielę odbyły się wybory do izb rolniczych. Jaka była frekwencja?

Jan Krzysztof Ardanowski: Nie mam jeszcze podsumowania ogólnopolskiego, więc nie chcę komentować, ale w niektórych gminach było tylu kandydatów ile jest miejsc, to może świadczyć, albo o pasywności środowiska rolniczego, a może również o tym, że uznają, że ci dotychczasowi, bo to najczęściej tych samych osób dotyczyło, są na tyle doświadczeni i dobrze reprezentują, że nie ma powodu zmiany. W bardzo wielu gminach jednak było wielu kandydatów i ta walka wyborcza się odbyła. Ważne jest przede wszystkim to, żeby to byli rzeczywiście przygotowani, uczciwi, reprezentanci zawodu rolniczego, stanu chłopskiego, nie tylko patrzący na własne gospodarstwo i własny interes, tylko umiejący reprezentować interesy wsi, ale również rozumiejący jakie zmiany na świecie w rolnictwie zachodzą. (...).

Komisja Europejska podjęła pewne decyzje w związku z ASF, którego coraz to nowe ogniska się odkrywa w Polsce. Czy mamy jakieś dobre wieści w tej sprawie?

Sytuacja jest trudna w wielu krajach. Ja się nie cieszę, że komuś wychodzi gorzej niż u nas, np. trzy dni temu pojawiły się ogniska na Słowacji, kraju wolnym od ASF, w Belgii, Azja jest teraz opanowana, Chiny, Mongolia, wybija się tam setki milionów świń. U nas pojawiają się nowe ogniska, w tej chwili jest ich 28, rok temu było prawie 70 o tej porze. Wysokie temperatury, owady, gryzonie - to zwiększa ryzyko. Jednak każdy przypadek mnie boli, a dotyczy to coraz większych gospodarstw, gdzie jest bioasekuracja, rolnicy już nie bagatelizują tej sprawy, mają nawet stroje jednorazowe, starają się nikogo nie dopuszczać, żeby choroby nie przenieść, ale jest to praktycznie niemożliwe, jeżeli w lasach żyją, zdychające, chore dziki, których są setki, a może tysiące, bo co miesiąc jest kilkaset znajdowanych. Odstrzał dzików jest jedną z metod zwalczania choroby, jeżeli się tego nie uczyni, to choroba się rozniesie. Niemcy wybili w zeszłym roku 836 tys. dzików i jest to przedstawiane jako wielki sukces. Wydarzenia sprzed kilku tygodni: chore dziki pojawiły się przy granicy francuskiej z realną obawą przeniesienia do gospodarstw po francuskiej stronie. Rząd francuski na polecenie prezydenta Macrona, wprowadził odstrzał dzików w szerokiej strefie, wszystkie dziki zostały wybite. Rząd francuski stoi na stanowisku, że jest to skuteczna reakcja.

To chyba wielka rola świadomości...

Nie wiem czy w Polsce można wszystko zrzucić na brak świadomości, czy na jakieś inne motywy. Są organizacje ekologiczne, które przeszkadzają w polowaniach. Chodzą ludzie przed strzelbami, prowokując myśliwych. Oni nie są w stanie skutecznie prowadzić odstrzału, więc ci ludzie ponoszą odpowiedzialność za rozprzestrzenianie się ASF w Polsce. Uwalniamy gminy od zagrożenia, ale również może nastąpić reemisja. Już choroby nie było, a dziki przyszły i znów problem jest.
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Jan Krzysztof Ardanowski

Zobacz także

2020-04-03, godz. 06:45 Michał Zaleski Gościem Rozmowy Dnia był prezydent Michał Zaleski. Tematy to: funkcjonowanie miasta w czasie epidemii oraz sytuacja w Szpitalu Miejskim po wykryciu koronawiru ... » więcej 2020-04-02, godz. 06:15 Prof. Radosław Sojak [wideo] Rozmowa z prof. Radosławem Sojakiem, socjologiem z UMK, o naszym postrzeganiu epidemii i sytuacji społecznej, która jest z tą zarazą związana. Michał Jędryka: ... » więcej 2020-04-01, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Rozmawialiśmy o obowiązujących od środy restrykcjach, mających na celu zwalczanie epi ... » więcej 2020-03-31, godz. 06:00 Ryszard Czarnecki Magdalena Ogórek rozmawiała we wtorek w Polskim Radiu PiK z europosłem Ryszardem Czarneckim o tym, czy Unia Europejska zdała egzamin w czasach zarazy.Magdalen ... » więcej 2020-03-30, godz. 06:05 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Szramka z klubu Koalicja Polska. Pytaliśmy o przyjętą przez Sejm tarczę antykryzysową, o zmiany dotyczące Kodeksu wyborcz ... » więcej 2020-03-27, godz. 06:02 prof. Janusz Golinowski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był profesor Janusz Golinowski, politolog, a tematem rozmowy będą konsekwencje polityczne i ekonomiczne obecnego kryzysu epidemicznego.Mi ... » więcej 2020-03-26, godz. 06:00 Waldemar Gadziński [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był w czwartek Waldemar Gadziński, konsultant medycyny rodzinnej w województwie kujawsko pomorskim. Rozmawialiśmy o tym, jak dbać o zdr ... » więcej 2020-03-25, godz. 06:03 Piotr Całbecki [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był marszałek Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o regionalnym pakiecie antykryzysowym i inicjatywach samorządu województwa związanych z pande ... » więcej 2020-03-24, godz. 06:51 Paweł Mucha We wtorek Magdalena Ogórek rozmawiała z ministrem Pawłem Muchą, zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, o kryzysie związanym z epidemią i w tym ko ... » więcej 2020-03-23, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz. Rozmawialiśmy o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w województwie.Michał Jędryka: ... » więcej
12345