Środa, 18 września 2019 r.   Imieniny: Irmy, Stanisława, Ireny
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-07-26, 06:08 Michał Jędryka

Joanna Borowiak

Joanna Borowiak/fot. nadesłane
Joanna Borowiak/fot. nadesłane
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Joanna Borowiak
Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK była poseł Joanna Borowiak, członek sejmowej komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. O wynagrodzeniach nauczycieli oraz o koncepcji liceum ogólnokształcącego i szkół branżowych.

W ubiegłym roku szkolnym mieliśmy do czynienia ze strajkiem nauczycieli. Ten strajk nie został tak naprawdę zakończony, został zawieszony. Czy pani poseł spodziewa się, że we wrześniu może zostać wznowiony?

Protest faktycznie został zawieszony, natomiast to już jest rola przedstawicieli związków zawodowych, głównie w Związku Nauczycielstwa Polskiego, jaka będzie decyzja. Obserwacje dają nadzieję na to, że jednak ten protest nie zostanie wznowiony. W tej chwili rząd zrealizował postulaty, z którymi wyszła nauczycielska „Solidarność”. Będą podwyżki, które w sumie od 2018 dadzą 21 proc. zwiększenia uposażenia nauczycieli, ale również odpowiadamy na postulaty. Trzeba było również uregulować kwestie związaną z tak zwanym dodatkiem za wychowawstwo, który był bardzo zróżnicowany, delikatnie mówiąc, na całym obszarze kraju. Potrafił wynosić kilkadziesiąt zł do kilkuset złotych. Były bardzo duże dysproporcje. Ja sama pamiętam, jak wykonywałam pracę nauczyciela przy tablicy, kiedy byłam radną Rady Miasta Włocławka, również wnioskowaliśmy do prezydenta o to, żeby taki dodatek zwiększył do wysokości 100 zł. O wysokości tej kwoty decydują samorządy, ale tutaj na poziomie ustawowym dokonaliśmy takich uregulowań, żeby ta minimalna kwota została jednak ustalona i minimalnie ma to być 300 zł. Również czynimy dalsze kroki do tego, żeby odbiurokratyzować szkołę, żeby ta szkoła była bardziej przyjazna dla nauczycieli, dla uczniów i dla rodziców. Także moje osobiste nadzieje, jako nauczyciela, są takie, że ten protest nie zostanie wznowiony. Oczywiście dalsze rozmowy przed nami, dalsze prace okrągłego stołu, toczy się dyskusja, słuchamy. Chcemy w Polsce jak najlepszej edukacji, jak najlepiej funkcjonującej oświaty i takie działania prowadzi rząd Prawa i Sprawiedliwości i takie działania prowadzi i Minister Edukacji Narodowej.

Odbiurokratyzowanie szkoły. Co to ma oznaczać?

Z perspektywy nowej ustawy zmieniającej system edukacji w Polsce i z przepisów wprowadzających prawo oświatowe nie wynikała tak duża biurokracja. Niestety gdzieś tam są jeszcze i pokutują takie zarządzenia wewnętrzne w szkołach, samorządowe... Chcemy, żeby nauczyciel miał jak najmniej dokumentów do wypełniania, żeby mógł rzeczywiście poświęcić się przygotowaniu do zajęć, jak najlepszemu przygotowaniu lekcji i żeby swój czas poświęcił na kontakt z uczniem.

Kiedy rozpocznie się znowu rok szkolny to ta wrześniowa pensja, którą nauczyciele otrzymają będzie już zawierała jakieś podwyżki?

Tak, ta wrześniowa pensja będzie konsumowała kolejny etap podwyżek. Tak jak powiedziałam w perspektywie od 2018 roku w sumie to ponad 20 proc., a przypomnę tylko, że nasi poprzednicy na przestrzeni ostatnich lat swoich rządów dali podwyżkę w wysokości 0 proc. i pensje nie były nawet waloryzowane, i to nie tylko pensje nauczycieli, ale pensje całej sfery budżetowej. Prawo i Sprawiedliwość dokonało takiej waloryzacji w 2017 roku, zwaloryzowaliśmy także pensje nauczycieli. Przeznaczyliśmy na to ponad 400 milionów złotych, a w kolejnym roku 2018 zaczęliśmy wdrażać podwyżki. Te, które będą wypłacone w nowym roku szkolnym. To są podwyżki, które biorą pod uwagę porozumienie zawarte z oświatową „Solidarnością”, ale ja bym też chciała powiedzieć, że Prawo i Sprawiedliwość bardzo mocno zwiększyło w ogóle finansowanie oświaty, bo prawie o 6 miliardów złotych na przestrzeni lat, w których rządzimy, czyli na przestrzeni 3,5 roku tak naprawdę. Z 40 do 46 miliardów złotych - tak to wygląda kwotowo i jest to bardzo duży skok. Mało tego, dodatkowo jeszcze samorządy otrzymały zwiększone wpływy o ponad 20 miliardów zł. Także to, co mówią niektórzy w sposób nieuprawniony - że nie dofinansowujemy i że cedujemy pewne obowiązki na samorządy jest nieuprawnione. Zwiększyliśmy finansowanie oświaty, zwiększamy wynagrodzenia nauczycieli, ale także czynimy wszystko, żeby szkoła było jak najbardziej przyjazna...

Zobacz także

2019-09-04, godz. 06:00 Tomasz Lenz [wideo] O kandydatce Koalicji Obywatelskiej na premiera oraz o tym, w jakim stylu poprowadzi swą kampanię wyborczą KO. Gościem Rozmowy Dnia będzie poseł Tomasz Lenz - ... » więcej 2019-09-03, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] – Nasi wyborcy bardzo często nie do końca rozumieją tę decyzję - mówił o wspólnym starcie z PSL-em Paweł Szramka, poseł Kukiz'15. Lider listy PSL-Koalicja Po ... » więcej 2019-09-02, godz. 07:49 Tomasz Latos [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos. Rozmawialiśmy między innymi o deklaracjach, które padły podczas wczorajszych obchodów rocznicowych, o problemach ... » więcej 2019-08-30, godz. 09:08 Krzysztof Czabański Z Przewodniczącym Rady Mediów Narodowych, posłem Krzysztofem Czabańskim, rozmawialiśmy m.in. o podsumowaniu czteroletniej kadencji, a także o nagrodzie mediów ... » więcej 2019-08-23, godz. 09:07 Krzysztof Czabański Co będzie motywem przewodnim w kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości? - zapowiadał poseł Krzysztof Czabański w Polskim Radiu PiK. Przewodniczący Rady Med ... » więcej 2019-07-31, godz. 06:00 Tomasz Latos O kluczowych dla województwa kujawsko - pomorskiego rządowych inwestycjach. Rozmowa Dnia z posłem Tomaszem Latosem z Prawa i Sprawiedliwości. Michał Jędryka: ... » więcej 2019-07-30, godz. 06:01 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem Rozmowy dnia był minister rolnictwa i Rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Rozmawialiśmy między innymi o niedzielnych wyborach do izb rolniczych, a t ... » więcej 2019-07-29, godz. 06:02 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy dnia był europoseł Kosma Złotowski z Prawa i Sprawiedliwości, którego pytaliśmy między innymi o wizytę w Polsce szefowej Komisji Europejskiej ... » więcej 2019-07-25, godz. 06:03 Ewa Kozanecka W piątek Sejm uchwalił ustawę, która zakłada przyznanie świadczenia uzupełniającego w wysokości 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. O tym św ... » więcej 2019-07-24, godz. 06:00 Maria Mazurkiewicz Coraz częściej mówi się i pisze, że w Polsce zaczyna brakować nauczycieli. Jak sobie z tym problemem radzą władze oświatowe województwa kujawsko - pomorskiego ... » więcej
12345