Środa, 08 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Cezaryny, Dionizego, Julii
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-07-26, 06:08 Michał Jędryka

Joanna Borowiak

Joanna Borowiak/fot. nadesłane
Joanna Borowiak/fot. nadesłane
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Joanna Borowiak
Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK była poseł Joanna Borowiak, członek sejmowej komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. O wynagrodzeniach nauczycieli oraz o koncepcji liceum ogólnokształcącego i szkół branżowych.

W ubiegłym roku szkolnym mieliśmy do czynienia ze strajkiem nauczycieli. Ten strajk nie został tak naprawdę zakończony, został zawieszony. Czy pani poseł spodziewa się, że we wrześniu może zostać wznowiony?

Protest faktycznie został zawieszony, natomiast to już jest rola przedstawicieli związków zawodowych, głównie w Związku Nauczycielstwa Polskiego, jaka będzie decyzja. Obserwacje dają nadzieję na to, że jednak ten protest nie zostanie wznowiony. W tej chwili rząd zrealizował postulaty, z którymi wyszła nauczycielska „Solidarność”. Będą podwyżki, które w sumie od 2018 dadzą 21 proc. zwiększenia uposażenia nauczycieli, ale również odpowiadamy na postulaty. Trzeba było również uregulować kwestie związaną z tak zwanym dodatkiem za wychowawstwo, który był bardzo zróżnicowany, delikatnie mówiąc, na całym obszarze kraju. Potrafił wynosić kilkadziesiąt zł do kilkuset złotych. Były bardzo duże dysproporcje. Ja sama pamiętam, jak wykonywałam pracę nauczyciela przy tablicy, kiedy byłam radną Rady Miasta Włocławka, również wnioskowaliśmy do prezydenta o to, żeby taki dodatek zwiększył do wysokości 100 zł. O wysokości tej kwoty decydują samorządy, ale tutaj na poziomie ustawowym dokonaliśmy takich uregulowań, żeby ta minimalna kwota została jednak ustalona i minimalnie ma to być 300 zł. Również czynimy dalsze kroki do tego, żeby odbiurokratyzować szkołę, żeby ta szkoła była bardziej przyjazna dla nauczycieli, dla uczniów i dla rodziców. Także moje osobiste nadzieje, jako nauczyciela, są takie, że ten protest nie zostanie wznowiony. Oczywiście dalsze rozmowy przed nami, dalsze prace okrągłego stołu, toczy się dyskusja, słuchamy. Chcemy w Polsce jak najlepszej edukacji, jak najlepiej funkcjonującej oświaty i takie działania prowadzi rząd Prawa i Sprawiedliwości i takie działania prowadzi i Minister Edukacji Narodowej.

Odbiurokratyzowanie szkoły. Co to ma oznaczać?

Z perspektywy nowej ustawy zmieniającej system edukacji w Polsce i z przepisów wprowadzających prawo oświatowe nie wynikała tak duża biurokracja. Niestety gdzieś tam są jeszcze i pokutują takie zarządzenia wewnętrzne w szkołach, samorządowe... Chcemy, żeby nauczyciel miał jak najmniej dokumentów do wypełniania, żeby mógł rzeczywiście poświęcić się przygotowaniu do zajęć, jak najlepszemu przygotowaniu lekcji i żeby swój czas poświęcił na kontakt z uczniem.

Kiedy rozpocznie się znowu rok szkolny to ta wrześniowa pensja, którą nauczyciele otrzymają będzie już zawierała jakieś podwyżki?

Tak, ta wrześniowa pensja będzie konsumowała kolejny etap podwyżek. Tak jak powiedziałam w perspektywie od 2018 roku w sumie to ponad 20 proc., a przypomnę tylko, że nasi poprzednicy na przestrzeni ostatnich lat swoich rządów dali podwyżkę w wysokości 0 proc. i pensje nie były nawet waloryzowane, i to nie tylko pensje nauczycieli, ale pensje całej sfery budżetowej. Prawo i Sprawiedliwość dokonało takiej waloryzacji w 2017 roku, zwaloryzowaliśmy także pensje nauczycieli. Przeznaczyliśmy na to ponad 400 milionów złotych, a w kolejnym roku 2018 zaczęliśmy wdrażać podwyżki. Te, które będą wypłacone w nowym roku szkolnym. To są podwyżki, które biorą pod uwagę porozumienie zawarte z oświatową „Solidarnością”, ale ja bym też chciała powiedzieć, że Prawo i Sprawiedliwość bardzo mocno zwiększyło w ogóle finansowanie oświaty, bo prawie o 6 miliardów złotych na przestrzeni lat, w których rządzimy, czyli na przestrzeni 3,5 roku tak naprawdę. Z 40 do 46 miliardów złotych - tak to wygląda kwotowo i jest to bardzo duży skok. Mało tego, dodatkowo jeszcze samorządy otrzymały zwiększone wpływy o ponad 20 miliardów zł. Także to, co mówią niektórzy w sposób nieuprawniony - że nie dofinansowujemy i że cedujemy pewne obowiązki na samorządy jest nieuprawnione. Zwiększyliśmy finansowanie oświaty, zwiększamy wynagrodzenia nauczycieli, ale także czynimy wszystko, żeby szkoła było jak najbardziej przyjazna...

Zobacz także

2020-03-25, godz. 06:03 Piotr Całbecki [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był marszałek Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o regionalnym pakiecie antykryzysowym i inicjatywach samorządu województwa związanych z pande ... » więcej 2020-03-24, godz. 06:51 Paweł Mucha We wtorek Magdalena Ogórek rozmawiała z ministrem Pawłem Muchą, zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, o kryzysie związanym z epidemią i w tym ko ... » więcej 2020-03-23, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz. Rozmawialiśmy o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w województwie.Michał Jędryka: ... » więcej 2020-03-20, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich [wideo] Rozmawialiśmy z ministrem Jarosławem Wenderlichem z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na temat epidemii i spowodowanego przez nią kryzysu, a także przygotowan ... » więcej 2020-03-19, godz. 06:00 Prof. Robert Karaszewski [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był prof. Robert Karaszewski - ekonomista z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawialiśmy o skutkach epidemii koronawirusa d ... » więcej 2020-03-18, godz. 06:03 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Marcin Sypniewski, bydgoski działacz Konfederacji. Rozmawialiśmy z nim m.in. na temat wpływu epidemii koronawirusa na gospodarkę i o ... » więcej 2020-03-17, godz. 06:15 Kosma Złotowski W Rozmowie Dnia spotkaliśmy się z europosłem Kosmą Złotowskim (PiS). Rozmawialiśmy na temat epidemii koronawirusa w Europie i wpływie tej sytuacji na politykę ... » więcej 2020-03-16, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Rozmowy dnia był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz z którym będziemy rozmawiać o stanie zagrożenia epidemią oraz o działaniach władz mają ... » więcej 2020-03-13, godz. 06:00 Michał Wróblewski [wideo] O społecznym odbiorze sytuacji związanej z koronawirusem w Polsce. Jak nie ulegać panice i działać racjonalnie w kryzysie? „Rozmowa Dnia” z socjologiem Michał ... » więcej 2020-03-12, godz. 06:00 Tomasz Latos [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, a główny temat rozmowy to przyjęte przez władze centralne środki ostro ... » więcej
12345