Niedziela, 12 lipca 2020 r.   Imieniny: Jana, Brunona, Bonifacego
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Kręgielnia
2019-07-25, 06:03 Michał Jędryka

Ewa Kozanecka

Ewa Kozanecka
Ewa Kozanecka
W piątek Sejm uchwalił ustawę, która zakłada przyznanie świadczenia uzupełniającego w wysokości 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. O tym świadczeniu, a także o innych problemach osób niepełnosprawnych rozmawialiśmy z poseł Ewą Kozanecką.

Michał Jędryka: Ten projekt był opiniowany przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny której pani jest członkiem. Wprowadzono tam pewne poprawki, które będą musiały być jeszcze rozpatrywane przez Senat i przez Sejm ponownie. Chciałbym panią zapytać o ideę projektu i o samą jego realizację. Czy 500 plus dla niepełnosprawnych będzie czymś analogicznym do świadczenia, które jest dla dzieci, w sensie również składania wniosków, czy całej procedury?

Ewa Kozanecka: Przede wszystkim ustawa o świadczeniu uzupełniającym 500 plus dla osób potrzebujących to jest ważna ustawa, ustawa która ma na celu właśnie nieść pomoc osobom poszkodowanym przez los, osobom, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji i w związku z tym, właśnie tak jak rząd obiecał w maju, ten projekt wejdzie w życie 1 października.

Tu chodzi o osoby dorosłe, osoby, które często tą niepełnosprawnością są dotknięte od dzieciństwa, na przykład z porażeniem mózgowym.

Tak i również w trakcie dorosłego życia, jak osoby nabywają niepełnosprawność to również tym świadczeniem będą objęte. Rzeczywiście muszą być to osoby pełnoletnie, niezdolne do samodzielnej egzystencji. Ta niezdolność musi być stwierdzona orzeczeniem i wówczas takie świadczenie będzie przysługiwać na wniosek od pierwszego października. Wniosek można będzie złożyć w organach emerytalno-rentowych lub ZUS.

Zostały przyjęte pewne poprawki do tego projektu, bo uprawnienie ma dotyczyć tych którzy nie mają innych źródeł dochodu.

Początkowo przyjęliśmy, że będzie to świadczenie dla osób niepełnosprawnych, których dochód nie przekracza 1100 zł. Takie było założenie. Program jest finansowany z funduszu solidarnościowego i tam mamy środki na ten cel. Jednak została przyjęta poprawka w tym kierunku, że ten dochód jest zniesiony. Zobaczymy. Teraz trwają przeliczenia na ile będzie to możliwe, żeby ten stan utrzymać.

Takie osoby, które mają tę niepełnosprawność i niezdolność do samodzielnej egzystencji zazwyczaj mają albo rentę rodzinną, po rodzicach, albo rentę socjalną. To są chyba główne źródła dochodów, które takie osoby posiadają.

Są różne grupy osób, które borykają się z niepełnosprawnością, są też opiekunowie - to są osoby które otrzymują różnego rodzaju świadczenia i tych świadczeń jest sporo, bo oprócz tego że jest renta rodzinna, renta socjalna, to jest zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenia pielęgnacyjne, składki na ubezpieczenie, zasiłki rodzinne, także dodatki do zasiłków rodzinnych. Te świadczenia też, należy podkreślić, zostały bardzo mocno w ostatnim czasie podniesione no i są dostosowane właśnie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oczywiście mamy świadomość, że cały czas te środki mogą być niewystarczające i trwają prace nad różnego rodzaju programami wspomagającymi dla tych osób, nad strategią na rzecz osób niepełnosprawnych. Myślimy o tym jak z funduszu solidarnościowego wspomagać osoby niepełnosprawne. Pracujemy nad programem usług opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych, tak zwaną opieką wytchnieniową dla opiekunów, programem dostępność plus, to są wszystko programy które mają wesprzeć, wspomóc osoby niepełnosprawne. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Ewa Kozanecka

Zobacz także

2020-06-26, godz. 06:01 prof. Andrzej Zybertowicz Gościem Rozmowy dnia był profesor Andrzej Zybertowicz, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i doradca prezydenta Andrzeja Dudy. Rozmawialiśmy ... » więcej 2020-06-25, godz. 06:00 Tomasz Latos [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia i lider bydgoskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawialiśmy o walc ... » więcej 2020-06-24, godz. 06:45 Iwona Hartwich [wideo] Gościem Rozmowy Dnia była posłanka Koalicji Obywatelskiej Iwona Hartwich. Tematy spotkania to kampania wyborcza i deklaracje kandydatów na urząd prezydenta do ... » więcej 2020-06-22, godz. 19:18 Mateusz Morawiecki [wideo, foto] Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK był premier Mateusz Morawiecki, który udzielił nam wywiadu na zakończenie wizyty w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy między i ... » więcej 2020-06-22, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w poniedziałek był dr Patryk Tomaszewski - politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tematy to finisz kampanii wyborczej - n ... » więcej 2020-06-19, godz. 06:45 Joanna Borowiak [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" w Polskim Radiu PiK była w piątek poseł Prawa i Sprawiedliwości Joanna Borowiak. Rozmawialiśmy o kampanii wyborczej, prezydenckim proje ... » więcej 2020-06-18, godz. 06:00 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Piotr Król z PiS, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury. Rozmawialiśmy o obietnicy szybkiej budowy drogi S10, a ta ... » więcej 2020-06-17, godz. 06:50 Robert Biedroń [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Robert Biedroń. Kandydat na prezydenta odpowiadał na pytania dotyczące przebiegu kampanii, sondaży oraz elementów programu.Marcin Kup ... » więcej 2020-06-16, godz. 06:00 Tadeusz Zwiefka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tadeusz Zwiefka z Koalicji Obywatelskiej. Tematem rozmowy była trwająca kampania wyborcza.Michał Jędryka: W kampanii wyborczej ... » więcej 2020-06-15, godz. 06:42 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Zbigniew Girzyński, z którym rozmawiamy między innymi o tym, czy prezydencka kampania wyborcza przekształci się w spór cywiliza ... » więcej
12345