Poniedziałek, 23 września 2019 r.   Imieniny: Tekli, Bogusława, Linusa
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-07-25, 06:03 Michał Jędryka

Ewa Kozanecka

Ewa Kozanecka
Ewa Kozanecka
W piątek Sejm uchwalił ustawę, która zakłada przyznanie świadczenia uzupełniającego w wysokości 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. O tym świadczeniu, a także o innych problemach osób niepełnosprawnych rozmawialiśmy z poseł Ewą Kozanecką.

Michał Jędryka: Ten projekt był opiniowany przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny której pani jest członkiem. Wprowadzono tam pewne poprawki, które będą musiały być jeszcze rozpatrywane przez Senat i przez Sejm ponownie. Chciałbym panią zapytać o ideę projektu i o samą jego realizację. Czy 500 plus dla niepełnosprawnych będzie czymś analogicznym do świadczenia, które jest dla dzieci, w sensie również składania wniosków, czy całej procedury?

Ewa Kozanecka: Przede wszystkim ustawa o świadczeniu uzupełniającym 500 plus dla osób potrzebujących to jest ważna ustawa, ustawa która ma na celu właśnie nieść pomoc osobom poszkodowanym przez los, osobom, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji i w związku z tym, właśnie tak jak rząd obiecał w maju, ten projekt wejdzie w życie 1 października.

Tu chodzi o osoby dorosłe, osoby, które często tą niepełnosprawnością są dotknięte od dzieciństwa, na przykład z porażeniem mózgowym.

Tak i również w trakcie dorosłego życia, jak osoby nabywają niepełnosprawność to również tym świadczeniem będą objęte. Rzeczywiście muszą być to osoby pełnoletnie, niezdolne do samodzielnej egzystencji. Ta niezdolność musi być stwierdzona orzeczeniem i wówczas takie świadczenie będzie przysługiwać na wniosek od pierwszego października. Wniosek można będzie złożyć w organach emerytalno-rentowych lub ZUS.

Zostały przyjęte pewne poprawki do tego projektu, bo uprawnienie ma dotyczyć tych którzy nie mają innych źródeł dochodu.

Początkowo przyjęliśmy, że będzie to świadczenie dla osób niepełnosprawnych, których dochód nie przekracza 1100 zł. Takie było założenie. Program jest finansowany z funduszu solidarnościowego i tam mamy środki na ten cel. Jednak została przyjęta poprawka w tym kierunku, że ten dochód jest zniesiony. Zobaczymy. Teraz trwają przeliczenia na ile będzie to możliwe, żeby ten stan utrzymać.

Takie osoby, które mają tę niepełnosprawność i niezdolność do samodzielnej egzystencji zazwyczaj mają albo rentę rodzinną, po rodzicach, albo rentę socjalną. To są chyba główne źródła dochodów, które takie osoby posiadają.

Są różne grupy osób, które borykają się z niepełnosprawnością, są też opiekunowie - to są osoby które otrzymują różnego rodzaju świadczenia i tych świadczeń jest sporo, bo oprócz tego że jest renta rodzinna, renta socjalna, to jest zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenia pielęgnacyjne, składki na ubezpieczenie, zasiłki rodzinne, także dodatki do zasiłków rodzinnych. Te świadczenia też, należy podkreślić, zostały bardzo mocno w ostatnim czasie podniesione no i są dostosowane właśnie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oczywiście mamy świadomość, że cały czas te środki mogą być niewystarczające i trwają prace nad różnego rodzaju programami wspomagającymi dla tych osób, nad strategią na rzecz osób niepełnosprawnych. Myślimy o tym jak z funduszu solidarnościowego wspomagać osoby niepełnosprawne. Pracujemy nad programem usług opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych, tak zwaną opieką wytchnieniową dla opiekunów, programem dostępność plus, to są wszystko programy które mają wesprzeć, wspomóc osoby niepełnosprawne. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Ewa Kozanecka

Zobacz także

2019-09-23, godz. 06:00 Piotr Król [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Piotr Król (Prawo i Sprawiedliwość), a rozmawialiśmy między innymi o perspektywach drogi ekspresowej nr 10, zwłaszcza na odci ... » więcej 2019-09-20, godz. 06:00 Zbigniew Sosnowski [wideo] Dlaczego postanowili połączyć swoje siły z ugrupowaniem Kukiz'15? Jak na niespełna miesiąc przed wyborami oceniają swoje wyborcze szanse i czy pokładają nadzi ... » więcej 2019-09-19, godz. 06:00 Bartosz Kownacki [wideo] Dlaczego ostatnie posiedzenie Sejmu zostało przerwane i będzie wznowione już po wyborze nowej Izby. Czy ustanowienie pensji minimalnej na poziomie 4 tysięcy z ... » więcej 2019-09-18, godz. 06:00 Andrzej Kobiak [wideo] Senator Andrzej Kobiak z Koalicji Obywatelskiej obawia się bankructw firm, związanych z koniecznością podwyżek płac. Mówił o tym dziś w "Rozmowie dnia" Polski ... » więcej 2019-09-17, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który był dziś gościem "Rozmowy dnia" Polskiego Radia PiK mówił, że porozumienie zawarte dziś w Brzozie Bydgos ... » więcej 2019-09-16, godz. 06:30 Stanisław Karczewski [wideo] W Rozmowie dnia nasz wywiad z marszałkiem senatu, Stanisławem Karczewskim, między innymi na temat posiedzenia Parlamentu na granicy kadencji oraz o kondycji s ... » więcej 2019-09-13, godz. 06:15 Antoni Mężydło [wideo] Gościem piątkowej Rozmowy dnia Radia PiK był poseł Antoni Mężydło, toruński kandydat KO do Senatu, a rozmawiano między innymi o trzydziestej rocznicy utworze ... » więcej 2019-09-12, godz. 06:00 Krzysztof Gawkowski [wideo] Sojusz Lewicy Demokratycznej ma plan podniesienia płacy minimalnej do 2700 złotych brutto w przyszłym roku, chce też wprowadzić kwotę wolną od podatku w wysok ... » więcej 2019-09-11, godz. 06:00 Ireneusz Stachowiak [wideo] Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oświadczył w poniedziałek, że ma twarde dowody na udział posła PO Krzysztofa Brejzy w organizowanie „hejtu” swoich pr ... » więcej 2019-09-10, godz. 06:03 Krzysztof Czabański [wideo] – Chcemy rozwijać kraj, żeby ludzie mogli żyć godnie. Jeżeli walczymy o wolność od czegoś i o wolność do czegoś, musimy stworzyć do tego warunki. Działania rz ... » więcej
12345