Poniedziałek, 10 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Borysa, Filomeny, Wawrzyńca
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-07-25, 06:03 Michał Jędryka

Ewa Kozanecka

Ewa Kozanecka
Ewa Kozanecka
W piątek Sejm uchwalił ustawę, która zakłada przyznanie świadczenia uzupełniającego w wysokości 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. O tym świadczeniu, a także o innych problemach osób niepełnosprawnych rozmawialiśmy z poseł Ewą Kozanecką.

Michał Jędryka: Ten projekt był opiniowany przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny której pani jest członkiem. Wprowadzono tam pewne poprawki, które będą musiały być jeszcze rozpatrywane przez Senat i przez Sejm ponownie. Chciałbym panią zapytać o ideę projektu i o samą jego realizację. Czy 500 plus dla niepełnosprawnych będzie czymś analogicznym do świadczenia, które jest dla dzieci, w sensie również składania wniosków, czy całej procedury?

Ewa Kozanecka: Przede wszystkim ustawa o świadczeniu uzupełniającym 500 plus dla osób potrzebujących to jest ważna ustawa, ustawa która ma na celu właśnie nieść pomoc osobom poszkodowanym przez los, osobom, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji i w związku z tym, właśnie tak jak rząd obiecał w maju, ten projekt wejdzie w życie 1 października.

Tu chodzi o osoby dorosłe, osoby, które często tą niepełnosprawnością są dotknięte od dzieciństwa, na przykład z porażeniem mózgowym.

Tak i również w trakcie dorosłego życia, jak osoby nabywają niepełnosprawność to również tym świadczeniem będą objęte. Rzeczywiście muszą być to osoby pełnoletnie, niezdolne do samodzielnej egzystencji. Ta niezdolność musi być stwierdzona orzeczeniem i wówczas takie świadczenie będzie przysługiwać na wniosek od pierwszego października. Wniosek można będzie złożyć w organach emerytalno-rentowych lub ZUS.

Zostały przyjęte pewne poprawki do tego projektu, bo uprawnienie ma dotyczyć tych którzy nie mają innych źródeł dochodu.

Początkowo przyjęliśmy, że będzie to świadczenie dla osób niepełnosprawnych, których dochód nie przekracza 1100 zł. Takie było założenie. Program jest finansowany z funduszu solidarnościowego i tam mamy środki na ten cel. Jednak została przyjęta poprawka w tym kierunku, że ten dochód jest zniesiony. Zobaczymy. Teraz trwają przeliczenia na ile będzie to możliwe, żeby ten stan utrzymać.

Takie osoby, które mają tę niepełnosprawność i niezdolność do samodzielnej egzystencji zazwyczaj mają albo rentę rodzinną, po rodzicach, albo rentę socjalną. To są chyba główne źródła dochodów, które takie osoby posiadają.

Są różne grupy osób, które borykają się z niepełnosprawnością, są też opiekunowie - to są osoby które otrzymują różnego rodzaju świadczenia i tych świadczeń jest sporo, bo oprócz tego że jest renta rodzinna, renta socjalna, to jest zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenia pielęgnacyjne, składki na ubezpieczenie, zasiłki rodzinne, także dodatki do zasiłków rodzinnych. Te świadczenia też, należy podkreślić, zostały bardzo mocno w ostatnim czasie podniesione no i są dostosowane właśnie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oczywiście mamy świadomość, że cały czas te środki mogą być niewystarczające i trwają prace nad różnego rodzaju programami wspomagającymi dla tych osób, nad strategią na rzecz osób niepełnosprawnych. Myślimy o tym jak z funduszu solidarnościowego wspomagać osoby niepełnosprawne. Pracujemy nad programem usług opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych, tak zwaną opieką wytchnieniową dla opiekunów, programem dostępność plus, to są wszystko programy które mają wesprzeć, wspomóc osoby niepełnosprawne. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Ewa Kozanecka

Zobacz także

2020-08-10, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich Gościem Rozmowy dnia był minister Jarosław Wenderlich z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa o aktualnej sytuacji na Białorusim, o początku kadencji Pre ... » więcej 2020-08-07, godz. 06:00 Mirosław Siemieniec Gościem Rozmowy Dnia był Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mowa będzie o wakacyjnej akcji pod hasłem „Bezpieczny piątek” dotyczące ... » więcej 2020-08-06, godz. 06:26 Marcin Lewandowski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był radny Marcin Lewandowski, przewodniczący Komisji Doraźnej Rady Miasta Bydgoszczy zajmującej się odpadami komuna ... » więcej 2020-08-05, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ośrodek wprowadził ostatnio kilka nowych akcji m.in. „Kupuj ... » więcej 2020-08-04, godz. 06:02 Paweł Machalski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był politolog, dr Paweł Machalski. W spotkaniu pojawiły się wątki dotyczące definitywnego wygaśnięcia nadziei opozy ... » więcej 2020-08-03, godz. 06:01 Magdalena Nowak-Paralusz Nowych przypadków zachorowań na COVID-19 przybywa, a Polacy jakby zapomnieli o epidemii. Gdzie podziała się nasza solidarność społeczna, tak widoczna wiosną? ... » więcej 2020-07-31, godz. 08:14 Przemysław Kożan Jak udzielać pierwszej pomocy w dobie pandemii oraz kiedy i jak utworzyć korytarz życia? Gościem „Rozmowy Dnia” był Przemysław Kożan - ratownik medyczny, kier ... » więcej 2020-07-30, godz. 06:00 Honorata Galczewska Czy więcej drzew pójdzie pod topór i zostanie spalonych? Tego obawiają się organizacje ekologiczne w związku z uchwaleniem niedawno przez Sejm nowelizacji ust ... » więcej 2020-07-29, godz. 06:00 Krzysztof Nowak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Nowak - rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmowa dotyczyła przeciążonych ci ... » więcej 2020-07-28, godz. 06:00 Sławomir Mularski W Polsce od początku kwietnia życie nad wodą straciło 196 osób. W miniony weekend utonęło 17 – wynika ze statystyk prowadzonych przez policję. Gościem Rozmowy ... » więcej
12345