Poniedziałek, 23 września 2019 r.   Imieniny: Tekli, Bogusława, Linusa
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-07-19, 06:00 Magda Jasińska/Redakcja

Mikołaj Bogdanowicz

Mikołaj Bogdanowicz. Fot. Archiwum
Mikołaj Bogdanowicz. Fot. Archiwum
O szacowaniu strat w rolnictwie spowodowanych suszą w Kujawsko-Pomorskiem, o przywracaniu zlikwidowanych połączeń autobusowych w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, remoncie dróg w ramach Funduszu Dróg Samorządowych oraz o wyborach parlamentarnych. Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Magda Jasińska: Zaczniemy od palącego problemu, od suszy, która właściwie jest już na terenie całego kraju. Jaka jest rola wojewody, aby rolnicy mogli ubiegać się w przyszłości o rekompensatę?

Mikołaj Bogdanowicz: Wolałbym, aby deszcz padał, aby warunki pogodowe były sprzyjające i aby rolnicy zbierali właściwe plony, duże plony i otrzymywali za to godziwą cenę. Niestety tak u nas ostatnich w latach w województwie kujawsko-pomorskim nie jest. Było trudno w roku 2016 kiedy mieliśmy przymrozki. Udało się wtedy dzięki pracy zespołu i współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi pozyskać dla kujawsko-pomorskich rolników 60 mln zł. Rok 2017 - szczególny rok nawałnicowy. Wtedy dzięki naszym staraniom i dzięki porozumieniu z ministrem rolnictwa prawie 90 milionów złotych trafiło na tereny ponawałnicowe. No i rok 2018, kiedy bardzo, ale to bardzo dotkliwa susza dotknęła województwo kujawsko-pomorskie. 360 milionów zostało przekazanych rolnikom przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rok 2019 - wydawało nam się, że będzie lepszy. No niestety, susza kwietniowa, później do połowy maja oraz bardzo wysokie temperatury w czerwcu, mimo padających deszczy, wskazują na to, że plony będą niższe, a niekiedy, w niektórych rejonach naszego województwa, będą bardzo złe W tej chwili powołujemy komisje do szacowania strat, w samorządach powołaliśmy w tej chwili 60 takich komisji, 5 jest w oczekiwaniu i myślę, że kolejne będą również wytypowane przez Instytut IUNG-u właśnie jako te tereny, które są dotknięte suszą. Najpierw będzie szacowanie strat przez komisje, które zatwierdza wojewoda, po oszacowaniu strat, my zatwierdzamy protokoły, protokoły są następnie przesyłane przez rolników do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i wypłacana jest przez agencję pomoc, którą ustali rząd. Będzie to uzależnione od skali suszy w całym kraju.

Izby rolnicze apelują o zabezpieczenie w budżecie odpowiednich środków właśnie na odszkodowania spowodowane suszą.

To są decyzje pana premiera, to są decyzje pana ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Pan minister i pan premier mówili o tym i w tamtym roku, i w tym, że nie pozostawią rolników bez pomocy. Jednak jeszcze raz podkreślam, że ta pomoc nigdy nie przywróci właściwych dochodów w wyniku normalnych warunków pogodowych, których w ostatnim czasie w województwie kujawsko-pomorskim brakuje.

To nigdy nie jest tak, że jak komisja oszacuje, że to jest wielkość takich strat to takie pieniądze otrzymają rolnicy?

To jest praktycznie niemożliwe, ale chodzi o to, żeby rolnicy nie zbankrutowali, żeby dalej mogli odtwarzać i co roku przygotować swoje uprawy i dalej tę ważną gałąź gospodarki jaką jest rolnictwo w Polsce, dużo zdrowsze niż na zachodzie, w dobrych warunkach kontynuować.(...).

Zobacz także

2019-09-23, godz. 06:00 Piotr Król [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Piotr Król (Prawo i Sprawiedliwość), a rozmawialiśmy między innymi o perspektywach drogi ekspresowej nr 10, zwłaszcza na odci ... » więcej 2019-09-20, godz. 06:00 Zbigniew Sosnowski [wideo] Dlaczego postanowili połączyć swoje siły z ugrupowaniem Kukiz'15? Jak na niespełna miesiąc przed wyborami oceniają swoje wyborcze szanse i czy pokładają nadzi ... » więcej 2019-09-19, godz. 06:00 Bartosz Kownacki [wideo] Dlaczego ostatnie posiedzenie Sejmu zostało przerwane i będzie wznowione już po wyborze nowej Izby. Czy ustanowienie pensji minimalnej na poziomie 4 tysięcy z ... » więcej 2019-09-18, godz. 06:00 Andrzej Kobiak [wideo] Senator Andrzej Kobiak z Koalicji Obywatelskiej obawia się bankructw firm, związanych z koniecznością podwyżek płac. Mówił o tym dziś w "Rozmowie dnia" Polski ... » więcej 2019-09-17, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który był dziś gościem "Rozmowy dnia" Polskiego Radia PiK mówił, że porozumienie zawarte dziś w Brzozie Bydgos ... » więcej 2019-09-16, godz. 06:30 Stanisław Karczewski [wideo] W Rozmowie dnia nasz wywiad z marszałkiem senatu, Stanisławem Karczewskim, między innymi na temat posiedzenia Parlamentu na granicy kadencji oraz o kondycji s ... » więcej 2019-09-13, godz. 06:15 Antoni Mężydło [wideo] Gościem piątkowej Rozmowy dnia Radia PiK był poseł Antoni Mężydło, toruński kandydat KO do Senatu, a rozmawiano między innymi o trzydziestej rocznicy utworze ... » więcej 2019-09-12, godz. 06:00 Krzysztof Gawkowski [wideo] Sojusz Lewicy Demokratycznej ma plan podniesienia płacy minimalnej do 2700 złotych brutto w przyszłym roku, chce też wprowadzić kwotę wolną od podatku w wysok ... » więcej 2019-09-11, godz. 06:00 Ireneusz Stachowiak [wideo] Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oświadczył w poniedziałek, że ma twarde dowody na udział posła PO Krzysztofa Brejzy w organizowanie „hejtu” swoich pr ... » więcej 2019-09-10, godz. 06:03 Krzysztof Czabański [wideo] – Chcemy rozwijać kraj, żeby ludzie mogli żyć godnie. Jeżeli walczymy o wolność od czegoś i o wolność do czegoś, musimy stworzyć do tego warunki. Działania rz ... » więcej
12345