Sobota, 04 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Izydora, Wacława
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-07-18, 06:01 Marcin Kupczyk

Tomasz Latos

Tomasz Latos
Tomasz Latos
Rozmowa Dnia - Tomasz Latos
Gościem Rozmowy Dnia był poseł PiS Tomasz Latos. Polityk odpowiadał na pytania o pomysł jego partii na kampanię wyborczą oraz o to czy obawia się, że opozycja zebrana w jednym z bloków może odebrać Prawu i Sprawiedliwości większość głosów.


Marcin Kupczyk: Został pan „jedynką”. Czy ma pan poczucie, jak to się mówi, bycia lokomotywą, która w przypadku dobrego wyniku pociąga, pomaga kandydatom z niższych miejsc?

Tomasz Latos : Tak było cztery lat temu. Zakładam, że wszyscy parlamentarzyści się na tej liście ostatecznie znajdą. To są mocno nazwiska i osoby z dużym dorobkiem, z doświadczeniem całej kadencji w parlamencie. Oni sobie sami znakomicie poradzę, ale jeżeli ja będę mógł pomóc, i dać jakieś wsparcie, i będę rzeczywiście tą lokomotywą, to tym lepiej dla sprawy, tym lepiej dla formacji. Będę się z tego bardzo cieszyć.

A kiedy poznamy: dwójki, trójki, czwórki?

Myślę że już w najbliższym czasie, w najbliższe dni, albo nawet godziny. Oczywiście to, kiedy skład listy ogłosimy, jest częścią pewnej taktyki wyborczej. Osoby zainteresowane mam nadzieję już wkrótce będą wiedzieć....

Jakieś miejsca dla kobiet, czy coś, co może zaskoczyć na liście kandydatów?

Szczególnych zaskoczeń chyba nie będzie. Zaproponowałem centrali partyjnej w Warszawie, oczywiście oprócz wszystkich parlamentarzystów i przedstawicieli naszych koalicjantów, zaproponowałem osoby najbardziej znane, z dorobkiem samorządowym, które zrobiły dobre wyniki w wyborach samorządowych, czy na szczeblu powiatowym, czy na szczeblu sejmiku wojewódzkiego, czy do rady miasta. Zobaczymy, myślę, że wszystkie te osoby mają też szansę na bardzo dobry wynik. Kto wie, tego im bardzo serdecznie życzę, zdobycia mandatu posła.

Jak będzie wyglądać w okręgu kampania? Z czym idziecie do wyborców? Co im chcecie powiedzieć?

Mówić będziemy, przede wszystkim, o tych czterech latach, które minęły, o tym, że jesteśmy słowni, że program, z którym szliśmy do wyborów, który wydawał się wielu niemożliwym do zrealizowania - przypominam chociażby głosy głównych ekonomistów, czy głównych polityków Platformy Obywatelskiej, którzy mówili najpierw, że my nie będziemy tego programu realizować, później, jak już zaczęliśmy go realizować, że nie starczy na ten program pieniędzy. Jak widać, wystarczyło, mamy wysoki wzrost gospodarczy, gospodarka wspaniale się rozwija. Te różnego rodzaju czarne scenariusze, którzy główni eksperci ekonomiczni Platformy Obywatelskiej roztaczali, okazały się całkowicie nietrafione, i to całkowicie w tym znaczeniu, że na przykład, w ubiegłym roku ten deficyt był 10 razy mniejszy, niż to eksperci Platformy przewidywali. Będziemy o tym mówić, będziemy mówić o 500 plus , o 13 emeryturze, o różnych innych programach społecznych, socjalnych. Poruszymy tematy związane z kulturą, ze sportem, powiemy wreszcie o tym, co nam indywidualnie udało się uzyskać. Każdy z nas ma swoje indywidualne sukcesy, za które przede wszystkim jest odpowiedzialny.

Właśnie. 500 plus, potem rozszerzenie go o pierwsze dziecko, 300 zł na wyprawkę szkolną, 13 emerytura, obniżenie stawki PIT, 0 podatku do 26 roku życia, 500 zł dla niepełnosprawnych, a gdzieś po cichu przebijają się komentarze, że po pierwsze to wszystko jest na kredyt, a po drugie, że przyjdzie chwila, gdy wszyscy za to słono zapłacimy. I jeszcze jedno: że to są działania wyborcze, na przykład to ostatnie 500 dla niepełnosprawnych od pierwszego października. Jakby nie bez przyczyny taka data...

Dodajemy, że to jeszcze nie wszystkie programy, które Prawa i Sprawiedliwości obiecało i wprowadziło do realizacji.(...) Są na to wszystko pieniądze, udało się, dzięki temu, że mądrze, dobrze rządzimy. Oczywiście, nasi oponenci mówią, że jesteśmy dziećmi szczęścia. To daj Panie Boże zawsze takie rządy! W ciągu tych 30 lat, Prawo i Sprawiedliwość rządzi przez, mniej więcej, w sumie trochę więcej, niż 5 lat, i zawsze, kiedy my rządzimy, to jest dobra koniunktura gospodarcza, zawsze, jak to ktoś mówi, mamy szczęście. Natomiast, gdy rządzi Platforma Obywatelska, w różnych konfiguracjach politycznych, czy pod różnymi nazwami, bo przecież w przeszłości była przecież także Unia Wolności lub inny rząd, na przykład lewicowy, to jakoś zawsze było pechowo, zawsze coś nie wychodziło, zawsze nie było dobrej koniunktury gospodarczej. Dlatego stawiajmy na tych, którzy mają szczęście, którzy po prostu potrafią rządzić. A my jesteśmy słowni. Obiecaliśmy, że to będziemy robić to, co założyliśmy, więc trudno mówić, o jakichś programach na wybory. Myśmy to wszystko obiecywali właśnie 4 lata temu, idąc na wybory, i później konsekwentnie to realizowaliśmy. Prawdę mówiąc kampanię wyborczą, powinno się zacząć pierwszego dnia po wyborach (...).

Zobacz także

2020-04-03, godz. 06:45 Michał Zaleski Gościem Rozmowy Dnia był prezydent Michał Zaleski. Tematy to: funkcjonowanie miasta w czasie epidemii oraz sytuacja w Szpitalu Miejskim po wykryciu koronawiru ... » więcej 2020-04-02, godz. 06:15 Prof. Radosław Sojak [wideo] Rozmowa z prof. Radosławem Sojakiem, socjologiem z UMK, o naszym postrzeganiu epidemii i sytuacji społecznej, która jest z tą zarazą związana. Michał Jędryka: ... » więcej 2020-04-01, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Rozmawialiśmy o obowiązujących od środy restrykcjach, mających na celu zwalczanie epi ... » więcej 2020-03-31, godz. 06:00 Ryszard Czarnecki Magdalena Ogórek rozmawiała we wtorek w Polskim Radiu PiK z europosłem Ryszardem Czarneckim o tym, czy Unia Europejska zdała egzamin w czasach zarazy.Magdalen ... » więcej 2020-03-30, godz. 06:05 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Szramka z klubu Koalicja Polska. Pytaliśmy o przyjętą przez Sejm tarczę antykryzysową, o zmiany dotyczące Kodeksu wyborcz ... » więcej 2020-03-27, godz. 06:02 prof. Janusz Golinowski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był profesor Janusz Golinowski, politolog, a tematem rozmowy będą konsekwencje polityczne i ekonomiczne obecnego kryzysu epidemicznego.Mi ... » więcej 2020-03-26, godz. 06:00 Waldemar Gadziński [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był w czwartek Waldemar Gadziński, konsultant medycyny rodzinnej w województwie kujawsko pomorskim. Rozmawialiśmy o tym, jak dbać o zdr ... » więcej 2020-03-25, godz. 06:03 Piotr Całbecki [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był marszałek Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o regionalnym pakiecie antykryzysowym i inicjatywach samorządu województwa związanych z pande ... » więcej 2020-03-24, godz. 06:51 Paweł Mucha We wtorek Magdalena Ogórek rozmawiała z ministrem Pawłem Muchą, zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, o kryzysie związanym z epidemią i w tym ko ... » więcej 2020-03-23, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz. Rozmawialiśmy o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w województwie.Michał Jędryka: ... » więcej
12345